Skocz do zawartości

[Olej mineralny] Kolor oleju mineralnego


easy4x

Rekomendowane odpowiedzi

Przyczyną zeszklenia jest długie działanie wysokiej temperatury, czyli można to sobie zaserwować podczas długich zjazdów z dużą ilością hamowania. Jeśli przed zabawą z wymienianiem olejów klocki były ok to nie zeszklenie jednak, tylko zalałeś klocki, czyli myśl nad nowymi.

 

Zjazd z góry może być tego przyczyna gdy zjeżdżałem czułem spadek siły hamulca, później odstawiłem rower i nie jeździłem przyszła zima.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że mało osób używa FL, więc coś naskrobię :)

 

Miałem wcześniej LX DC zalane oryginałem i było w miarę dobrze, działało wszystko tak jak powinno. Następnie te same hamulce zalane były LHM i jakość hamowania nieznacznie spadła. wyjazdy w góry nie były wyzwaniem, aczkolwiek trzeba było trochę więcej ostrożności niż z oryginałem. Kupiłem FL i zalałem. Jakość była lepsza niż na fabrycznym oleju i to zdecydowanie. Używałem wtedy łącznie dwóch kompletów klocków - Accent półmetaliczne i XTR metaliczne. Accenty mimo wszystko wypadały lepiej, ale to sprawa do wątku o klockach. Aktualnie posiadam hamulce XTR zalane FL i działają wyśmienicie, lepiej niż na czerwonym Shimano.

 

Także ja nie mam zamiaru zmieniać płynu na oryginalny z powodu działania jak i ceny - 250ml ok 60zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Easy4x- przyjmując,że zalałeś klocki olejem ,gotowanie ich w wodzie do niczego nie doprowadzi. Notabene nie słyszałem ,żeby ktoś klocki gotował. Wydaje mi się,że kupno będzie najprostszym rozwiązaniem.

Że się spytam- twój problem dotyczy przedniego czy tylnego hamulca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, klocków się nie gotuje raczej :rolleyes: . Trzeba je wygrzać w temperaturze chyba 200 stopni. Wtedy dość dymi z klocków, i będzie śmierdzieć w piekarniku. A i tarcze jeszcze przeczyść benzyną extrakcyjną bo jak założysz nowe klocki na zatłuszczoną tarczę wszystko będziesz robić od początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Earl, jak zaleje żywiczne to kaplica, bo olej wsiąka w klocek. Mam jedną parę żywicznych które mój brat zalał przy odpowietrzaniu, prawie nowe, tzn. tak z 90% ich jeszcze jest, chciałem je uratować, wypróbowałem wszystkie sposoby i lipa. Trzeba mocno cisnąć dwoma palcami klamkę żeby koło tylne zablokować, słowem spowalniacze z nich się zrobiły.

easy4x jest jeszcze taka kwestia że zawsze po czyszczeniu klocków tracą siłę i trzeba je na nowo dotrzeć, najlepiej pojechać na kilkukilometrowy zjazd i zjechać z lekko wciśniętą klamką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, klocków się nie gotuje raczej :rolleyes: . Trzeba je wygrzać w temperaturze chyba 200 stopni. Wtedy dość dymi z klocków, i będzie śmierdzieć w piekarniku. A i tarcze jeszcze przeczyść benzyną extrakcyjną bo jak założysz nowe klocki na zatłuszczoną tarczę wszystko będziesz robić od początku.

 

Tak chciałem zobaczyć czy coś da, grzanie w piekarniku nie będę robił i tak efekt pewnie był by mizerny ... co sądzicie o klockach półmetalicznych ? metaliczne drogie.

 

Easy4x- przyjmując,że zalałeś klocki olejem ,gotowanie ich w wodzie do niczego nie doprowadzi. Notabene nie słyszałem ,żeby ktoś klocki gotował. Wydaje mi się,że kupno będzie najprostszym rozwiązaniem.

Że się spytam- twój problem dotyczy przedniego czy tylnego hamulca?

 

Problem dotyczy kompletu hamulców Przód + tył dziwne żebym zalał przedni i tylko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Wbrew pozorom to wcale nie takie trudne .

W kwestii metalików- miałem , w zasadzie mam metaliki Ashimy , pół-metaliki Jagwire i pół-metaliki KoolStopa.

Metalików używałem tylko w górach- ich sprawność zwiększała się razem z ich temperaturą. Pół-metaliki wg mnie są najlepszym kompromisem - siła i modulacja jest na wystarczającym poziomie w każdych warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom to wcale nie takie trudne .

W kwestii metalików- miałem , w zasadzie mam metaliki Ashimy , pół-metaliki Jagwire i pół-metaliki KoolStopa.

Metalików używałem tylko w górach- ich sprawność zwiększała się razem z ich temperaturą. Pół-metaliki wg mnie są najlepszym kompromisem - siła i modulacja jest na wystarczającym poziomie w każdych warunkach.

 

Dzięki teraz kwestia firmy Accent czy Zeit raczej wybiorę Zeit'a, Accent'y tańsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy siak można spróbować z wygrzewaniem. I tak kupujesz nowe klocki także masz do stracenia trochę prądu na piekarnik i dym w kuchni :). Ja brałbym metaliki XTR no ale nie wiem ile masz do wydania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałeś te klocki kiedyś ? :) tarcze były w stu procentach czyste. A model to były bodajże rt62. Miałem te półmetaliki i wymieniłem na te XTR na zawodach w Danii. Po tygodniu katowania(bez błota; tam są bardzo szybkie tereny, a że trenuję orientację na rowerze to częste hamowanie nie jest obce), wiec teoretycznie dotarte powinny już być, a siła była słabsza. Z ciekawości załozyłem te Accent'y i dalej żyletki :) Także ogólnie za cenę XTR wolę kupić dwie pary półmetalików Accent'a lub za tą samą około cene ew. dołożyć troszke i kupić A2Z lub jakieś KoolStopy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@easy4x, na przyszłość: przy odpowietrzaniu etc. po prosty wyjmij klocki, zablokuj tloczki i działaj. Po skończonym zabiegu wymyj tarcze np środkiem do hamulców (wszystko jedno jaki producent i nazwa - najtaniej w markecie) i dopiero zakładaj klocki :) Tak jak pisano wcześniej generalnie klocki powinny Cie interesowac pół metaliczne i metaliczne bo żywiczne są do rekreacji de facto. Producent to już Twój wybór - opcja SZUKAJ się k łania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ja żeby się "zabezpieczyć" podczas odpowietrzania używam zwykłej małej jednorazowej reklamówki. Trzeba zrobić w niej małą dziurkę i nałożyć na śrubkę odpowietrzającą tak aby reszta przykryła zacisk i tarczę:

 

obraz001ur.jpg

 

obraz002ck.jpg

 

W Shimano wężyk nie jest wkręcany jak w Avidach, więc jest ryzyko że spadnie podczas przelewania hamulca, i w sumie to jest jedyne ryzyko zalania klocków/tarczy. Kiedy jest reklamówka wszystko pocieknie po niej, klocki i tarcza są bezpieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...