Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

mam pytanko czy na 185 wzrostu wystarczy 18, bo to już ostatni rozmiar reigna?

 

Obawiałbym się brać 18. Sporo zależy od długości nóg ale myślę, że przy tym wzroście (taki jak mój) 19 będzie minimum, 19,5-20 akurat.

 

Chce kupic rame Leader Fox Cocaine. Sa 2 wielkosci 14'' i 16'' rower bedzie mi sluzyl do Dirtu/ Lekkiego Freeride i do zwyklej dynamicznej jazdy. Mam 185cm wzrostu. 14'' jest mniejsze w gornej rurze o 3cm z tego co wyczytalem. Ktory rozmiar mam wziac 14 wyglada na bardziej wytrzymala??

 

Jeśli więcej tego dirtu to mniejszą, jeśli więcej zwykłej jazdy to większą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielkie Paviarotti.

 

Chodzi o to, ze hopki do skokow sa oddalone odemnie o jakies 7 moze 10 kilometrow i tylke chce tam dojechac a potem to male katowanko ^_^ , albo dojazd do malych ramp, ale to jest wplasciwie zaraz pod moim domem. To tu wybrac 14'' czy 16'' ta mniejsza wydaje sie znacznie wytrzmalsza, ale to jest moje zdanie.

 

Prosze o szybko odpowiedz

 

Pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mniejszej zawsze wygodniej robi się tricki. Musisz wybrać czy chcesz ramę "sprytniejszą" i (wydaje mi się tak samo jak Tobie, wnioskuję to po długości rur) wytrzymalszą czy taką która zapewni bardziej komfortowe dojazdy na miejscówki (rama "16" + sztyca 350 mm i będzie można w miarę komfortowo dojeżdżać). Ciężki orzech do zgryzienia, na dirt wolałbym chyba mniejszą i taką brałbym, najwyżej zamęczysz się na dojazdach (co i tak bywa męczące przy takim rowerze ;) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Wzrost: 185cm, w kroku niecałe 90cm. Kilka dni temu kupiłem sobie rower Kellys Magic 2008 z ramą 21,5". Co tu dużo mówić ale chyba lekko wtopiłem. Sprzedawca taką mi też zasugerował jak powiedziałem, że około 70-80% będzie jazda miejska i okolice, i 20-30% niezbyt wymagający teren. Jakieś tam wyprawy na pagórki ( dokładnie Ślęża k/Wrocławia ).

Jeżdżąc te kilka dni po mieście nie mam problemów ale trafiłem na to forum i teraz jestem sceptycznie nastawiony..Powiedzcie czy bardzo duża jest różnica: miasto - lekki teren?

 

Wywaliłem trochę kasy bo i rower, i trochę osprzętu dokupiłem - pedały i buty spd +inne, i się zdołowałem lekko..

 

Może popadam za bardzo w skrajność, nie wiem jeszcze jak dokładnie mierzycie prześwit do ramy? U kobiet sprawa prosta a u facetów? Do slipków mam kilka centymetrów, a do końca nogi (mierząc wewnątrz) będzie dobre 10cm.

 

Na zwrot pewnie nie ma szans, bo widać że używany..Można coś zrobić, wymienić? Jeździć czy rozglądać się już za ramą..?

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie martw się...Bagno :) Może nie doradzę...ale mogę pocieszyć swoim problemem...mam 170 i powinnam mieć 17" 16,5" męskie a 18" damskie i co ? a jeżdże na 22". Odkąd się dowiedziałam , ze Boga i siebie się nei boję...to...ptrzestała jeździc na nim...obraziłam się na niego...:(

POzdroweru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki problem.. mam 181cm wzrostu, wg obliczen wyszlo mi ze powinnam miec rame w calach: 19.57" bodaj.. Ale na niektorych stronach w tabelkach sa podane rozmiary i wg nich powinnam miec rame 21"..

 

Dlugosc od kroku do podloza mam 88cm.. jezdzilam kiedys glownie asfalt, bruk, szosowe i jakies polne łąki.. czasami las

 

Chce zakupic Krossa Hexagona v3 i nie wiem który rozmiar ramy wziac! Nie mam mozliwosci sprobowania jazdy na rowerach.

 

--- 28.07.08.:

 

Dodam jeszcze ze wyszlo mi cos takiego na stronce podawanej przez Was: (nie wiem jak to zinterpretowac)

 

 

WS Recommended Sizes

Frame Size center-to-center: 18 in

Frame Size center-to-top: 19 in

Overall Reach: 7.25 cm

Saddle Height: 77.70 cm

Handlebar Width: 38 cm

 

 

 

Your Measurements

Height: 181.00 cm

Sternum Notch: 33.50 cm

Inseam Length: 88.00 cm

Arm Length: 61.00 cm

Shoulder Width: 37.50 cm

Flexiblity: 5

Weight: 57.80 kilo

Foot Size: 40.00 EURO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na ten wzrost i dla kobiety, to na pierwszy rzut oka powiedziałbym 18-19", a do ostrzejszego sportu 17-18". Trzeba wziąć po uwagę, że to typowa, "męska" rama, niedostosowana do kobiecej budowy, więc powinnać wziąć raczej mniejszą, niż facet tego wzrostu (czyli niż wynik z prostego wzoru). Ale użyty algorytm jest precyzyjny i wyliczeniom wrenchscience'a można zaufać, i jeśli się dokładnie pomierzyłaś, to na nie bym się zdał, tylko trzeba dobrze zinterpretować.

Te terminy to zaraz wytłumaczymy, jeśli o to chodzi ;)

 

Ale widzę potworne błędy :yes: Dla porównania moje:

 

WS Recommended Sizes

Frame Size center-to-center: 19 in

Frame Size center-to-top: 20 in

Overall Reach: 70.50 cm

Saddle Height: 79.47 cm

Handlebar Width: 46 cm

 

Your Measurements

Height: 188.00 cm

Sternum Notch: 155.00 cm

Inseam Length: 90.00 cm

Arm Length: 68.00 cm

Shoulder Width: 54.00 cm

Flexiblity: 10

Weight: 70.00 kilo

Foot Size: 46.00 EURO

 

Więc popatrz na swój "overall reach" i mój. To jest efektywna długość górnej rury wraz z mostkiem. U ciebie jest 7,25cm :yes: Czyli wyniki są całkiem spaprane. Problem leży tu: "Sternum Notch". Nie wiem dokładnie, co to jest, ale zmierzyłaś nie tak, jak trzeba :D

 

Duży plus dla Ciebie za wykorzystanie stronki a nie pytanie nas od razu żebyśmy wróżyli z fusów :yes:

To spróbuj wprowadzić jeszcze raz swoje wymiary, ale popraw błąd i powiedz koniecznie, co wyszło ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie nie wiedzialam dokladnie jak zmierzyc to "Sternum Notch", czy do pępka.. czy jak? :thumbsup: Kurcze chciałam dzis kupic tego krossa bo zalezy mi na szybkim rozpoczeciu jazdy :) Ale skoro piszesz 19" ..

Napisz jak mozesz jak mierzyc to co wyzej wymienilam?

 

Ps. Mam dosc dlugie nogi i troche sie martwie ze ta 19 bedzie mała :/ Tzn chce uniknac tego ze zawsze w rowerze miałam ugieta noge jak stawialam na pedal.. a tak jak pisalam nie chce za bardzo wysoko miec tyłka.. (?)

 

EDIT:

 

Zmierzylam ten tors do ziemi, wiec podaje wyniki:

 

WS Recommended Sizes

Frame Size center-to-center: 19 in

Frame Size center-to-top: 20 in

Overall Reach: 63.00 cm

Saddle Height: 79.47 cm

Handlebar Width: 38 cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztyce o długości 400 mm są powszechnie dostępne, więc problemu z wymianą w razie czego nie będzie. A trzeba wziąć pod uwagę, że kobiety mają krótszy tułów i ręce niż mężczyźni - toteż rama 21", nawet jeśli nie za wysoka w przekroku, mogłaby się okazać za długa.

Pozdrówko potwierdzające wybór :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Ecia napisała , 19 + sztyca 400 i ewentualnie wymiana mostka na coś bardziej stromego i krótszego .

Mesmerize, w sygnaturze masz fotkę crossa "skonfigurowanego " na kobietkę 181 cm :icon_mrgreen: . Rama 48 cm , do tego sztyca 400 wyciągnięta prawie na max i krótki , regulowany mostek . Podobno wygodnie , ale np ja mam tez 181 cm i jak wsiadam to rower jest wybitnie za krótki.

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh... z dziewczynami nigdy nie wiadomo ale mysle ze spokojnie 19" na wiekszej bedziesz smiesznie wygladala. a tak wogole nie masz opcji isc do sklepu i sprobowac sie smignąć na 19" a na tym wiekszym ? to sporo daje bo juz nawet nie ustawione idealnie siodelko czy kierownica daja pewien poglad na sama pozycje na rowerze... ustawisz na szybko ale zawsze to lepiej niz sie mierzyc liczyc i miec nadzieje ze bedzie ok...

 

ps. dziwne bo tak czytam tego posta i juz kilka razy widzialem ze ludzie maja po 185 cm wzrostu a dl nogi ~85 cm. ja mam 180 cm wzrostu ( albo kijowy metr ) i też mam 85 cm dł. nogi... :/ mam za długą noge ? nie chce miec za dlugiej nogi :icon_mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie.. ja wybitnie nie lubię miec sztycy tak wysoko Dlatego myslałam, że rama 21 cali będzie najlepsza ponieważ nie bede musiala sztycy wyciagac na maxa..

Ale wszyscy piszą, ze rozmiar 19.. to niechaj będzie ;-)

Ja tak nie uważam, wg. mnie koniecznie musisz się przejechać na obu rozmiarach i dopiero wtedy podjąć decyzję , zwłaszcza, ze Krossy V3 mają stosunkowo krótkie ramy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm.. to ze mieszkasz na wiosce nie usprawiedliwia cie :icon_mrgreen: ja sobie wypatrzylem rowerek ktorego nie mieli nawet w krakowie w zadnym sklepie, wypatrzylem na allegro ze maja taki dopiero w nowym sączu :D a wiec ~140 km w jedna strone odemnie :) nie musialem tam jechac bo przesylka niby za free ale wolalem zobaczyc co kupuje, dotknąć etc. spasowało mi i kupiłem ale gdyby bylo cos nie tak nie kupilbym bo jak bym mial potem pluc sobie w brode ze sie napalilem i wydalem kase na cos co mnie denerwuje to by byla guma dopiero... :) czasem taka wycieczka jest fajna... :) no a jesli juz naprawde taka opcja odpada to jeszce poszukaj moze opini io tym rowerku na necie i nic tylko kupowac i jezdzic :) wez ta 19 mimo wszystko jak bedzie ciut za mala w co wątpie to sobie doregulujesz sztycą, juz tam przebolejesz ze masz "tylek" za wysoko ( wiecej chlopakow bedzie za tobą smigalo :D ) a z za duzej ramy to juz nie bardzo sie da ukrasc cm, bo bedzie to dziwnie wygladac :) przemysl, przespij sie, zdecyduj pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam takiej opcji bo na wydanie mam tylko 690zl :P z dnia na dien budzet maleje a zeby dojechac do jakiegos miasta to troche bym stracila kasy jeszcze.. wiec odpada na całej linii :P

Wiem ze nie mozna odjac CM.. ale czy takie jezdzenie z tylkiem w gorze nie jest meczące dla rąk/pleców?

Myslalam ze jak bede siedziec nizej na 21" [jesli dobrz mysle kiera przy 21" bedzie wyzej usytuowana niz w 19"] to bedzie mi wygodnie..

 

dobra ide spac, a jutro zakup..

 

ps. o tym modelu naczytałam sie bardzo dobrych opinii.. m.in. tu :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tych samych modelach, różniących się jedynie rozmiarem ramy, kiera będzie mniej więcej na takim samym poziomie - jedynie sztyca będzie w ramie 21" mniej wysunięta, niż w 19".

Gdyby różnica w rozmiarach była bardzo duża, rzędu kilku cali - wówczas, z uwagi na z reguły dłuższą główkę w rozmiarze większym, kierownica faktycznie mogłaby być usytuowana nieco wyżej. Natomiast w tym przypadku nie będzie tej różnicy wcale - ramy (czyli w praktyce rowery) różnić się będą jedynie długością i przekrokiem.

Pozdówko uspokajające :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekrokiem to na pewno będzie się różnić :P

Może i długość niie bedzie jakos sie znaczaco roznic od 19"..

 

Aj nie czytam Was już tu, bo już mam mętlik :P Zartuje.

 

Dzieki piekne za wszystkie odpowiedzi na nurtujące mnie pytania!

 

Jeszcze jeden post.. mozecie mi powiedziec, który z tych rowerów w tej aukcji ma jaki rozmiar:

http://allegro.pl/item390826877_kross_hexa...ylko_639zl.html

 

Wydaje mnie sie ze ten na samym dole ma rozmiar 21 (caly czerwony)

a dwa na górze po 19? (czarno srebrny i niebiesko srebrny?)

 

No i albo mi się wydaje, albo sztyca jest bardziej odgieta w stron tylu w tych dwóch rowerach niz w tym czerwonym całym.. czyli bedzie mi dalej do kiery jesli zamówie 19 (?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że dwa pierwsze od dołu mają ten sam rozmiar, co do trzeciego (pierwszego od góry) nie jestem pewna - może być faktycznie mniejszy. Co do sztycy - złudzenie.

Na pewno nie będzie ci dalej do kiery na 19", niż na 21" - wręcz przeciwnie.

Pozdrówko po kolei :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Prosilbym o pomoc w doborze ramy. Mam ok 179 cm wzrostu i dylemat jaki rozmiar ramy wziac, 46 czy 50. Chodzi mi o ten rower: http://www.extreme-shop.nazwa.pl/poison/hzyankalin.php

 

Przy rozmiarze 50 stojac okrakiem nad rama (zaraz przy siodelku) pomiedzy kroczem a gorna rura przestrzeni nie ma prawie nic, czy to jednoznacznei wskazuje na 46 ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz nic przestrzeni to absolutnie jej nie kupuj. Weź mniejszą. Pomyśl sobie teraz co byłoby gdybyś zeskoczył na podjeździe z siodła przy tej 50? ;) ja nie chcę wiedzieć ^^

Trzeba zostawiać sobie trochę zapasu od góry, szczególnie w jeździe terenowej jest od odczuwalne i dużo luzu jest pożądane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...