Skocz do zawartości

[korba] Odkręcenie śrub od tarczy w korbie XT


PiPoLiNiO

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Chciałem dzisiaj wymienić śruby od środkowego blatu w tarczy XT i mam pytanie czym to odkręcić? Niby powinno iśc zwykłym imbusem, ale nie idzie... imbus się obkręca. Mam też korbe SLX i tam tym samym imbusem wszystko idzie bez żadnego problemu. Korba XT jest nowa więc zużycie tych śrub nie wchodzi w grę.

 

Mam nadzieje, że ktoś pomoże bo potrzebuje tych 12 gram mniej dla lepszego samopoczucia;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to wszystko ma do rzeczy? Kominy mają od drugiej strony nacięcia na taki specjalny kluczyk - weź je przytrzymaj czymś i będzie git.

 

Nie kumam, są tam od drugiej wcięcia ale jak wkładam tam płaski śubokręt to nie idzie tego ruszyć. Nie mam czego przytrzymywać bo mi się nie obraca śruba w tym kapturze, tylko imbus w śrubach. Wsadziłem torxa którego używałem do tarcz i to samo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Najprościej chyba dokupić dedykowany kluczyk, bardzo ułatwia życie. Okręcanie się śrub (w domyśle kominów razem ze śruba w gnieździe) to zjawisko zupełnie normalne, bez kluczyka można próbować jeszcze użyć kombinerek lub coś samemu dorobić ale w każdym z tych wypadków trochę "objedziesz" kominy.

Jak potrzebujesz mogę ci podać wymiary takiego kluczyka żebys mógł sobie dorobić.

Przykład takiego kluczyka: http://www.sklep.rowery.com.pl/index.php?products=product&prod_id=2304

Ja mam akurat oryginalny shimano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ważne żeby klucz którym pracujesz (mowa o imbusie i kluczu do kontrowania) był dobrej jakości: dopasowany i twardy.

Jeśli jest przekręcone gniazdo imbusa to albo rozwiercenie śruby albo kombinowanie typu wbicie klucza typu torx z nadzieją ze może tak pójdzie albo wykrętaki i inne cuda.

Natomiast jeśli to kręci się cała śruba z kominem tak jak mówiłem wcześniej to wystarczy trochę inwencji własnej zeby unieruchomić komin i bezproblemowo puści - nie trzeba używać do tego wcale dużej siły, komin ma spore tarcie gdy śruba dociska go do tarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciez tam sa chyba torxy 27? I jesli kolega w SLXie takze odkreca sruby torx 27 za pomoca imbusa to... A tego jestem pewien ze tak jest.

 

Jesli tak to przekrecanie na imbus usmiercilo gniazdo. Juz lepiej w takim przypadku odkrecac Torxem 25 jak sie nie ma 27. Jest takze szansa ze torx 27 ruszy w gniezdzie bo imbus nie powinien wyrobic ramion gwiazdki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciez tam sa chyba torxy 27? I jesli kolega w SLXie takze odkreca sruby torx 27 za pomoca imbusa to... A tego jestem pewien ze tak jest.

 

Jesli tak to przekrecanie na imbus usmiercilo gniazdo. Juz lepiej w takim przypadku odkrecac Torxem 25 jak sie nie ma 27. Jest takze szansa ze torx 27 ruszy w gniezdzie bo imbus nie powinien wyrobic ramion gwiazdki.

 

No właśnie wyjdzie na to, że w XT jest TORX, tyle że 27 nie mam. Musze załatwić i spróbuje. W SLX normalnie odkręca się imbusem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolega w korbie xt nie ma śrub na imbus tylko na torx... więc może i Ty tak masz?

 

 

A co to wszystko ma do rzeczy? Kominy mają od drugiej strony nacięcia na taki specjalny kluczyk - weź je przytrzymaj czymś i będzie git.

 

Właśnie ma to do rzeczy, że imbusem można zjechać śrubę pod torx... i jak widać kolega miał problem prawdopodobnie przez to że używał imbusa zamiast torxa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...