Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Ważniejsza jest długość rurki podsiodłowej czy tej górnej?
Obydwie są ważne, górna ze względu na pozycję na rowerze (im dłuższa tym jesteś bardziej wyciągnięta, pozycja aerodynamiczna ważna w ściganiu się np. maratony) Podsiodłowa wazna jest dla bezpieczeństwa krocza rowerzysty (dzięki niej dobiera się rozmiar ramy).

 

Na moim miejscu wybrałbyś S?
  łoo..matko co za trudne pytanie :P Myślę że wybrałbym rozmiar mniejszy że względu na większą zwrotność, a krótszą rure podsiodłowa skorygowałbym dłuższą sztycą. Weźmy na przykład tego Radona w rozmiarze 17" rura podsiodłowa ma 425 mm (rozmiar M u Scotta) a górna rura 570 mm (rozmiar S Scotta) takie były by dla Ciebie idealne. 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w podsiodłowej w obu rozmiarach mam bezpieczny zeskok :)

Haha :P Właśnie nad Radonem też się zastanawiałam, ale w Lady mi się to "wklaśnięcie" na ramie nie podoba, ale 17" by leżała, to w tym ZR Team (http://www.radon-bikes.de/bikes/mountainbike/hardtail/zr-team-275/zr-team-275-80-le/) znowu 16" i 18", ale tu już bym brała 16", tak mi się wydaje przynajmniej. Na początku miałam problem z wyborem roweru, a jak już zdecydowałam, to znowu problem z ramą. Szkoda, że nie ma czegoś pomiędzy S a M :( Bo już naprawdę nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje poszukiwania juz tyle trwały, że dłużej chyba tego nie zniosę, chciałabym się już na coś zdecydować nim się sezon w pełni nie zaczął. Już to i tak wyczyn, ze udało mi się wreszcie coś wybrać, ale ten problem z ramą teraz... Nie wiem czy w dłuższe trasy ta S się nada. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno pomóc:

http://www.doz.pl/leki/p4633-Relanium

Przy 170 cm. rama o długości horyzontalnej 575 mm. nie powinna być za krótka (600 mm. wydaje się zdecydowanie za długa) , przy podsiodłówce 390 mm i nodze 80 cm. wymagana sztyca 400 mm.

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M ma 600 mm horyzontalnie, to można rozpatrywać dla kogoś o wzroście nie mniejszym niż 175 cm ...

Oczywiście jeśli to co na papierze jest zgodne z faktycznymi wymiarami ramy ...

Radzę też wziąć pod uwagę, że baza kół w rozmiarze M to 1100 mm, to baaardzo dużo jak na wzrost 170 cm.

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomniało mi się że ktoś na forum opisywał że ramy Scotta są trochę krótsze niż podaje producent

 

 

To ja :) Jakiś czas temu rozważałem zakup Scale'a, tyle że w rozmiarze 29". Trochę się zdziwiłem jak się okazało, że rozmiar L ma 590mm horyzontalnie. M-ka nie będzie zapewne miała więcej niż 575. Przy swoich 177 wzrostu testowałem M-kę i była dla mnie za krótka. Moim zdaniem konieczna jest przymiarka do obu rozmiarów. M-ka może okazać się całkiem ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety S nigdzie nie mogę dorwać nawet z innego modelu Scale'a. Jedynie M mam okazję przymierzyć i ewentualnie porównać z Aspectem S, ale tam też geometria się sporo różni. Tej górnej rurki nie mierzyłam, ale podsiodłowa się zgadzała i miała 44cm, tak jak pisali w specyfikacji. Przy wzroście 177cm zdecydowałeś się ma L-kę 29? Czy w końcu nie kupiłeś tego roweru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg specyfikacji i mierzenia, to mój obecny rower ma dł. rurki podsiodłowej 43,2 cm, a tej górnej 58 cm (ale dokładnie nie potrafię tego zmierzyć) i jest to 17". Więc ta M by była 2cm dłuższa, a rurka podsiodłowa 0,8cm. Tylko nie wiem jak się teraz mają rozmiary kół do tego.  

 

A co kupiłeś, jeśli można wiedzieć? Ja już się zdecydowałam, cena w miarę fajna, więc szkoda będzie nie skorzystać :(

Edytowane przez Nuke
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

(ale dokładnie nie potrafię tego zmierzyć
mierzy się horyzontalnie czyli od środka kapsla steru do środka sztycy w linii prostej. Jak wcześniej było pisane Scotty nie mają pełnych wymiarów w długości ramy jak podają to w opisie. Może M Ci podpasuje podczas jazdy próbnej. 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg specyfikacji i mierzenia, to mój obecny rower ma dł. rurki podsiodłowej 43,2 cm, a tej górnej 58 cm (ale dokładnie nie potrafię tego zmierzyć) i jest to 17". Więc ta M by była 2cm dłuższa,

 

A co kupiłeś, jeśli można wiedzieć? Ja już się zdecydowałam, cena w miarę fajna, więc szkoda będzie nie skorzystać :(

 

Tak jak pisałem wcześniej, Scale nie jest tak długi jak to podaje Scott w tabelce. Długość będzie zbliżona do roweru, którym teraz jeździsz.

Ja kupiłem Treka Superfly. O ile testując Scale'a w rozmiarze M, nie czułem się na nim dobrze, to na Superflyu poczułem się od razu jak w domu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, chodzi mi o to, że się zdecydowałam na Scotta, ale nie na konkretny rozmiar. W poniedziałek się przejadę na niższym modelu, ale M i zobaczę jak się jeździ. Dzwoniłam do kilku sklepów, ale S nie mają z żadnego Scale'a. Właśnie chciałabym wybrać jak najlepiej, żeby potem nie żałować, bo to jednak trochę pieniędzy jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy sztycy 400 mm S będzie na styk.

 

Też robiłem przesiadkę na 27,5". Wcześniej miałem Krossa 17" (górna rura 565, podsiodłówka 43), kupiłem Gianta XTC z górną 575 i podsiodłówką 39. Przy tym samym mostku mam 1 cm więcej na długość i sztycę wysuniętą na 26,5 cm, czyli 3,5 cm w zapasie, tylko że moja noga to 76 cm. Wzrostu też mam 170 cm, i jeśli miałbym brać ramę z dłuższą górną rurą to musiałbym skrócić mostek do 60-70 mm, Ty byś pewnie musiała mieć jeszcze mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko tam jest już mostek 60cm bodajże. Jakie są najkrótsze? Jakby ta rurka górna była w M, taka jak w S, to bym wzięła M, bo w przekroku jest dobrze. I jak Ci się jeździ na takim rowerze? To ja będę mieć tą S na styk, tak jak mówisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Nuke

 

W związku z tym,że planujesz się ścigać,to byłoby bezpieczniej wybrać mniejszą ramę.

 

Jeżeli mniejsza rama jest niewiele mniejsza niż optimum, ok, ale w tym konkretnym przypadku tego nie wiemy, więc wybór S-ki może być kompletną pomyłką.

Jak jest się między rozmiarami, i żaden nie jest do końca ok, to lepiej wybrać inny rower niż iść na kulawy kompromis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
że się zdecydowałam na Scotta, ale nie na konkretny rozmiar

 

Jeśli jesteś pomiędzy rozmiarami, to może po prostu ten rower nie jest dla Ciebie i trzeba szukać ramy z inną geometrią.

 

Edyta: O! Arek już mnie wyprzedził z moją myślą. :)

 

 

W związku z tym,że planujesz się ścigać,to byłoby bezpieczniej wybrać mniejszą ramę.

 

Rama do ścigania nie powinna być ani za mała, ani za duża, tylko dobrze dobrana i spasowana.

Edytowane przez adamos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...