Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

Chcialem kupic rower crossowy znalazlem model odpowiadajacy mojemy portfelowi tj. kellys axis tylko teraz mam problem jaki wybrac czy 19" czy 21" ? I tu prosze was bardzo o porade. Mam 190 cm wzrostu a nogi 87 cm. Bardzo prosze o pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Chcialem kupic rower crossowy znalazlem model odpowiadajacy mojemy portfelowi tj. kellys axis tylko teraz mam problem jaki wybrac czy 19" czy 21" ? I tu prosze was bardzo o porade. Mam 190 cm wzrostu a nogi 87 cm. Bardzo prosze o pomoc

 

sory wielkie za wklejenie znowu tematu :D ale wlasnie zorientowalem sie ze zle go pierwotnie wstawilem ;) dzeki wielkie za porade. Mam jeszce pytanko czy na tym 21" nie bede mial zbyt wyprostowanej pozycji ?? bo chyba tego boje sie najbardziej ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tak może być przy twoim wzroście. Dlatego sugeruję przymierzyć się przed zakupem do tego rozmiaru i wypróbować też 23". Jeśli Kelly's takich nie ma (a chyba nie ma) - polecam w zastępstwie Unibike'a Vipera 23".

Pozdrówko przezorne :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Chcialem kupic rower crossowy znalazlem model odpowiadajacy mojemy portfelowi tj. kellys axis tylko teraz mam problem jaki wybrac czy 19" czy 21" ? I tu prosze was bardzo o porade. Mam 190 cm wzrostu a nogi 87 cm. Bardzo prosze o pomoc :)

Pod koniec kwietnia sam kupiłem dokładnie taki rowerek B) Również mam 190 cm wzrostu. Długości nóg nie pamiętam (jest późno i juz mi się nie chce mierzyć), ale moge sprawdzić jutro :D Stałem również przed dylematem 19 czy 21 i wybrałem jednak 21". Na pewno odpada 23", to jest rozmiar dla ludzi mających 200 cm i więcej!!! No chyba, ze ktoś ma wielką ochotę stracić męskość :lol: Na tak wielkiej ramie to już chyba w ogóle nie byłoby prześwitu. 21 jest OK, jednak z perspektywy przejechanych 500 km na tym rowerku mogę stwierdzić, że w terenie wygodniejsze okazałoby się 20". Niemniej na asfalcie i ubitych ścieżkach na moim rowerku czuję się idealnie.

Co do geometrii ramy i sylwetki podczas jazdy, to mi ona całkowicie pasuje.

Sprzęcik ogólnie godny polecenia.

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez solti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec w takim razie zdecyduje sie na ten 21". Przeraza mnie poprostu brak kompetencji wsrod sprzedawcow rowerow :D Bo gosc w rowerowym gdzie bede wlasnie zamawial rower ( w moim miescie zbytnio nie mam innego sklepu do wyboru :D ) powiedzial ze wogole dobrze bedzie mi na 17" ale nawet moja nikla wiedza rowerowa podpowiadala mi ze cos jest nie tak :D Jeszcze raz bardzo dziekuje za rade :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 17" mogłoby ci być dobrze, ale na góralu, w żadnym wypadku na crossie :D ... Zresztą, przy 190cm nawet góral w rozmiarze 17" byłby raczej na pewno za mały - obstawiam 18-19", a nawet 20" (w zależności od geometrii ramy). Sprzedawca faktycznie nie trafił ze swoimi radami...

Pozdrówko prostujące :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszperalem troche i znalazlem fantastyczna stronke :D www.wrenchscience.com - jest tam kalkulator ktory krok po kroku wylicza dla nas najlepsza rame. Naprawde warte polecenia :D Wedlug niego wyszlo ze powinienem miec miedzy 19" a 20" a patrzac na geometrie axisa to wymiar podsiaodlowy i zasiegu pasuje mi do 19". zreszta ostatnio troche sie walnolem ze wzrostem bo tak dokladniej to wychodzi 187 :) Tylko teraz mam pytanie do was czy te dane co podaje ten kalkulator mozna odniesc do rowerow crossowych czy tylko do mtb ? Jak ktos z wieksza wiedza moglby to sprawdzic :)

 

Bikergonia - niestety nie mam takiej mozliwosci :D Bo wlasnie problem polega na tym ze ja musze juz w tym tragicznym sklepie zamowic rower odrazu z jego wielkoscia bez mozliwosci wyprobowania :D Dlatego mi tak zalezy zeby wiedziec jaki rozmiar bo jak mi sciagna to juz po zawodach :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Proszę przejedź się kawałek na 19" i 21" i sam zobacz na którym lepiej się czujesz. W każdym normalnym sklepie zgodzą się. Każdy biker ma inną budowę ciała i inne preferencje więc musisz sam spróbować i wybrać.

Ja mogłabym doradzać co do górala czy wybrać mniejszą ramę do jazdy sportowej czy trochę większą do jazdy spokojnej gdyż jeżdżę na góralu.

Co do crosowych ram to najlepiej przed zakupem przejdź się i już.

Pozdrower i daj znać jak dokonasz zakupu. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tej stronce musisz sobie wybrać typ roweru, dla którego będziesz ustalał geometrię ramy. Niestety, nie ma tam crossa - myślę, że powinieneś wpisać swoje wymiary w "Hardtail" i "Road", a rozmiar crossa będzie pomiędzy obydwoma wynikami.

19" wyszło ci na pewno dla górala (który niewątpliwie kryje się tu pod hasłem "Hardtail").

Pozdrówko uśrednione :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wedlug niego wyszlo ze powinienem miec miedzy 19" a 20" a patrzac na geometrie axisa to wymiar podsiaodlowy i zasiegu pasuje mi do 19".

Dla górala mi też wychodzi rama 19", które potwierdzam po kilkukrotnych przymiarkach do różnych rowerów. Jednak dla crossa rama może (i powinna być) trochę większa. Tutaj nie musisz spełnić reguły mówiącej o zmieszczeniu pięści między ramą a kroczem, ale nie możesz tesz zupełnie zlekzeważyć tego problemu, jakiś luz jednak pozostawiając.

Tak, jak napisałem wcześniej, ja zdecydowałem się na axisa w rozmiarze 21". Ty jednak nie powinieneś polegać tylko na tym, co my tutaj piszemy i radzimy, ale musisz po prostu sam się przejecahć na roweruch z ramami w różnych rozmiarach. Ja jak kupowałem swoją maszynkę, to na stanie była tylko 19", ale sprzedawca nie robił żadnych problemów, żeby ściągnąć 21" tylko do porównania :D Taki rowerek już co nieco kosztuje i nie ma sensu kupować go w ciemno, bez jazdy próbnej :D Jeśli naprawdę ten sklep, o którym piszesz, nie daje Ci możliwości przymierzenia się, to może jednak watro wybrac się gdzieś dalej, do porządnego sklepu, gdzie Ci doradzą i pozowlą dokładnie wszystko wypróbować :wink:

Edytowane przez solti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiec jak w temacie zamierzam kupić rower merida matts 90v i nie wiem, jaki rozmiar ramy wybrać, mam 163-164 cm wzrostu. Rower będzie używany do xc bardziej interesują mnie techniczne podjazdy i zjazdy wiec nie wiem czy do tego stylu jazdy 16 czy 18 rama proszę o pomoc.

A tu linki do roweru:P

http://www.rowerymerida.com.pl/rowery.php?kol=5&gr=38&id=267

 

---

 

dobra juz kupilem dziex:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to ma być jazda + street: 16. Jak street + czasem (rzadko jazda): 14. Ja mam 175 cm i streetówkę (używam rzadko, zajmuję się głównie XC)... 13 cali :034: ale na niej prawie nie da się normalnie jeździć (za to nie ma za wysokich krawężników :028: ).

 

Aha - jedna uwaga - nie tylko wysokość ramy jest ważna, ale i długość górnej rury i kąty, dlatego lepiej zapytać się sprzedawcy o to (i tak nie będzie wiedział, ale może ma katalog :blink: ). Ogólnie np. meridy są krótkie i dość "narowiste" (stroma główka ramy). Ale to już trzeba pomierzyć i popytać.

 

PS Jedna uwaga na koniec, bo ciągle to piszę - lepiej rama cal za mała, niż cal za duża - i będę tego bronił widłami i sztachetą!!! :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to relacje z rowerem będą wyglądać tak :

codziennie - Street

4 razy na tydzień - trasa 6 km

raz w mieśiącu - trasa 15 km

więc chyba street + jazda :) ale czy na 14 " można pojechać komfortowo te 6 km ??

 

I jeszcze jedno pytanie dla posiadaczy 14 " :

jeśli wysuniemy standardową sztyce na max ( do granicy producenta ) to jaka jest odległość miedzy suportem a dolną krawędzią siodełka :) ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedługo kupuje ramę Accent m003, i czy jak jeżdżę dużo po górkach to czy lepiej kupić ramę 17,5". Mam aktualnie ramę 19 i pod kroczem do rury górnej mam 5 cm, więc jak bym kupił 19,5 to pod kroczem bym miał 3,5 centymetra. a jak kupie 17,5 to nie dość iż lepiej się podobno jeździ na górkach to będę miał pod kroczem 7,5 cm. ale pytanie brzmi. czy odległość na zdjęciu "A" będzie sporo krótsza, czy nie.

 

geom.jpg

Edytowane przez Ecia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...