Skocz do zawartości

[napęd] SPD a praca napędu


broklyn20

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Otóż zwracam się do was z prośbą o pomoc w następującym problemie po założeniu spd do mojego roweru napęd zaczął przeskakiwać przy nacisku myślałem że to zapadki bębenka ale wymiana piasty nie przyniosła efektu zastanawiam się czy większa siła nacisku nie rozciągła łańcucha albo mała sztywność ramy powoduje że ucieka na bok dzieje się to głównie na drugiej tarczy z przodu a co mnie zaskoczyło po smarowaniu łańcucha chwilke jest spokój proszę o jakąś sugestie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może jest tak, że łańcuch był już wcześniej rozciągnięty, tylko objawiło się to dopiero gdy zostały założone SPD - gdy w nich pedałujesz, moment obrotowy jest zdecydowanie większy (nie tylko pchasz, ale i ciągniesz), niż gdybyś pedałował w zwykłych butach - siły, które działają na łańcuch, najwidoczniej wystarczają do tego, by przeskakiwał na zębatkach. Dzieje się to szczególnie przy mocniejszych depnięciach, np. podczas podjazdy czy sprintów?

Nie sądzę, żeby w tym przypadku sztywność ramy miała jakieś znaczenie, ani że łańcuch momentalnie się wyciągnął od założenia SPD

Jeśli moja teoria jest prawdziwa, to należy zmienić napęd lub go zajechać do końca :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardziej w sprintach ale próbowałem na zwykłych pedałach dzieje się to samo po wymianie piasty przesmarowałem napęd i wszystko grało ale na drugi dzień wjechałem w las a że jest konkretne błoto to napęd się usyfił ale mimo to było ok dopiero dziś po wymycu i wysuszeniu problem pojawił się od nowa przerzutka regulowałem kilka razy na kilka sposobów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie mało z niego wyciskasz. Jaki to był zestaw, kaseta-łańcuch-korba?

Mi Deore + korba Truvativ Isoflow zaczęła delikatnie przeskakiwać po ok. 12 000 km.

Ile łańcuchów używałeś, oraz w jakich warunkach jeździłeś? Jesteś pewny że w liczniku obwód koła jest prawidłowo podany?, ponieważ przebieg jest imponujący jak dla mnie, no chyba że tylko szosą się poruszasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam też się miło zaskoczyłem, że tyle mi wytrwał. Na forum ktoś wspominał o podobnych przebiegach.

Śmigałem na jednym łańcuchu, a obwód koła wpisałem z tabelki dla rozmiaru 2.0 (kenda Karma) i jak kręciłem kółka po stadionie to się pokrywał.

Jeśli chodzi o trasy to bardzo mieszane. Głównie mazowieckie szutry, leśne ścieżki, parę razy w roku wypad w góry. Nie obyło się w tym roku też bez szosy z sakwami (ok. 1400 km). Błota też nie unikałem, ale na pewno nie było tego tak dużo jak reszty.

O łańcuch dbałem, szejkowałem - ale nie po każdej jeździe jak to niektórzy robią B) i smarowałem Rohloff'em.

Właściwie to mam przejechane 11 830, ale do 12 000 spokojnie dociągnie. Jeszcze posłuży zimną na trenażerze.

Jakich osobiście przebiegów się spodziewałeś? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem identyczny lub zblizony problem. Przebieg był też w granicach 2,5 - 3 tyś. Wymieniłem kasetę i łańcuch -> pomogło;

Z ciekwaości najpierw wymieniłem tylko łańcuch - pomogło tylko na tylne największe zębatki, na mniejszych (wyrobionych) skakało, więc wymieniłem kssetę z tyłu i jest OK (przejechałem okolo 1 tyś od tego czasu).Mechanizm korbowy zostawiłem. części były na poziomie tourney.

Piszę były bo powoli "troszku" go modernizuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...