Skocz do zawartości

[konserwacja] co warto wymienić/ polepszyć co jest warte uwagi w 4-letnim rowerze?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam 4-letni rower firmy Akira MTB. Dostałem go na komunię, ale do tego roku nic się w nim nie psuło, nie mogę zmienić roweru, ponieważ nie ma tyle kasy, a zdaję sobie sprawę że mój "sprzęt" to raczej chińczyzna i lipa, chociaż polskiej produkcji. Rower posiada 7 biegów, komplet przerzutek firmy Piranha, nie ma amortyzatorów. Niedawno wymieniałem w nim tylną oś, skróciłem łańcuch, centrowałem koło, prostowałem szprychy, ale szczerze to regularnie go smaruję i poprostu dbam, typu nie rzucam nim ani nic z tych rzeczy. Tyle tylko że lubię szybko jeździć no i czasami rower lubi odmówić. W te wakacje codziennie jeździłem 25 km, a tak to bardzo rzadko jeździłem, więc można powiedzieć że jednorazowo dostał w tyłek :whistling: teraz jeszcze pojawiły się luzy w tylnej przerzutce i łańcuch skacze podczas jazdy, oraz mam tylko 2 biegi :). Jak myślicie jak mogę rozwiązać ten problem i co jeszcze warto wymienić w takim rowerze, albo przynajmniej na co warto zwrócić uwagę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam stwierdziłeś, że to chińszczyzna. Przerzutki - nie wiadomo co to właściwie jest, pewnie klepane w jednej fabryce z innymi montowanymi w rowerach typu makro. Spróbowałbym wyregulować przerzutkę, w tym sezonie go zajeździć i w zimie lub na wiosnę kupić nowy rower, gdyż w ten nie warto inwestować. 

 

Nowe manetki, przerzutki i uzbiera się ponad 200zł, łańcuch skacze, więc wolnobieg i łańcuch też do wymiany - jakieś 60-70zł, ponadto potrzebne są jeszcze narzędzia (chyba że chcesz przejść na kasetę - nowe koło, więc znów wydatki). Chyba że to tylko wina przerzutki, ale nie są to pewnie części markowe, więc i tak niedługo zacznie się przeskakiwanie spowodowane zużyciem. Można tak szukać dalej (korba, łożyska, hamulce...) i w końcu z ekonomicznego punktu widzenia lepiej będzie kupić nowy sprzęt, a ten rower zostawić na zimę, czy do jazdy do sklepu.

 

Wiem, że łatwo powiedzieć "zbieraj na nowy rower", ciężej zbierać samemu, ale taka jest prawda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a więc zrobiłem tak jak mi doradziłeś, coś tam pokręciłem, poregulowałem, pobawiłem się lewą manetką, prawą manetką i jeździ. Wczoraj próbne 25 km bez zarzutu, jeszcze docisnąłem poluzowaną linkę linkę od tylnej przerzutki i mam swoje 7 biegów, też wchodzą bez zarzutu (jak na razie nasmarowałem łańcuch (chociaż był nasmarowany), ale i tak będę zbierał na nowy sprzęt a ten oddam bratu. Szkoda żeby tylko że względu na tylną przerzutkę leżał w piwnicy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcesz uszczęśliwić brata doprowadzając go do nerwicy żołądka? :) chiba go nie kochasz za bardzo.

jeśli rower po twoich zabiegach wrócił do stanu uzywalności to możesz jednak pomyśleć o wymianie przerzutki. pobliski sklep z pewnością ma na stanie tańsze modele shimano, które mimo stosunkowo niskiej ceny będą działały - to popularne modele serii tourney (oznaczenie ty). wg mnie wyjdzie im to lepiej niż jakiejkolwiek piranii, karpiowi czy szczupakowi :( koszt takiej przerzutki

http://allegro.pl/listing.php/search?sg=0&string=shimano+ty

waznym szczegółem jest sposób mocowania do ramy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"chcesz uszczęśliwić brata doprowadzając go do nerwicy żołądka? chiba go nie kochasz za bardzo"- a żebyś wiedział :(

 

"jeśli rower po twoich zabiegach wrócił do stanu uzywalności to możesz jednak pomyśleć o wymianie przerzutki. pobliski sklep z pewnością ma na stanie tańsze modele shimano, które mimo stosunkowo niskiej ceny będą działały - to popularne modele serii tourney (oznaczenie ty). wg mnie wyjdzie im to lepiej niż jakiejkolwiek piranii, karpiowi czy szczupakowi koszt takiej przerzutki

http://allegro.pl/li...ring=shimano+ty" - dlateo daję mu taki rower a nie inny, niech sobie naprawi :) przecież jakbym miał dobry rower to bym nie planował kupna nowego, lepszego, no myślmy racjonalnie

 

"wg mnie wyjdzie im to lepiej niż jakiejkolwiek piranii, karpiowi czy szczupakowi"- to mnie powaliło :) najlepszy tekst tygodnia, ale to chińszczyzna a chińczyczy skąd wiesz że nie wymyślili już jakiejś przerzutki firmy karp, albo szczupak, skoro wymyślili piranię...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...