Skocz do zawartości

[korby] długość ramion korb


Kellysbicycles

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam takie pytanko. Rozglądam się za nowymi korbami . Model już sobie upatrzyłem, ale mam pytanie co do długości ramion korb. Mianowicie w czym objawia się różnica między ramieniem korby 170mm, a 175mm? Jakie plusy i minusy ma każdy z tych rozmiarów? Który wybrać. Dodam tylko, że jeżdżę w MTB xc. Z góry dzięki za odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pewno łatwiej rozbujać rower przy dłuższej korbie bo działasz większym ramieniem na napęd to tak jak na karuzeli łatwiej ją rozkręcić na zewnątrz niż bliżej osi, teoretycznie i praktycznie gdy kręcisz podczas jazdy na zakrętach istnieje większe prawdopodobieństwo zachaczenia przy dłuższej korbie o np. kamień czy korzeń.

Nie cytujemy postow pod ktorymi odpowiadamy. 1415chris

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam Was drodzy przyjaciele, piszę do Was z prośbą o pomoc w rozstrzygnięciu dylematu jakim jest wybór korby 170mm a 175mm. Przybliżę Wam mój problem, otóż przez 2 lata śmigałem na MTB z korbami 175mm i wówczas zupełnie się tym nie przejmowałem jakie to ja korby posiadam, ale tydzień temu kupiłem kolarzówkę, z ciekawości zmierzyłem długość korb i wyszło mi 170mm zresztą tak też jest na nich napisane. Zaciekawiły mnie krótsze korby, i sprawdziłem na internecie jaka długość dla mnie jest odpowiednia ( mój wzrost 180cm-179) i wyszło ze wzrostu jak i z długości nóg iż potrzebuję korby 170mm bo są zdrowsze dla kolan. Osobiście jedyną różnicę jaką wyczuwam to tak jak by brak mocy na rowerze, a lubię jeździć siłowo niż na wysokiej kadencji. I teraz nie wiem, czy to uczucie braku mocy, jest spowodowane tym że przesiadłem się na inny rower ? czy może tym że jesień już jest ? czy może faktycznie ten 5mm różnicy długości korb zrobiła aż taką różnicę ? A może to tylko efekt psychologiczny ?

 

Bardzo Was proszę o porady i podzielenie się swoimi przemyśleniami.

 

pozdrawiam.

 

 

ps. błagam o rzetelne odpowiedzi bo spać po nocach nie mogę, tylko myślę o tym czy 170mm czy 175mm :icon_mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

Jeżeli wszystkie moje plany wypalą, to do końca roku sprawię sobie nową korbę - model i marka nie ma w tym momencie znaczenia :)

Ale do rzeczy. Mianowicie mam dylemat co do długości ramion korb - 170 lub 175mm. Mój wzrost to ~162-165cm, waga? Myślę, że w 65kg się zamknę, ale nie więcej niż 70kg. Styl jaki uprawiam to szeroko pojęte XC/MTB, puki co jeden start w maratonie i wiem że nie ostatni, pewnie i wyjazd w góry się trafi. I prawdopodobnie też nie jeden :) Na razie mam korby 170mm, niestety, nie mam odniesienia do dłuższych korb. Jeżdżę raczej kadencyjnie, ale na brak siły w sezonie nie narzekam raczej :D

I tutaj rodzi się jakże oryginalne pytanie: jaką długość korb polecilibyście mi wybrać? :)

Z góry dzięki za odpowiedź ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...