Skocz do zawartości

[uszczelniacz do opon] domowej produkcji


leo1

Rekomendowane odpowiedzi

Mi nie udało się zalać opon. W najbliższym czasie chyba kupię nowe, lekkie dętki i do nich naleje mleczka. Co do lepkości, jest OK ale wydaje mi się że skróci to czas zasychania mleczka.

Co przez to rozumiesz? Nie udało się uszczelnić opon?

Jakich obręczy, opon i systemu używałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek dzięki wielkie za całą tą inicjatywę z "mikro" produkcją mleczka :thanks:

 

Opona: IRC Mythos XC II 2.1"

Obręcz: ZTR Olympic

Taśma + wentylki: Pattex power tape + wentylki ze starych dętek

 

Koło uszczelnione na fest za drugim razem :) Za pierwszym udało się napompować koło zwykłą pompką ręczną (jeden rant już siedział, drugi nasmarowałem wodą z mydłem) niestety na następny dzień powietrze uciekło praktycznie do zera. Poprawiłem szczelność połączenia wentylek - obręcz - taśma, i tym razem za pomocą kompresora opona wskoczyła na sucho bez większych problemu. Ciśnienie spadło po pierwszej jeździe ale na tą chwilę się ustabilizowało i zestawik ładnie trzyma powietrze.

 

Przy okazji płyn załatał mi ~1mm dziurę na boku opony - przez pierwsze 2-3 sekundy troszku płynu wyleciało, potem zalepiło i jest spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

 

Ja wczoraj zakupilem nowe oponki, Geax Saguarro zwijane. Walczylem z uszczelnieniem wczoraj do poznych godzinych nocnych:) zastosowalem duct tasme na obreczach, zwykle wentyle docięte do wymiaru obreczy, zalałem 80ml mleczka, reczna/nożną pompką nie dalo rady, trzeba bylo kompresorem nabic. Jestem bardzo ciekaw jak teraz cisnienie po calej nocy, czy sie koło uszczelnilo odpowiednio, rower stoi w garazu wiec dam znac pozniej co i jak.

 

Co do lepkosci to nie mam porownania bo nigdy wczeniej nie korzystalem z mleczka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważna informacja dla wszystkich próbujących uszczelnić opony na obręczach nie Stana. Wskazane jest zastosowanie oryginalnego paska gumowego bądź dętki w ghetto, ponieważ może być problem z uszczelnieniem rantów opony. Sposób z samą taśmą duct tape na pewno sprawdza się dobrze z obręczami Stana (ale do cięzkich zastosowań enduro, all mountain, DH Stan zaleca zastosowanie opaski gumowej).

Istotą jest sposób trzymania opony przez obręcz:

BST Stana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na obręczach DT Swiss wystarcza również sama taśma. Przez Weekend zrobię jedno koło do systemu ghetto aby w reszcie porządnie przetestować dostarczone mleczko. Bo wielkich bojach i przygodach udało mi się uszczelnić X-Kingi mleczkiem FRM-a i nie chcę już tego rozkładać... Przejechało w ten weekend 2 maratony i działa... Co zaważyłem ciekawego, gdy opona jest w bezruchu lubi zrobić się na boku dziurka przez którą ucieka powietrze, gdy zestaw jest w ruchu problem znika. Ale to już bardziej chodzi o samą oponę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz moje spostrzeżenia!

 

Obręcze DT Swiss XR 4.1

Opony Geax Saguarro 2.0 Kevlar

 

Opona wykonana systemem "duct" plus zwykly wentyl, docięty na wymiar. Niestety wentyl byl dosc wysoki i nie wyłożył sie do samego dna obręczy. Kola wczoraj napompowane do takiego stanu ze przy uzyciu sredniej sily nacisku dwoch kciuków, opona sie uginala jakies 5mm, dzis po 12 godzinach taka sama sila opona sie ugina okolo 10mm.

 

I teraz pytanie, czy to normalny objaw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opona wykonana systemem "duct" plus zwykly wentyl, docięty na wymiar. Niestety wentyl byl dosc wysoki i nie wyłożył sie do samego dna obręczy. Kola wczoraj napompowane do takiego stanu ze przy uzyciu sredniej sily nacisku dwoch kciuków, opona sie uginala jakies 5mm, dzis po 12 godzinach taka sama sila opona sie ugina okolo 10mm.

szkoda ze nie ma zdjęcia bo nie wiem jak może być aż tak wąska bo wentyl wystarczy że ma minimalną ilość gumy do okoła a co do uciekania powietrza to właśnie w wentylku może być problem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i masz, jak kiedyś szukałem to mi znalazło tylko jakieś bodajże Maxxisy 30zł/szt a tu taka wiadomość :P

Zaczynam żałować, że w Kielcach nie ma Decathlonu...

 

waga:

"wentylnica" 6g

taśma 9g

wentylek samochodowy + kontra 3g

mleczko wedle uznania (ja dałem po 60g piankowego)

opony moje RoRo 403 I 399G

Waga taśmy na 1 czy 2 koła? To ważne, bo np. Stan's Yellow Tube waży ~5g/koło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktos z kolegów którzy testują mleczko naszego kolegi, wypowiedzą sie jak z trzymaniem cisnienia przy danym systemie montazu, oraz ile wlaliście mleczka. Kolejna sprawa jak ktos ma tez porownanie do firmowych mleczek to rowniez prosze pisac.

 

Moje spostrzeżenia

 

System: duct

Ilość mleczka: 80ml/koło

Opony: Geax Saguarro

Cisnienie początkowe: 2.5 - 2.8 atm

 

po 2 dobach na oko jakies 1.7 - 1.8 atm

 

 

Prosiłbym osoby testujące o podobne zestawienie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby koło dobrze trzymało ciśnienie stojąc, trzeba na zestawie przejechać przynajmniej z 50 km, najlepiej koło 100. Wtedy się to dosyć konkretnie już wszystko zalepia. Takie uszczelnianie bez jazdy to tylko po to aby można było wyjechać na jakąś jazdę, a nie zostawiać koło stać i patrzeć jak trzyma ciśnienie.

 

Wcześniej myślałem, że zakładamy oponę, lejemy mleczku, machamy kółkiem i jak rano trzyma to wszystko jest ok. Okazuje się że kółko lekko poruszamy, znowu odstawimy (W moim przypadku była to kilkugodzinna podróż roweru na bagażniku) i ciśnienie schodzi. Koło które przez tydzień stało twarde, po przyjeździe okazało się flakiem. Po przejechaniu dystansu około 100 km, nic już nie ucieka:)

 

Dlatego proponuję sprawdzać czy nie obniża się ciśnienie gdy rower stoi, po wykonaniu już jakichś jazd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi się niestety nie udało nic zrobić w warunkach domowych, ani na uszczelnionej obręczy ani na systemie ghetto. Do tych co uszczelnili oponę pompką stacjonarną: Jak to zrobiliście? Jak zorientowane było koło? (pionowo, poziomo, pod skosem). Mi ciągle leciały bąble ale nie chciała zaskoczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@toivlas,witaj w klubie. Odpuszczam temat ghetta (zarówno taśma jak i opaska - sprawdzałem obydwie) dopóki dopóty nie będę miał dostępu do kompresora normalnego a nie takiego badziewia ze stacji benzynowej. Używam szerokich obręczy (DM 24 oraz Vuelta airline DH) i do tego naprawdę musi być przepływ powietrza żeby to uszczelnić. Nie wiem jakim cudem komuś się udało pompką stacjonarną, ale na 99% jest to a wykonalne w przypadku tanich opon drutowych czyli takich, które najbardziej chcę przerobić na ghetto.

 

Jedna uwaga: NIE kupujcie dętek z decathlona! 20" nie mają gwintu na zaworze a wkład wentyla to jest kompletny badziew!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koło poziomo i wykręcony zaworek jak już zaskoczy wkręcasz zaworek i nawet ręczną dobijesz tyle ile ci trzeba pamiętaj by trochę rękoma ponakładać ranty a w miejscu gdzie są bąbelki delikatnie naciśnij od bieżnika do felgi ale nie za mocno tak do połowy balona to czasem pomaga zaskoczyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy jak wrażenia z testów?

Ci z was którzy już zrobili koła pewnie przejechali kilkadziesiąt(set) kilometrów, a pewnie też kilka osób zrobiło nowy zestaw.

PS. Nawiązałem też lokalną współpracę z ludźmi z Subaru Trek Gdynia, zobaczymy co im wyjdzie z użytkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy jak wrażenia z testów?

Ci z was którzy już zrobili koła pewnie przejechali kilkadziesiąt(set) kilometrów, a pewnie też kilka osób zrobiło nowy zestaw.

PS. Nawiązałem też lokalną współpracę z ludźmi z Subaru Trek Gdynia, zobaczymy co im wyjdzie z użytkowania.

 

Powiem tak, na poczatku kola mialy problem z trzymaniem cisnienia, ale to z mojej winy bo system duct wykonalem zbyt pochopnie. Ostatnio zrobilem wszystko jeszcze raz, wedlug wszelkich prawidel i cisnienie trzyma o niebo lepiej

 

Nalezy zrobic tak:

 

- odtluscic obrecz

- okleic ja tasma duct, docinając ja na szerokosc 20mm

- zamontowac wentylek, moze byc ze zwyklej dętki byle by byl caly nagwintowany. Wokol wentyla nalezy zostawić minimalna ilosc gumy, doslownie po 2-3mm wiecej jak srednica samego wentyla. Przykrecic go do obreczy

- pozniej jeszcze raz okleic taśma przy wentylu paskiem okolo 25-30cm

- zalozyc opone

- wlac mleczko

- ranty opony potraktowac mydlinami

- napompowac

- odlozyc na wiaderku na kazda strone kolo na pare godzin

 

i gotowe, to sie w pelni sprawdza:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...