Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

W damkach długość nogi (mierzona od podłoża do "początku" nabiału) nie ma aż takiego znaczenia jak przy ramach męskich. Istotna jest geometria ramy, chociaż w przypadku części rowerów które podałeś masz regulowany mostek, więc możesz trochę pokombinować by dostosować rower do siebie. Długość nogi jest szalenie ważna w męskich ramach, byś zsiadając/zeskakując z roweru mówiąc kolokwialnie nie uszkodził sobie jaj. I nie powinno być na styk, bo jak zeskoczysz i ugną Ci się kolanka to i tak trafisz nabiałem w rurę, co jak się domyślasz przyjemne nie jest. Powinien być zatem luz. Każdy człowiek jest zbudowany inaczej, dlatego podawanie samego wzrostu jest bezsensowne. 3 ludzi o wzroście 183 cm, jak ja, ma inną długość nogi, inną długość tułowia itd. . Nic oczywiście nie zastąpi przymierzenia się do ramy jakiegoś producenta, bo każda ma inną geometrię. Pamiętaj też, że jest różnica pomiędzy ramą 20 calową na 26 calowych kołach, a ramą 20 calową na kołach 28.   Z rysunku jaki dałeś, jeśli prawidłowo zmierzyłeś rurę podsiodłową wynika, że jeździsz na ramie 21 calowej. Pierwsza myśl jaka mi się nasuwa jest taka, że jest dla Ciebie trochę za duża. Te rowery jednak z uwagi na to że to "damki" i mają regulowany mostek wiele wybaczą. 

 

Edytowane przez eskimer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc już kupiłem ten: http://allegro.pl/manufaktur-magic-8-alu-50cm-nexus-x8-super-i3861365571.html

Przed zakupem obskoczyłem znajomych rowerzystów i przymierzyłem się do kilku rowerów, między innymi jechałem na trekkingu z ramą męską 23,5 cala - to już wyraźnie za dużo, ale też dawałem radę.

Wystarczy się przyzwyczaić żeby przy zatrzymaniu zeskakiwać na bok jedną nogą i przy tym podnosić drugą nogę do góry, przełożoną przez ramę.

Z tego wynika, że w pewnych granicach można te odchylenia wymiarów okiełznać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

I tak... i nie.. jak jeździ się naprawdę dużo, bardzo szybko wychodzą niedociągnięcia w rozmiarze i geometrii ramy. Niestety te różnice jest w stanie wychwycić ten kto jeździ faktycznie bardzo dużo, wszyscy inni muszą zapłacić na początku "frycowe".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyobrażam sobie jak można zatrzymać się rowerem ze zbyt dużą ramą np. na czerwonym świetle, czy ustępując pierwszeństwa przejazdu. Za każdym razem zeskakiwać "z jedną nogą przełożoną przez ramę"? Przecież prędzej czy później ten kabaret skończy się źle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam 178cm, długość nogi od krocza do podłoża to 84/85cm tu moje pytanie która rama będzie optymalna ? Wg wzoru wychodzi mi 19,07 wg tabelki romet 20' z ciekawości spytałem faceta ze sklepu i stwierdził, że raczej 18' bo 20 może być za duża.  :)

 

http://allegro.pl/show_item.php?item=3855910616&msg=Tw%C3%B3j+e-mail+zosta%C5%82+wys%C5%82any.&msgtoken=048a25b10f8bf5405c1e387864ffa85323220a1444b540a86acf77d00be2ff62

 

 

Edytowane przez duq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 cm to będzie tak coś koło 20/21 cali. W rowerze trekingowym, a tak chyba chcesz go używać byłaby ok. Jeśli chcesz roweru używać inaczej, to pewnie powinna być mniejsza - ale tutaj się dopytaj jeszcze kogoś.  Swoją drogą dając 3 kafle za rower nie chcesz się do niego najpierw przymierzyć?  

Edytowane przez eskimer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyobrażam sobie jak można zatrzymać się rowerem ze zbyt dużą ramą np. na czerwonym świetle, czy ustępując pierwszeństwa przejazdu. Za każdym razem zeskakiwać "z jedną nogą przełożoną przez ramę"? Przecież prędzej czy później ten kabaret skończy się źle. 

 

175cm wzrostu, w spd, pewnie jakieś 2cm więcej ;) Rama 20" i jest wygodnie, nie zeskakuję na światłach itp. Wcześniej jeździłem na sportowej 18" i była dla mnie za krótka, co by nie powiedzieć za mała. Obecna rama także pochodzi z segmentu sportowego, ale pomimo, że niby 2 rozmiary za "duża", nie odczuwam tego. Co komu pasuje ... Jeszcze pamiętajmy o tym, że rozmiarówka u producentów się różni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, ale temat dotyczy różnych ram, nie tylko sportowych, MTB. Ja mam trekkingową 20 calową accenta: nordkapp. Koła 28 cali. Mam 183 cm, noga 86 cm. Jest ok, chociaż mogłaby być odrobinkę mniejsza i też by się nic nie stało. Rura pozioma idzie w niej pod dość niewielkim kontem. Podejrzewam, że na niej miałbyś problemy by zsiąść z roweru, a przecież i Twoja i moja mają 20 cali.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich (:

Będę zmieniał rower na 29", decyzja padła na Mondraker`a w topowej wersji Podium pro sl.

Zastanawiam się na rozmiarem, sprzedawca mówi ze L, mi w sumie tez się wydaje ze L będzie dobre.

Moje wymiary to 189 cm. a noga to 88 cm.

 

Pozdrawiam Mateusz

Edytowane przez jobba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Kupuję nowy rower Kross LvL A8 2012 i nie wiem co wybrać czy 20" czy 22" ( L , XL ) wzrost 183 , długość nogi 92 ....
Patrząc na rozmiarówkę (biorąc pod uwagę sam wzrost ) to niby 18-19" rama  ale używając kalkulatora -> dł. nogi * 0,57 / 2,54 = 20,64" i nie wiem na co się skusić...

 

Posiadam Hexagona V6 2011 w rozmiarze 21" i jeździ się dobrze tyle że sztyce mam wysuniętą na maxa jest dobrze ale nie wiem czy wybrać rozmiar 20" i po prostu wstawić dłuższą sztycę i koniec tematu czy 22" i by było nawet spoko A8 a Hex są podobne do siebie w rozmiarówce XL tyle że A8 ma większy rozstaw kół - ciut ciut 13,6 mm.

 

Przymiarki nie mam gdzie wykonać ponieważ byłem w 5 sklepach rowerowych i żaden z nich niema modelu A8 ani zbliżonej ramy więc proszę doradźcie co by było najlepszym wyborem. :thumbsup:

 

Edytowane przez Drive4Drift
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...