Skocz do zawartości

[Korba] 48/36/26 czy 44/32/22


Pablo001

Rekomendowane odpowiedzi

Po pierwsze primo - gratuluję kondycji, jeśli "ciągniesz" taką kadencją. Jestem pod wrażeniem.

Dla mnie 60 to już wysoka kadencja, a komfortowa dla mnie do jazdy spokojnej/relaksacyjnej to ok.30-40...

 

Kadencja na poziomie 60-90 to jest standard.

Rozumiem ze dla kogos kto jezdzi bez SPD kadencja 60 jest bardziej naturalna, ale bez przesady z ta kadencja na poziomie 30 bo bierzesz w tym momencie liczby z kosmosu.

 

Zakladajac ze jezdzisz z kadencja 30, przy bezwietrznej pogodzie to albo zażynasz kolana albo po prostu jezdzisz 20-25km/h gdyz inaczej opory toczenia czy powietrza niweluja jakiekowiek sensowne rozpedzanie sie. Do tego nie jest nie potrzebna korba 48T.

 

W innym przypadku jakiekolwiek rozpedzenie sie przy niskiej kadencji i ciezkim biegu jest bezsensowne i niepotrzebnie obciazajace kolana jak i kondycje.

 

Ja bym szukal 44/32/22 + kasety szosowej 11-23 lub 11-25 do trekka. Mozna idealnie dobrac przelozenie. Przy kasecie 11-32 jest zdecydowanie ciezko dobrac idealne przelozenie dla mnie na szosie gdyz roznica 2T na kasecie i biegu potrafi byc kolosalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem już teoretycznie zdecydowany na wybór korby 48/36/26 na warunki jazdy o których wcześniej pisałem (miasto / 75kg ja +/- ~13 kg rower) pozostaje teraz tylko ew. doprecyzowanie spasowania kasety czy rzeczywiście 11-28T czy może wystarczyła by 11-32 smile.gif ?

 

Tu już musisz sam sobie odpowiedzieć...

 

Ja miałem kasetę 7 rzędów 11-28 i stopniowanie mi pasowało.

Wymieniłem na 8 rzędów 11-32 i stopniowanie mam to samo + 32T "extra" i jest dla mnie OK.

 

14-32... Dość nietypowa. W ogóle można coś takiego nabyć w 8-rzędowej kasecie?

 

Oj... przepraszam, podymało mi się z wolnobiegiem.

Ale dostępne są kasety 13-26, może jak się poszuka, to 13-28 lub 30???

 

Ogólnie chodziło mi o "zejście" z 11T na inne skoro nie korzystasz.

 

Porozglądaj się, poszukaj... ;)

 

Kadencja na poziomie 60-90 to jest standard.

 

Ale,ale... :blink: zaraz,zaraz... jakie 60-90??? Przecież pisałeś...

 

Nie wiem jaki musialby byc wiatr w plecy badz zjazd aby na crossie 28cal 44x11 bylo malo przy kadencji 100.

 

44x11 i 28cal przy kadencji 100 to jest jakies 55-60km/h

 

...więc...???

 

Rozumiem ze dla kogos kto jezdzi bez SPD...

 

Tak, nie wszyscy jeżdżą w SPD.

 

...kadencja 60 jest bardziej naturalna, ale bez przesady z ta kadencja na poziomie 30 bo bierzesz w tym momencie liczby z kosmosu.

 

No cóż napisałem ok.30-40, jako że nie mam czujnika kadencji więc to cyfry nie z kosmosu tylko z logicznego przeliczenia,

i tak, jak najbardziej kadencja 60 jest dla mnie naturalna - wysoka dla mnie, ale normalna i naturalna i nie mam z nią problemów.

 

...albo po prostu jezdzisz 20-25km/h gdyz inaczej opory toczenia czy powietrza niweluja jakiekowiek sensowne rozpedzanie sie.

 

No widzisz, zgadza się - często jeżdzę spacerowo mniej więcej z taką prędkością i mniejszą. I co z tego???

Co ma piernik do wiatraka z sensownym rozpędzaniem się - gdy potrzebuję, to się rozpędzam i tyle.

 

Do tego nie jest nie potrzebna korba 48T.

 

Brawo!!! do tego wystarczy mi blat 38T. Natomiast 48T...???

Pisałem już powyżej, ale czytasz wybiórczo i widzisz to co Ci pasuje...

Dużo jeżdżę po płaskim i często mam wiatr w plecy, i dla mnie to dobry moment,

by utrzymując stałą prędkość odpocząć redukując kadencję z ok.60 do mniej więcej 30-40... i tyle.

Możliwe, że przy 48T będę miał "nadmiar", ale wolę "zapas", niż "niedobór" - ale o tym już też pisałem...

 

Wiesz sorcerer, nie każdy kupuje rower po to, by wskakiwać w SPD i "rajtuzy" i "pędzlować" po asfalcie i nie tylko...

 

Ja bym szukal 44/32/22 + kasety szosowej 11-23 lub 11-25 do trekka. Mozna idealnie dobrac przelozenie. Przy kasecie 11-32 jest zdecydowanie ciezko dobrac idealne przelozenie dla mnie na szosie gdyz roznica 2T na kasecie i biegu potrafi byc kolosalna.

 

Widzisz, my tu o crossie, a Ty o szosie... ;)

Szosa a cross, to IMHO dwa różne... "światy".

 

Ja piszę o jeździe turystycznej bądź spacerowej, a Ty o "pędzlowaniu"...

 

Poza tym dziękuję za porady - JA wiem czego mi potrzeba, i dzielę się moimi spostrzeżeniami w nadzieji, że być może komuś pomogą.

Nikomu nie narzucam swojej "wizji".

To jest tylko i wyłącznie moja opinia, kolarza-turysty, a że Tobie nie pasuje... gwizdze.gif wybacz, ale to Twój problem.

 

Pozdrówka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolo 28 cali przy kad 60/70/80

44x11 = 33.3/39/44.5 km/h

48x11 = 36,4/42/48.5 km/h

 

No cóż napisałem ok.30-40, jako że nie mam czujnika kadencji więc to cyfry nie z kosmosu tylko z logicznego przeliczenia,

W tym momencie wlasnie bierzesz liczby z kosmosu, dlatego uwazam iz Twoje gdybanie nad roznica miedzy korbami 44 i 48T jest mocno przejaskrawione z twojej strony.

 

często jeżdzę spacerowo mniej więcej z taką prędkością i mniejszą. I co z tego???

Wiec jaki jest sens kupowania korby z ktorej nie bedzie sie w ogole korzystalo?

W dodatku ciezszej.

Możliwe, że przy 48T będę miał "nadmiar", ale wolę "zapas", niż "niedobór" - ale o tym już też pisałem...

Chce zobaczyc jak masz niedobor na korbie 44x11, nawet z wiatrem w plecy.

 

Widzisz, my tu o crossie, a Ty o szosie... ;)

Szosa a cross, to IMHO dwa różne... "światy".

 

Dla Ciebie chyba innym swiatem jest znajomosc roweru, skoro stawiasz sprawe kasety w takim swietle.

Kaseta szosowa shimano swietnie sluzy w MTB czy Crossach, no chyba ze myslales iz kasety szosowej nie zalozysz na bebenek MTB

 

Ja piszę o jeździe turystycznej bądź spacerowej, a Ty o "pędzlowaniu"...

To zdecyduj sie o jaka jazde Ci chodzi, bo 48x11 raczej nie uzyjesz nigdy w turystycznej jezdzie.

 

 

Tak wiec jaki sens ma 48T?

Glownym problemem przeciw kombinacji 48x11 jest fakt ze potrzebowalbys huraganowego wiatru w plecy i sporej gorki, aby w jakikolwiek sensowny sposob dojsc do pierwszej predkosci kosmicznej na tym crossie.

A nawet jesli spelnisz czesc warunkow, utrzymanie zadanej predkosci przy kombinacji 48x11 czy nawet 48x12 bedzie po pierwszej krotsze, dwa bardziej meczace, w wyniku czego twoja predkosc bedzie nizsza.

 

 

Nikt nikomu nie narzuca swojej wizji, ale opisywanie czegos w sposob ktory wyglada zupelnie inaczej jest wprowadzaniem w blad.

Nie mowiac juz o tym ze twoje wypowiedzi sa sprzeczne ze soba, przy kwestii wykorzystania 48T i jazdy turystycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam 2 lata temu przeszedłem z korby 44 na 48 bo mi brakowało CZASEM przełożeń. Jeżdżę asfaltem bez górek, ot czasem pofalowany teren. Tył (wolnobieg 1-7)4-28. 95% czasu to kombinacje 48-38 z przodu i 14-16-18 z tyłu. Zauważyłem, że rzadziej niż kiedyś używam siódemki przy wrzuconej z przodu trójce. Tak więc na płaskim 48 i 14 jak dla mnie to już za ciężkawo. Z lekkiej góreczki czy przy wietrze w plecy i owszem - przyjemna sprawa. Ale i tak nie wrócę już do 44. Kto co lubi i gdzie jeździ. Tak więc nie ma się co tu sugerować "przewagą głosów" za 44 lub 48. To nie wybory parlamentarne choć i tam i tu ostateczny wybór będzie rzutował na jakość życia. Będzie ciężej lub lżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam 2 lata temu przeszedłem z korby 44 na 48 bo mi brakowało CZASEM przełożeń. Jeżdżę asfaltem bez górek, ot czasem pofalowany teren. Tył (wolnobieg 1-7)4-28. 95% czasu to kombinacje 48-38 z przodu i 14-16-18 z tyłu. Zauważyłem, że rzadziej niż kiedyś używam siódemki przy wrzuconej z przodu trójce. Tak więc na płaskim 48 i 14 jak dla mnie to już za ciężkawo. Z lekkiej góreczki czy przy wietrze w plecy i owszem - przyjemna sprawa. Ale i tak nie wrócę już do 44. Kto co lubi i gdzie jeździ. Tak więc nie ma się co tu sugerować "przewagą głosów" za 44 lub 48. To nie wybory parlamentarne choć i tam i tu ostateczny wybór będzie rzutował na jakość życia. Będzie ciężej lub lżej.

 

Jak mozna porownywac 48x14 do 44x11?

 

11/44 = 0.25

14/48 = 0.291

13/44 = 0.295

 

Vide

48x14 ~ 44x13

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mozna porownywac 48x14 do 44x11?

 

11/44 = 0.25

14/48 = 0.291

13/44 = 0.295

 

Vide

48x14 ~ 44x13

 

A co mnie obchodzi jak można to porównywać? Czy ja odpowiadałem na Twój post? Napisałem dla autora wątku swoje króciutkie przemyślenia nt. przechodzenia między 48 a 44? Jakbym chciał odpowiadać na Twoje teorie to bym je zacytował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pax panowie, pax :icon_wink:

W swoim crossie przeszedłem z 48 na 44 i jestem mega zadowolony, jeżdżę po płaskim (niestety) i 44 z przodu w zupełności mi wystarcza, swobodnie można jechać 30 -35km/h i to bez wrzucania na najmniejszą z tyłu.

Za wyższą kadencją przemawia również zdrowie kolan, niska kadencja nie jest ani dobra anie efektywna, nie można szybko przyspieszać i takie tam.

Do 48 zwyczajnie nie wrócę, bo mimo, że nie jeżdżę mało (w sezonie coś koło 7tys km, wykorzystując dwa rowery cross i MTB) to zwyczjnie uważam, że brakuje mi pary w nogach na 48.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 to duuużo faktycznie przy kasecie 11-xx. Ja na 44 zębach w mtb na płaskim z dość mocnym wiatrem w plecy ciągnąłem ostatnio pod 60km/h. Przy takiej prędkości faktycznie przydałby się już większy blat, ale ile się tak jeździ? Do 50km/h jest całkiem komfortowo na 44.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swoim crossie przeszedłem z 48 na 44 i jestem mega zadowolony, jeżdżę po płaskim (niestety) i 44 z przodu w zupełności mi wystarcza, swobodnie można jechać 30 -35km/h i to bez wrzucania na najmniejszą z tyłu.

Za wyższą kadencją przemawia również zdrowie kolan, niska kadencja nie jest ani dobra anie efektywna, nie można szybko przyspieszać i takie tam.

 

No, coś sensownego można przeczytać bez personalnych wycieczek ze strony pewnych userów odbierających - nie wiedzieć czemu - każdą odpowiedź w wątku jako atak na ich jedynie słuszne teorie. Aż dziw, że nie zostałeś pouczony w stylu: "Jak mozna porownywac 48x14 do 44x11? Twoja wypowiedź nijak się ma do tematu 44T vs 48T". Coś mądrego nt. 48 vs 44 przeczytałem i sam się zastanawiam nad powrotem do 44.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co mnie obchodzi jak można to porównywać? Czy ja odpowiadałem na Twój post? Napisałem dla autora wątku swoje króciutkie przemyślenia nt. przechodzenia między 48 a 44?

 

No właśnie - ja także, ale... ON wie najlepiej... ;)

Teraz już wiem skąd taka ilość postów na koncie... smiley_img.gif

 

Wracając do tematu, to właśnie mnie olśniło, że dokładnie takie zestawienie (48/38/28@11-32) mam w Stratosie syna,

więc nie muszę "gdybać" - mogę sobie sprawdzić czy to jest faktycznie to, czego mi potrzeba.

 

Muszę pożyczyć i jak troszkę pojeżdżę, to podzielę się spostrzeżeniami.

 

Pozdrówka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...