Skocz do zawartości

[kaseta] chce wymienić 7 rzędowa na 8


tkochanowski

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mogę znaleźć na forum...

 

Mam 7 rzędowa kastę. Ponieważ wymieniam komplet napędu (łańcuch, korbę, suport, przerzutkę tylna, klamko-manetki i kasetę) pomyślałem, że może przeskoczyć z 7 na 8.

Czy kaseta 7 rzędowa i 8 rzędowa ma taką samą szerokość? Czy jest szansa, że nie zmieści mi się na bębenek, który mam w kole?

 

Znalazłem sobie takie kasety HG-20 (7 rzędowa) lub HG-30 (8 rzędowa). Do tego przerzutkę tylną Alivio (7 lub 8) i odpowiednie klamko-manetki. Korba (FC-TX70) działa i z 7 i 8 rzędowymi systemami.

 

Co mam sprawdzić? Czy mam zmierzyć bębenek?

 

TomeK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, bębenki przeznaczone do kaset z 7 koronkami mają inną szerokość, niż te do kaset z 8, 9 i 10 koronkami, dlatego czeka Cię albo pozostanie przy 7 biegach z tyłu, albo zmiana piasty na taką z bębenkiem przeznaczonym do szerszych kaset.

Jest też nikłe prawdopodobieństwo, że masz szerszy bębenek, a oprócz samej kasety jest jeszcze na nim podkładka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jeżeli masz piaste shimano możesz wymienić sam bębenek, ja sam tak jeździłem chyba pół sezonu(bebenek mozna z kazdej piasty wymienić ale shimano najłatwiej dostać odpowiedni zamiennik). Nowego sie nie oplaca kupować bo jest za drogi w stosunku do piasty, ale można kupić jakąś używaną piaste, może być nawet uszkodzona byle by bebenek był sprawny i go przełożyć.

 

Całość by zajeła z czyszczeniem łozsk ok 30-40min. DO owej czynności potrzebujesz klucz do kaset, klucze płaskie 15 i 17mm (ale te naprawdę płaskie - rowerowe) do wyciągnięcia osi i imbusa 10mm do odkręcenia bębenka.

 

Jak przejdziesz na 8 rzędów to poza kaseta nie musisz niczego ruszać, wszystko bedzie pasowało. No łańcuch nowy to wypada jednak kupic, nie mniej jedak jak nie będzie nader zużyty to będzie pasował :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba sobie odpuszczę... Pozostanę na 7 biegowym. W sumie jak na moją jazdę mi to wystarczy, a pomyślałem jedynie o tym bo elementy na 8 biegów są w sumie tańsze niż te na 7...

 

Sprawdzę jeszcze bębenek czy pasuje (o ile pamiętam mam piaste Shimano Deore) - może jednak miałem jakiś dystans i wcisnę kasetę 8.

 

Dzięki za info!

 

A przy okazji - przy wymianie suportu, piasty, korby, łańcucha i przerzutki - czy coś muszę smarować? Jedynie łańcuch, prawda?

 

TomeK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już po sprawie - mam nowa kastę, ale opiszę sytuację - może komuś się przyda.

 

Faktycznie, mój bębenek nie zmieści kasety na 8 rzędów. Mam piastę Shimano Deore LX FH-M570, która niestety nie jest opisana na stronie Shimano (tam są dokumentacje w pdf różnych podzespołów - polecam lekturę! Opisują pasujące komponenty, rozmiary itp.), chyba dlatego, że za stara. Ale google pomógł i na forach zagranicznych są wpisy w dziwnych językach (niderlandzkim?) gdzie można jednak zrozumieć, że jest na 7 rzędów.

 

Zamontowałem kastę Shimano HG-50 7 rzędów i pasuje idealnie.

 

TomeK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi nie pasuje.

Grupa Lx-a M570 była 9-rzędowa. Na bębenek piasty fh-m570 powinna więc pasować zarówno kaseta 9rz jak i 8rz, to taka sama szerokość. Mój wniosek: albo coś pomyliłeś z oznaczeniami, albo piasta miała przełożony bęben/orzech.

Na przyszłość: tutaj wiele pdf. z piastami shimano

Twoja piasta, konkretnie jej schemat tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...