Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

Cube Nature w rozmiarze 54 ma podsiodłówkę 52 cm i to jest max na ciebie. Nie wiem skąd to porównanie u tego sprzedawcy, akurat te dwa modele mówia gdzie się kończy cienka granica, który będzie pasować, a który jest już za duży. Mostek masz 9 cm, czyli 52 ma horyzontalnie 680 mm, akurat, choć można zrobić 670 jak i 690 jak masz nieproporcjonalnie długie/krótkie ręce. Ale może niech się ktoś jeszcze wypowie ...

Zamówiłem rozmiar 52 cm.

Czekam na przesyłkę;)

Edytowane przez t1098
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Kupiłem przez Allegro osławionego na forum Rometa Orkan 5.0 z 2015 r. Mam mały dylemat, bo nie wiem czy wybrałem odpowiednią ramę. Mam 189 cm wzrostu przy (chyba) dość krótkiej jak na mój wzrost nodze 84 cm. Sugerując się rozpiską na stronie producenta i ogólnym wrażeniem, że na 19" będę wyglądał jak na psie wybrałem ramę 21". Skręciłem rower przymierzyłem się do ramy i... klejnotami dotykam ramy. Po założeniu butów jest może z 1-2 cm luzu.

Dotychczas jeżdziłem na MTB Kellys Scarpe zakupionym w 2005 r. (rama chyba 19" niestety już nie pamiętam, a oznaczenia na ramie nie mogę znaleźć). Przed chwilą sprawdziłem i sztyca jest praktycznie cała wysunięta, więc nie jest to chyba zbyt bezpieczne.

Rower głównie chciałbym wykorzystywać do dalszych wycieczek (w tym kilkudniowe wypady z sakwami), a na codzienne dojazdy po mieście do pracy zostanę prawdopodobnie przy moim wysłużonym MTB.

Co radzicie? Zmieniać na 19" czy zostać przy tych 21"? Obawiam się, że 19" będzie dla mnie z kolei zbyt krótki.

Edytowane przez pangniewu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie bardzo chciałbym to robić, żeby nie było problemu z ewentualnym zwrotem. Romety mają chyba ogólnie krótkie ramy - dla tej ramy 21" długość górnej rury jest wg tej spectyfikacji 580mm. Taka np. Merida Crossway 500 w rozmiarze 52 (czyli zdaje się 20,5") ma górną rurę 595mm, a przekrok 792mm czyli klejnoty powinny być bezpieczne ;) Może jesteście w stanie doradzić jakiś inny rower pod moją budowę ciała? Meridę rozważam, ale to już niestety wydatek 600 zł więcej.

Edytowane przez pangniewu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Może jesteście w stanie doradzić jakiś inny rower pod moją budowę ciała?

 

Ja Ci mogę doradzić kalkulator (link niżej), on ci policzy XC dla 26er, jak ma być dla 29er to dodajesz do długości ramy 1-1,5cm, dla rowerów crossowych znajdziesz z łatwością analogie. Jak widzę kogoś proporcjonalnego po nogach i wzroście to bez kalkulatora się obchodzi, a jak nietypowej budowy to dwie miary (nogi wzrost) to mało, bo jeszcze jest tułów, szyja, głowa, ręce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ramy w MTB i CROSS różnią się wymiarami i geometrią, więc 19 " w crossie będzie prawdopodobnie nieco wyższe niż 19 " MTB na kole 27,5 ".

Unibike podaje dla modeli 2016  tę samą długość podsiodłówek, ale Viper ma krótszą o 2,5 cm górną rurę, więc gdyby chodziło o MTB, to zdecydowanie 17 ".

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku CROSS'a będzie przymiarka i porównanie rozmiarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich

Pomóżcie dobrzy ludeczkowie w doborze ramy,gdyż nie mam pewności która będzie dla mnie odpowiednia.Rower Merida Crossway 500 D,55 czy 58cm?Mój wzrost to 191 cm,a długość nogi od kroku wynosi 93cm.Rozmiar górnej ramy w tym sprzęcie to odpowiednio 605 - 620, a przekrok 816 - 844.Wiem że przymiarka by wiele wyjaśniła,ale niestety nie mam takiej możliwości i liczę na Waszą pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej bym się martwił, że może być za długa, ale nie powinna, z mostkiem 9 cm będzie 674 mm horyzontalnie, a jak masz stosunkowo długie nogi i ręce to raczej mostek 10 cm ... to w końcu 26er.

To mój pierwszy poważny rower MTB, więc jeszcze nie do końca wiem, czego potrzebuję. Mostek zawsze mogę wymienić. Dzięki za odpowiedź :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej bym się martwił, że może być za długa, ale nie powinna, z mostkiem 9 cm będzie 674 mm horyzontalnie, a jak masz stosunkowo długie nogi i ręce to raczej mostek 10 cm ... to w końcu 26er.

8ce4f3bd5ad56b8d2c11dfb4099a6cc2.jpg

 

Mógłbyś jeszcze zerknąć na tę ramę. To Scott Aspect 20 w rozmiarze S. Która z nich bardziej nada się do szaleństw po lesie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To Scott Aspect 20 w rozmiarze S. Która z nich bardziej nada się do szaleństw po lesie?
 

 

555 mm to za krótko nawet z mostem 10 cm. Widać na skrawku, że M-ka ma 570 mm i tego bym się trzymał. M-ka to 44 cm, więc nie będzie za duża, bo to jest 26er (44 cm dla 29er byłoby za dużo). Widać także, że na SIZECHART > ASPECT paseczek z M-ki najeżdża na skalę 165-175 cm, czyli M-ka jest dla osoby wzrostu 167-168 cm i więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

555 mm to za krótko nawet z mostem 10 cm. Widać na skrawku, że M-ka ma 570 mm i tego bym się trzymał. M-ka to 44 cm, więc nie będzie za duża, bo to jest 26er (44 cm dla 29er byłoby za dużo). Widać także, że na SIZECHART > ASPECT paseczek z M-ki najeżdża na skalę 165-175 cm, czyli M-ka jest dla osoby wzrostu 167-168 cm i więcej.

Niestety nie mogę wybrać M.

Zostanę przy poprzednim rowerze, szczególnie, że według Kona rama 16" pasuje do 170cm - czyli jeszcze się łapię. Dzięki za pomoc :)

 

 

Dopiero zauważyłem, że wysłałem złego screena z geometria do innego roweru.

 

To jest poprawny:

c0eba137e7310edc77566dede171489f.jpg

Edytowane przez Smoke082
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To jest poprawny

 

Dla proporcjonalnego wz. 170 cm długość horyzontalna ramy XC powinna wynosić 570-580 mm. Rama 16' ma 563 mm, więc musiałbyś dać most 11 cm, odpada. 18' ma 589 mm, z mostkiem 8 lub 9 cm będzie ok, ale idealnie jakby był most 10 cm w 26er. W ogóle to nawet nie wiem, czy jesteś proporcjonalny, link do kalkulatora niżej, będziesz wszystko wiedział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla proporcjonalnego wz. 170 cm długość horyzontalna ramy XC powinna wynosić 570-580 mm. Rama 16' ma 563 mm, więc musiałbyś dać most 11 cm, odpada. 18' ma 589 mm, z mostkiem 8 lub 9 cm będzie ok, ale idealnie jakby był most 10 cm w 26er. W ogóle to nawet nie wiem, czy jesteś proporcjonalny, link do kalkulatora niżej, będziesz wszystko wiedział.

97bd8d93b0cd813b1d4996bd1b4fabc5.jpg

 

Faktycznie 16" nie pasuje, szczególnie jeśli chodzi o TTH. No nic, będę szukał czegoś dalej na 17". Dzięki :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...