Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

Juz mam tego Krossa A6 19" i niestety musze stwierdzic ze 19" to za mało.... miałem brać 21" i już. Teraz musiałem dokupić sztyce 35cm która i tak okazała się o jakiś 1-2cm za krótka. No trudno. Co do nóg ktoś pisał ze przy moim wzroście 90cm długości nóg to jest długośc podręcznikowa. Nie jest. 90cm to stanadart dla wzrostu 190-194cm.

No wiesz... zależy od tego co Ci pasuje. Ja mając do wyboru mimo wszystko brałbym 19". Kupiłem Ghost'a w rozmiarze 20,5" (wg. obliczeń taki dla mnie rozmiar powinien być w sam raz) i raz klejnotami przydzwoniłem :mellow: (dobrze, że lekko) xD!. Owszem wszystko ładnie wygląda, ale się zastanawiam nad skróceniem skoku amorka do 80mm, dzięki czemu górna rura będzie bardziej poziomo (albo się poprostu bardziej pilnować ;)). Jeśli miałbym teraz szukać sobie ramy to do max 20".

A nogi też mam ~90cm przy ~185cm wzrostu. 21" dla mnie byłoby porażką.

 

andrej

Jeśli jesteś pewny, że jeszcze będziesz rósł to teoretycznie byś mógł zaryzykować. Jeżeli zostaniesz przy obecnym wzroście to brałbym mniejszą, zwłaszcza, że masz krótsze nogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Doradźcie, mam 169 wzrostu i noszę się z zamiarem kupna nowego roweru ze względu na rozmiar ramy dotychczas jeździłem na 19'', która była zdecydowanie za duża...

Dlatego zastanawiam się jaki rozmiar wybrać. 17"? 18"? Problem jest jeszcze tego typu, że ciągle rosnę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też proszę was o pomoc w wyborze rozmiaru ramy. Chcę kupić scotta scale (geometria). Mam 16 lat i ok. 170-172 cm wzrostu. Myślę, że spokojnie jeszcze urosnę. Mój ojciec ma 180cm wzrostu, więc pewnie też zakręcę się obok tego. Najlepszym rozwiązaniem byłaby oczywiście rama 18', bo była by mi dobra nawet przy wzroście 180, a i teraz bym bezpiecznie pojeździł <_<. Niestety nie uświadczę takiego rozmiaru w ofercie scotta :-/. Pozostaję mi wybór między 17 a 19. 17 teraz będzie ok, ale już za jakieś dwa lata może być za mała. Tak więc jeśli scott to tylko 19 cali. Czy na takiej ramię dam radę teraz bezpiecznie pojeździć? Obecnie mam hexaona v2 na 19,5 calowej ramię i jest po prostu za duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam mam prosbe to moj pierwszy post i zagladniecie na forum rowerowe juz chwilke czytam i czytam i juz sam nie wiem wiec zaczne pytac :) Zazcne od tego ,że che złozyc rower aby byl odpowiedni do mnie (wzrostu 193cm waga ok 110kg) z tabeli rozmiarów (długość od podłoża do krocza wynosi u mnie 91cm) mieszce sie w 21' ,21,5' sam posiadam juz rower o rozmiarze ramy 19.5 jest to rama mystic authora i czuje sie na niej jak "słoń na mrowce" moj ulubiony teren do jazdy to maraton i xc:) jesli pisze z jakimis blędami to przepraszam. mam nadzieje ze ktos mi doradzi jak rame kupic soebie rozwazam nastepujace opcje http://www.allegro.pl/item292832728_rama_m..._niebieska.html

http://www.allegro.pl/item293152563_nowe_r...edsprzedaz.html rozmiar 22"

abo i to co mnie najbardziej przekonuje to accent el nino 21" albo el norte 23" wiem ze to kolejne nurtujace pytania w zwiazku z rozmiarem raz ale po protu chciabym zapytac co inni mi radza. pozdrawiam i czekam na jakies odpowiedzi

Paweł

Edytowane przez Ecia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brdzo dziekuje i chcialem dodac ze ostatnia rama mi pekla prz zacisku od rury podsiodelkowej i duzo osob mi mowi zebym wziąl sebie wieksza i na pewno z grubszym niz 27.2 a o accentcie juz czytalem i mysle ze waro kupic ich ramy bo cena co do jakosci jest dobra

pozdro pawel ps. bardzo chetnie czytam wasze opinie

Edytowane przez Ecia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Byłem już naprawdę blisko ale znowu wdarła się niepewność. Od pewnego czasu stoję przed wyborem ramy i po długich dedukcjach wybór padł na Radona ZR Litening 18''. Napisałem do Bike Center które stanowczo odradziło m ten rozmiar -"...przy twoim wzroście to tylko 20'. Przy 85 cm do krocza stojąc siedziałbym na górnej rurze - 20'' odpada. Pytanie brzmi czy przy wzroście 182 cm jeżdżąc 50% off road 50% miasto wypatrzony przeze mnie Radon przy swojej górnej rurze dł. 555mm nie będzie na mnie za mały. Dodam iż w chwili obecnej ciskam na 20'' Meridzie o górnej rurze ok 583 mm (mierząc od środka główki sterowej do środka sztycy po rurze) sztyce mam z delikatnym offsetem na której siodło przesunięte jest na maxa do przodu i niby jest ok - podobnej pozycji bym szukał. Muszę mieć 100% pewność, że rama jest jak na mnie szyta, jednak zawsze można wprowadzić małą korektę - wymienić sztycę na taką z dłuższym offsetem dać dłuższy mostek... - jak Wam się wydaje brać czy szukać dalej? Z góry dzięki za odp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile z długością nóg raczej nie powinno być problemu (długa sztyca i po sprawie) to z długością górnej rury już tak. Jak lubisz się dobrze położyć to będzie ciężko bo ta rama jest dość krótka i to czuć. Mi na krótszej bardzo fajnie śmiga się terenie (porównując do wcześniejszej ramy) - szybkie zmiany pozycji to nie problem. Musiałbyś dać dłuższy mostek i siodło bardziej odsunąć. Tylko pamiętaj, że jak będziesz jechał na stojąco na pedałach to to, że odsunąłeś siodło się nie będzie liczyć, wtedy tylko mostek ratuje sprawę. Ciężko wybór przed Tobą :) Najlepsza byłaby 19" chyba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pytanie do forumowiczow, ba, chyba najbardziej skierowane do tych najmlodszych, jednak sadze ze starsi forumowicze tez mogliby wspomoc.

Wiec mam problema, chcialbym kupic braciakowi jakiegos gorala, no wiem to wez go do sklepu i mu dobierz ramke, he. Ale siedze w Anglii i chcialem mu zrobic niespodzianke, moj braciak ma 140cm wzrostu. Wg danych ktore tu znalazlem ramka bylaby ok 14-15" co o tym sadzicie, w sumie co o tym wasze dzieci;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam pytanko do tych z Was, którzy używali algorytmu obliczania rozmiaru na WrenchScience - dla MTB.

http://www.wrenchscience.com/

Przypasowała Wam obliczona szerokość kierownicy?

Mi imo bardzo dobrze obliczył długość ramki itp ale mam zastrzeżenia do kiery.

Nie jedynym ale chyba najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę przy doborze kiery jest szerokość barków.

Wpisałem z przybliżonego pomiaru (ale to nieistotne) 54cm barki (szer ramion). A szer kiery dał mi 46cm :) To trochę mało... Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dniach zamawiam radona. Dzisiaj przymierzałem sie do cuba no i na 18 czułem sie troche jak na bmx'ie. Wniosek chyba taki, że 18 jest na mnie za mała, ale powiedzcie co Wy o tym sądzicie, tu jest link do geometrii http://www.radon-bikes.de/xist4c/web/Geome...-_id_23504_.htm

Jeżdżę 50% po lesie 50% po mieście, jednak z agresywnym zacięciem.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ecia - tam jak się wejdzie na stronę to jest bodajże "road" i "mountain", to wszedłem na mountain, a w tym "fit system" chyba się już nie wybierało..

Mógłbym się zastanawiać nad 52cm+3cm na rogi ale nie 46...

Cóż, może jeszcze wypowie się ktoś, kto używał tego, ciekaw jestem, jak Wam obliczył kierę..

 

Gonzo2 - nie widzę w tym temacie Twoich wcześniejszych postów, więc

Mamy użyć MOCY, czy po szpiegowsku poszukać sami informacji o Tobie, żeby coś doradzić :( ?

Bo tak się składa, że rozmiar jest zależny w największym stopniu od indywidualnej budowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dniach zamawiam radona. Dzisiaj przymierzałem sie do cuba no i na 18 czułem sie troche jak na bmx'ie. Wniosek chyba taki, że 18 jest na mnie za mała, ale powiedzcie co Wy o tym sądzicie, tu jest link do geometrii http://www.radon-bikes.de/xist4c/web/Geome...-_id_23504_.htm

Jeżdżę 50% po lesie 50% po mieście, jednak z agresywnym zacięciem.

Pozdrawiam

 

 

 

cube i radon to ta sam geometria

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwracam honor :(

Jak nogi długie, to może być tułów krótki :P Tak na chłopską logikę :) Ale ręce mogą być długie jak nogi długie :P

Chyba najlepiej w takim przypadku przymierzyć lub spróbować z czymś takim, jak wspomniany http://www.wrenchscience.com/

A przymierzyłeś i było źle to i ja doradzę 20" :) Bo to nie taka łatwa sprawa - np. ja jestem wyższy, a jeżdżę na 19" (trochę krótszej od Radonowej 20")...

A zresztą jak widzę, wysokość "Radonowej" 20" jest podobna chyba, jak mojej "Krossowej" 19" :)

A odnośnie bmx-owych wrażeń na Cubie - jeździłeś wcześniej też na tego typu roweruch XC, czy na innych - stąd mogłyby wynikać tak dziwne odczucia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...