Skocz do zawartości

[wolnobieg] pływający wolnobieg a dziwne brzęczenie w napędzie


darecki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Dziś przygotowałem wstępnie rower do sezonu. I tu po jeździe próbnej mam jeden dziwny objaw.

Przy większych prędkościach słyszę z napędu dziwne brzęczenie. Jakby metaliczne mikrodrgania czegoś. Słychać to przy większych prędkościach, tylko podczas jazdy (na odwróconym rowerze nie) i niezależnie od pedałowania - na luzie też. Przejścia takiego brzęczenia nie są rytmiczne.

Czy to może oznaczać wolnobieg do wymiany? czy raczej piasta? Dodam, że wolnobieg faluje po rozpędzeniu. Mam takie "cudo": SHIMANO MF-TZ-7 14-28T

 

dzięki za poradę

D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przytrzymaj rower za sztycę i kręć korbami obserwując równocześnie koronki wolnobiegu, gdybam, że będą się poruszać na boki. To wynik kiepskiej jakości poszczególnych elementów - piasty, jej osi, części wolnobiegu. Co można z tym zrobić? Można oczywiście wymienić wolnobieg ale wątpię że to pomoże. Stawiałbym raczej na przejście na piastę i kasetę, takie części są z reguły lepiej wykonane. Kasety są dostępne od 7 zębatek, więc przerzutka, manetki pozostaną te same.

Jeśli zmiana biegów następuje bez problemów a przydźwięki ci nie przeszkadzają to zostaw tak jak jest. W takim przypadku gdy napęd ulegnie zużyciu kup kolejny inwestując przy okazji w koło. Cena łańcucha i kasety w porównaniu do łańcucha i wolnobiegu będzie podobna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sugerujesz, że falowanie wolnobiegu jest "typowe", to juz gdzieś czytałem, jednak sęk w tym że ten odgłos pojawił się dopiero pod koniec zeszłego sezonu.

A może jak kiedyś czyściłem rower psikając wd40, to dostał się do piasty i ją odsmarował?....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak falowanie wolnobiegów to jest raczej typowe zachowanie. podobnie jak krzywe ośki. Przejście na kasetę to najlepszy choć najkosztowniejszy sposób eliminacji problemow.

 

eh wiedziałem, że jak napisze to będzie o zmianie systemu. A czy na kasecie opory są mniejsze? (tak z ciekawości)

Załóżmy że bym stuningował grata, musiałbym kupić

- kasetę coś takiego?

- piastę z wolnobiegiem coś takiego?

ps; skąd mam wiedzieć, jakiego typu mam łańcuch?

 

i wtedy łańcuch i przerzutka zostaje ta sama? ten sam zabieg w starym układzie to równo połowa mniej zł... :angry2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Nikt ci nie każe wymieniać systemu, jak chcesz to smigaj na wolnobiegu tylko nie narzekaj co 100km ze sie psuje.

 

Co do kasety i piasty to dokładnie takie ale kupno 7 rzędów to krok wstecz. Kup na 8 przynjamniej i sie nie przejmoj manetkami, bedzie działało. Lancuch tez wypada wymienic bo stary moze skakać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...