Skocz do zawartości

[kodeks drogowy] obowiązkowe oświetlenie?


Rekomendowane odpowiedzi

A powiedz mi kolego kto przestrzega przepisów szczególnie na rowerze - wprowadzą obowiązkowe oświetlenie 24h/7 i myślisz że ktoś to będzie przestrzegał. Policja obecnie może cię tylko zaczepić za brak światła w nocy - mnie osobiście zdarzyła się kilka razy taka przygoda ze stróżami prawa, nigdy nie zakończona mandatem zawsze pouczeniem. Największym przegięciem jest jazda na rowerze pod wpływem co z mojej strony myślę że oznacza totalną głupotę tych ludzi - jednakże zwykle są to drobne pijaczki którzy z rowerami mają tyle wspólnego kiedy jadą na nich po kolejną wiśniówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to na 99,(9)% przez cały rok po zmroku, ale czy w zimie cały czas to nie mam pojęcia.

 

Tak jak wyżej kolega. Za światła, a raczej ich brak, nie powinni Cię zgarnąć, w sumie ja wożę je dla własnego bezpieczeństwa, a nie żeby nie dostać mandatu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie interesuje oficjalna wykładnia - co mogę a co muszę, na wypadek nieprzewidzianego. Nie interesuje mnie co robicie "bo tak". W ogóle warto by zrobić taki temat o przepisach i go przypiąć.

Dlaczego? Bo chcę wiedzieć w razie czego jak się bronić, co robić, czego nie robić, co mówić, czym się nie podłożyć. Smerfy lubią wciskać kity i liczyć na nieuświadomionego, nie wiem czy ich tak szkolą ale spotykałem się z wolną amerykanką - a potem, przyjmiesz mandat, przyznałeś(łaś) się do winy i już nieważnie dlaczego ani co Ci powiedzieli wcześniej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytując za światełka.pl

 

Wyposażenie obowiązkowe

 

Art. 53.

ust. 1. Rower powinien być wyposażony:

  • 1. z przodu - w jedno światło barwy białej lub żółtej selektywnej;

2. z tyłu - w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające

[...]

Art. 56.

 

ust. 1. Światła pojazdu o których mowa w par. 53-55, powinny odpowiadać następującym warunkom:

1. światła pozycyjne oraz światła odblaskowe oświetlone światłem drogowym innego pojazdu powinny być widoczne w nocy przy dobrej przejrzystości powietrza z odległości co najmniej 150 m;

2. powinny być umieszczone nie wyżej niż 900 mm i nie niżej, niż 350 mm od powierzchni jezdni;

[...]

5. światła czerwone nie mogą być widoczne z przodu, a światła białe (żółte selektywne) - z tyłu.

 

 

Przypis : Światła przednie migające nie są ujęte w prawie polskim, ale także nie są wprost dozwolone. Czołówka lub inna lampka zamocowana na kasku nie stanowi oświetlenia obowiązkowego i nie można jej używać na drogach publicznych.

 

 

Kiedy mają być zapalone światła ?

 

Używanie świateł zewnętrznych

 

Art. 51. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza:

1) w czasie od zmierzchu do świtu,

2) w okresie od 1 października do ostatniego dnia lutego - przez całą dobę,

3) w tunelu.

2. W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujcy pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.

3. W czasie od zmierzchu do świtu, na nie oświetlonych drogach, zamiast świateł mijania lub łącznie z nimi, kierujący pojazdem może używać świateł drogowych, o ile nie oślepi innych kierujących albo pieszych poruszających się w kolumnie. Kierujący pojazdem, używając świateł drogowych, jest obowiązany przełączyć je na światła mijania w razie zbliżania się:

1) pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka, przy czym jeżeli jeden z kierujących wyłączył światła drogowe - drugi jest obowiązany uczynić to samo,

2) do pojazdu poprzedzającego, jeżeli kierujący może być oślepiony,

3) pojazdu szynowego lub komunikacji wodnej, jeżeli poruszają się w takiej odległości, że istnieje możliwość oślepienia kierujących tymi pojazdami.

4. Kierujący motocyklem, motorowerem lub pojazdem szynowym jest obowiązany używać podczas jazdy świateł mijania, z zastrzeżeniem ust. 3.

5. Na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

6. Przepisów ust. 1-4 nie stosuje się do kierujących pojazdami, które nie są wyposażone w światła mijania, drogowe lub światła do jazdy dziennej. W przypadkach określonych w ust. 1 pkt 1 i 3 zamiast tych świateł należy używać świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie pojazdów.

 

 

Przypis : Rower ma światła pozycyjne - tak więc nie musi mieć zapalonych świateł za dnia, tylko w przypadkach 1 i 3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...