Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

wiem że nie ma,ale mam dojście w UK tanio do starszych roczników, czyli rozumiem że powinienem się trzymać rozmiarów 16-17 przy 174-175 cm wzrostu i tych 2cm luzu w przekroku przy 17,5 genesis i ewentualnie skorygować pozycję mostkiem i sztycą ??

 

problem polega na tym że raczej nie ma szans żebym się przymierzył,ale też nie mam jakiś preferencji wobec geometrii, ścigać się raczej nie będę wiec do każdej przyzwoitej geometrii sie przyzwyczaję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gary ma dosyć niski przekrok i w dodatku długą jak na 17,5" ramę 607 mm horyzontalnie, niewiele rowerów ma taką długość nawet przy 19" - a np. stary Giant XTC jest wyższy i dużo krótszy, tak jak napisałem w 19" wszystkie ramy będą za wysokie w przekroku.

Ze zbliżonych ram mógł by być Felt Racing 17,5" lub nowy Giant 18" - mają trochę mniejszą długość - Felt jest niski w przekroku , jak Giant nie wiem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykroczę nieco poza temat. Chciałem spytać się kogoś bardziej siedzącego w temacie czy jeżdżąc na crossie z kołami w rozmiarze '28 mogę rozglądać się za ramami MTB? Znaczy.. Czy zmieści mi się tylnie koło, czy też przy zmianie jestem ograniczony do wyboru którejś spośród ciężkich ram trekkingowych?

 

(A żeby nie wykraczać zupełnie poza temat mogę napisać, że ma 176cm wzrostu i jeżdże na '19. Aczkolwiek idealną opcją dla mnie była by '18)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w planach kupno ramy Dangerous Mike Funbike. Tylko nie wiem dokładnie jaki rozmiar wybrać, 17 czy 19 cali. Mój wzrost to 175 cm. Chciałbym ją wykorzystywać w enduro/agresywnym xc ale też czasami spokojnie pojeździć(podjazdy pod górki). Jaki rozmiar jak dla mnie polecacie. Najlepiej też żeby jakoś nie była diametralnie mniejsza od 18-stki Meridy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Myślałem o ramie Accenta (el nino, el norte) lub Cube np. Aim, mam 186cm wzrostu jeźdżę XC lekkie górki, lubię zwrotne rowery i łatwe do opanowania (teraz jeżdżę na 17,5-18(?)) jest trochę za mała. Nie chciałbym jednak żeby mnie bolał kręgosłup jak pojadę na asfalcie 100km. Wydaje mi się że rozmiar 19" będzie ok. jednak skłaniam się także do 20" Aima. Trudno znaleźć taki rozmiar ramy abym mógł przymierzyć.

 

Doradźcie coś... z tej półki cenowej i na ten wzrost.

 

POzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem w ustaleniu rozmiaru ramy :/

Chodzi mi o rame do szeroko pojętego XC.

Wzrost: 176cm

Wiek: 18 lat

Od stopy do krocza: 81cm

 

Wg. 2 sposobu wychodzi mi 18 cali. W 1 sklepie mówią mi 17 a w drugim 19. to w końcu jaką wybrać? (rame bede brał Giant XTC albo XTC TEAM RT z tej drugiej ramy mam do wyboru tylko 17 i 19 :/)

A może jakieś inne b.dobre ramy pod rozbudowe w granicach cenowych do 1590 PLN?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 15 lat i 168cm wzrostu. Chcę zakupić Krossa Level A6 i tu zaczyna się mój problem. Idealnym wyborem byłaby rama 18'', ale takiej nie ma. I co teraz wybrać? Pasuje niby 17 cali, ale jednak dopiero jakieś pół roku temu zacząłem szybciej rosnąć i nie wiem, czy nie lepiej wybrać 19. Moglibyście mi pomóc?

Z góry dzięki za odp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć, gdyż nie wiadomo do końca ile zechcesz urosnąć. Jeśli aktualnie jeździsz po mało wymagającym terenie, lub asfalcie możesz raczej wziąć większą ramę do której "dorośniesz" :). W tej chwili mam 17 lat i właśnie mając 15 jak ty kupiłem mniejszą ramę, czego teraz mocno żałuję. Zwłaszcza, że mam dość wysokich braci, których na dodatek przerosłem.

Sytuacja się komplikuje jeżeli masz niskich rodziców, bo wtedy nie można być niczego pewnym ale do 19" ramy spokojnie powinieneś urosnąć (zresztą sam mam 10cm+ niższego ojca i 20cm niższą mamę więc to niczego może nie dowieść).

 

 

I od razu i ja się dopytam:

Czy górna rura o długości 580mm wystarczy dla mnie (184,5cm wzrostu), bo w tej chwili mając 550mm (do tego siodło max w tył, 110mm mostek ustawiony na "-" i gięta kiera) czuję się jakbym siedział na krześle :/ Czy może jednak szukać czegoś z przedziału 590-600mm? Czy zastosowanie szerszej kierownicy może poprawić trochę odczucia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, tylko w granicach do 500zł (mowa o cenach w internecie) wszystkie po kolei są właśnie krótkie :F

No jeszcze author traction jest dosyć długi, ale tak to wszystkie w okolicach 19-20" mają górną rurę o długości ok 57cm, a każdy centymetr jest cenny :).

Chyba, że ktoś widział to niech wskaże taką odpowiednią ramę :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, to mój pierwszy post na tym forum.

 

Chcę kupić rower. Jednak na rowerze, który sobie upatrzyłem, prawidłową pozycję zajmuję gdy

sztyca siodełka jest wyciągnięta maksymalnie tzn. do wyznaczonej granicy.

Czy w tym wypadku lepiej wybrać większy rower, czy takie ustawienie nie wpłynie negatywnie na jazdę i jej efektywność?

Może już ktoś z Was jeździł z takimi ustawieniami?

Podzielcie się wrażeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie wiem jaką ma długość. Ale chodzi mi o to czy jak ją zmienię na dłuższą to czy nie zmienię geometrii ramy

i czy nie będzie za bardzo obciążone łączenie ramy pod siodełkiem?

Kiedyś w tym miejscu pękła mi rama (kiepska bo kiepska), przypuszczam że z powodu długiej sztycy. Dodam, że jestem słusznego wzrostu, bardzo słusznego, ale ważę mało ok. 85-90 kg - mało do wzrostu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Geometrii ramy długością sztycy nie zmienisz. Jeśli dasz dłuższą, unikniesz właśnie niebezpiecznej sytuacji, że sztyca będzie zbyt płytko siedziała w rurze podsiodłowej - a tym samym nie narazisz ramy na pęknięcie. Jeżeli obecna sztyca mierzy - załóżmy - 35 cm, wymieniając ją na 40kę zyskujesz dodatkowe 5 cm poniżej ogranicznika; czyli - powiedzmy - dodatkowe 5 cm bezpieczeństwa :D , gdybyś chciał sztycę np. wyciągnąć jeszcze kawałek wyżej. W przypadku sztycy, którą masz ustawioną równo z ogranicznikiem, nie masz już praktycznie możliwości wyciągnięcia jej jeszcze bardziej, właśnie z uwagi na niebezpieczeństwo pęknięcia ramy.

Pozdrówko objaśniające :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...