Skocz do zawartości

[Przerzutka] FD-M581 czy FD-M413


kroczu

Rekomendowane odpowiedzi

namyślam się między dwoma przerzutkami:

Alivio FD-M413

DeoreLX FD-M581

 

moja korba: 42/32/22

tył: 8

 

z tego co wiem, to deore LX jest wyższym modelem niż alivio, jednak w znalezionych opisach znalazłem, że deore jest kompatybilne z tyłem 9 i korbą na 44, alivio natomiast pasowało by (przynajmniej po opisie idealnie...)

Co ciekawe, jak widać na zamieszczonych linkach deore jest tańsze.. :blink:, którą powinienem wybrać, a może doradzicie coś innego w cenie do powiedzmy 50zł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Wiec to by był tak:

 

miałem podobnego model 571, oba są "shimano 9 drive train" co sie wiąze z węszą prowadnica lancucha. Oczywiście bedzie to działało z łancuchem 8 rzędowym jak najbardziej ale moze poczynić troche komplikacji przy regulacji przerzutki.

 

mi sie udało przerzutke ustawić tak by lancuch 8 rzedowy (connex 800) nie tarł od 3-8 z tyłu lub od 4-9 jak kto woli(przy 3ce z przodu), dość szeroko wiec jest możliwe. O alivio sie nie wypowiem, bo nie jeździlem ale tez jest to sptrzet dobry.

 

Zawsze mozesz zmienić łańcuch na 9 rzędowy i załozć do naperdu 8 rzedwego.

 

Osobiście bym ci polecał Model 570 lub 571 niczym nie odbiegający od 580/1 a lżejszy o ok 40g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi sie udało przerzutke ustawić tak by lancuch 8 rzedowy (connex 800) nie tarł od 3-8 z tyłu lub od 4-9 jak kto woli(przy 3ce z przodu), dość szeroko wiec jest możliwe. O alivio sie nie wypowiem, bo nie jeździlem ale tez jest to sptrzet dobry.

 

Możesz dokładniej napisać o tym 'nietarciu', bo ten zapis: "3-8 z tyłu lub od 4-9" nie jest dla mnie jasny.

Rozumiem, że Masz/Miałeś kasetę 8-mkę i wtedy zapis 3-8 przy 3-ce z przodu wychodził by mi na od 3 do 8 biegu przy dużym blacie z przodu, ale te jak kto woli 4-9 przyznam, że zbiło mnie z tropu;) I czy nie tarło to również (przy rozsądnym, niekrosującym przełożeniu) na pozostałych blatach z przodu?

 

Z moich doświadczeń wynika, że moja umierająca przerzutka baaaardzo traciła na precyzji po zabłoceniu/oblodzeniu, to może nie pchać się w taką zwężoną/dziewiątkową wersję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Wiadomym jest ze nie da ustawić przerzutki tak aby nie tarła w całym zakresie, czyli np. przy trojce z przodu zeby lancuch nie obcierał o prowadnice od 1 do 8/9 z tyłu. Wiadomo ze wraz ze zmiana tylnego przelorzenia lańcuch zmienia kąt, co powoduje zblizanie bądź oddalanie sie od prowadnicy przerzutki.

 

przerzutki mega 9 maja prowadnice węzsza od pozostałych, niewiele ale jednak. DLatego stosowanie w napedzie 8 rzedowym moze sprawić troszke kłopotu z regulacją.

 

zapis 3-8 czy 4-9 oznacza ze lancuch pracował bez tarcia na przelożaniach od 3x3 do 3x8 lub 3x4 do 3x9, bo mam kasete 9 rzedową. Zbiło z tropu hmm moze i tak ale "zakres" 3-8 i 4-9 jest taki sam tylko przesuniety o jedna zebatke w razie potrzeby ;)

 

Czy warto sie pchać, mysle ze tak a nawet trzeba, bo przerzutek pod 8ke jest niewiele i alivio to chyba jedyny model ktory to oferuje ( z tych jeszcze przyzwoitych modeli) choć i alivio w koncu przejdzie na 9. Ja zeby nie okaleczać zmieniarki i zeby nie zasyfiać jej strasznie załozyłem kawałek błotnika na odcinku rury podsiodłowej zeby nie chlapało na przerzutke :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Znalazłem ten wątek i się podłączam bo teraz on mnie dotyczy.

Mam z tyłu 8-rz. kasetę a do przodu zakupiłem tarczę 44-zęby.

Muszę zakupić także przerzutkę przednią DEORE. Wy tutaj Panowie polecacie M581. A czy jak kupię M530 tak samo dobrze da się ustawić z kasetą 8-rz?

Puklus - to do Ciebie głównie pytanie co sądzisz w tym aspekcie, ale oczywiście inni też niech się wypowiedzą jak mają jakieś doświadczenia w tej materii.

 

Czy istnieją jakieś różnice w rozstawie wózka, jego szerokości, wysokości między M581 i M530? Dzięki za ewentualne wpisy.

 

Dodam jeszcze, że mam łańcuch 8-rz. a interesują mnie przełożenia z przodu 3 z tyłu 8,7,6 no i może ewentualnie 5 bieg.

4 bieg i niżej z tyłu będę korzystał z przodu z tarczy środkowej 32.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Wiec tak, skoro chcesz deore 530 to kupuj. Ja mam założoną obecnie m510. Prowadnice miedzy lx a deore sie nieznacznie roznią ale ogolnie są takie same.

 

Sam jeżdżę na łańcuchu 8 rzędowym i nie ma większego problemu z regulacją zmieniarki. Ważne żebyś ją zakładał wg. poprawnych schematów a reszta przyjdzie praktycznie sama.

 

Jak dobrze ustawisz spokojnie powinno działać na 3x8 do 3x5-4, tak ze nie powinieneś mieć obaw.

 

Przeczytaj TO powinno sie okazać pomocne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehh, nic na razie nie wyszło z zakupu. Tymczasowo jeżdżę bez przedniej przerzutki.

Za przerzutkę shimano robi na razie mój but, który bardzo skutecznie zrzuca łańcuch na niższe trybki :D

Ale w górę nie za bardzo.

 

Oczywiście taka sytuacja nie będzie trwać wiecznie i w tym tygodniu jeszcze coś zamontuję albo w następnym -w zależności czy coś ciekawego na stanie w sklepie będą mieć.

 

Biorąc na zdrowy rozum, to chyba skoro jedna przerzutka shimano przystosowana do 9rz obsługuje dość dobrze łańcuch 8rz to chyba każda inna tak samo musi to robić. No bo przecież fizyki i wymiarów łańcucha (jego szerokości) się nie przeskoczy.

Mam rację?

 

WPadł mi w oko taki oto model, co o nim sądzicie?

http://www.xtrabike.pl/?co=41&nr=2882&strona=0

 

I jak to jest, że w niektórych sklepach DEORE, które jest wyższą półką jakościową rzekomo niż ALIVIO, np. FD-M581, kosztuje w niektórych sklepach teraz 39 zł a tutaj mamy ALIVIO z niższej półki i cena 5 dych. WTF???

 

Powiem szczerze, że podoba mi się ta przerzutka i chętnie bym ją kupił do kasety z tyłu 8rz. A ponoć ALIVIO to miało być 48x38x28 lub 42x32x22 a tutaj ALIVIO działa jak DEORE 44x32x22. Pogubić się można <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alivio 410 to grupa 8rzędowa. Ta przerzutka, do której podałeś teraz link to NOWE Alivio - seria 430. I to już jest przerzutka 9rzędowa, podobnie jak Deore i wyższe grupy (Dyna-Sys pomińmy).

 

Czemu droższa od FD-M581? Nowości zawsze kosztują, a ten LX to model sprzed kilku lat.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...