Skocz do zawartości

[kradzież roweru] ubezpieczenie od kradzieży


KAMAAG

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka dni temu kupiłem rower w Czechach i dostałem w pakiecie Gratis - Ubezpieczenie od Kradzieży na okres jednego roku.

Ubezpieczenie to jest ważne tylko na terenie Czech, więc pomyślałem, że pójdę u nas do ubezpieczalni i wykupię takie samo, które będzie działać na terenie Polski. Okazało się jednak, że w Polsce nie można ubezpieczyć roweru od kradzieży ;) Takich informacji udzielono mi w PZU i w Hestii.

Czy tak właśnie jest, czy może da się jakoś to zrobić? Macie jakieś pomysły lub doświadczenia w sprawie ubezpieczenia roweru od kradzieży?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem sobie regulamin PZU ubezpieczenie casco, i jest tam napisane, że ubezpieczenie nie obejmuje kradzieży roweru, a tylko rabunek, czyli jak ktoś Ci buchnie rower z garażu, czy gdzie tam trzymasz rower to możesz sobie taką polisę oprawić w ramkę i w kiblu powiesić, co innego jak na ulicy ktoś Ci go wyrwie to wtedy trzeba się telepać na policję i mieć nadzieję, że PZU się wywiąże z umowy i wypłaci odszkodowanie, jak dla mnie bezsens, biorąc pod uwagę wysoką składkę, ja bym brał tylko polisę OC, ewentualnie NNW.

 

Tu jest ten regulamin http://www.pzu.pl/pub/files/PZU_SA/produkty/OWU_sierpien_2007/OWU_Bezpieczny_Rowerzysta_7224_II_B.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie. Jest też także napisane w FAQ.

 

Czy ubezpieczenie to obejmuje również kradzież roweru.

Ubezpieczenie Bezpieczny Rowerzysta obejmuje kradzież roweru tylko w przypadku, gdy towarzyszy jej rabunek, czyli sytuacja, gdy ktoś użyje w stosunku do nas przemocy fizycznej, doprowadzi nas do stanu nieprzytomności lub bezbronności lub zagrozi nam, że to zrobi.

 

Składka na okres roku, tylko w granicach RP przy casco 2000 zł wynosi 275 zł.

 

Chociaż jest też inna sprawa. U-Lock Abus Granit ma atest PZU i było napisane, że w razie posiadania tego zabezpieczenia mamy niższą składkę. Czyli co? Płacimy niższą składkę, która ubezpiecza nas od rabunku roweru bo mamy U-Locka? Nie rozumiem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ros, dobrze wiedzą co mają...

 

ROZDZIAŁ V.

UBEZPIECZENIE CASCO ROWERU

Przedmiot i zakres ubezpieczenia

§ 37. 1. Przedmiotem ubezpieczenia jest rower wraz z wyposażeniem zamontowanym w sposób trwały w czasie jego użytkowania

przez ubezpieczonego.

2. Ochroną ubezpieczeniową objęte są szkody polegające na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie roweru, bądź jego wyposażenia wskutek:

1) ognia, huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, lawiny,bezpośredniego uderzenia piorunu, zapadania lub osuwania się ziemi, eksplozji oraz upadku statku powietrznego,

2) akcji ratowniczej w związku ze zdarzeniami losowymi wymienionymi w pkt.1),

3) wypadku,

4) rabunku.

 

Kradzież, poza rabunkiem, nie jest objęta tym ubezpieczeniem. Przy tym wpis o rabunku, jest tu bardzo ważny bo zgodnie z definicją :

Art. 280 par. 1 kk: § 1. Kto kradnie, używając przemocy wobec osoby lub grożąc natychmiastowym jej użyciem albo doprowadzając człowieka do stanu nieprzytomności lub bezbronności, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

Czyli wszystkie sytuacje utraty roweru o ile nie noszą znamion rabunku, nie są ujęte tym ubezpieczeniem.

 

 

winfor, jak użyjesz granite'a wobec napadającego to oskarży cie o napaść z użyciem niebezpiecznego narzędzia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę zapytać Czeskiego ubezpieczyciela o warunki ubezpieczenia, jakie właśnie posiadam i o ewentualną możliwość rozszerzenia tego ubezpieczenia na inne kraje (Polskę). Może to będzie jakieś rozwiązanie ?

Ewidentnie powiedziano mi, że jest to ubezpieczenie od kradzieży, ale trzeba będzie się temu (warunkom ubezpieczenia) bliżej przyjrzeć.

 

Abstrahując od tematyki rowerowej, to Tom Jones ma ubezpieczone włosy na klacie - czyli da się, tylko chcieć trzeba (kwestia składki) ;):D:icon_mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Casco w PZU jest super lol.

 

Popytalem jak bralem OC 8 czerwca.

AC na 1 rok, przy wartosci 15000zl, skladka jedyne 1700zl. Zreszta tyle to wiedzialem wczesniej, mediana roczna dla rowerow w PZU to jest okolo 12,5% wartosci na rok skladki.

 

Z drugiej strony, wymagania, zakres ochrony jest ubogi. Nawet nie chcieli negocjowac zrobienia umowy tylko na wypadek rabunku, no coz taki mamy rynek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy rower można na dowolną sumę ubezpieczyć? Jakby tak rower warty 4000 ubezpieczyć na 15000 i dać się obrabować to byłby interes życia :P

Nie jest tak kolorowo, punkt 38 regulaminu ubezpieczenia mówi:

 

38. Suma ubezpieczenia określana jest w umowie ubezpieczenia w uzgodnieniu z ubezpieczającym w wysokości odpowiadającej wartości rynkowej roweru – nie przekraczającej kwoty 5.000 zł.

 

Wypłacą Ci tylko tyle ile wart według nich był rower. :icon_confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Max. 5000 zł.

 

Niestety (dla Ciebie ;p), ale kwota dowolna. Powtarzam, bylem 8 czerwca zalatwic OC i porozmawiac o NNW oraz OC sport, NNW sport i AC ...

 

Prawie cala ekipa musieli mnie obsluzyc bo zadawalem takie pytania ze prawie nikt nie wiedzial co sami maja w umowach, ale nie zmuszajmy aby kazdy wiedzial wszystko, a trafili na kogos kto wie co czyta i co chce :icon_confused:

 

Zamiast czytac co jest dostepne na stronie PZU zapraszam do oddzialu bo to sie ma nijak do rzeczywistosci.

Edytowane przez Sorcerer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firma Polonia (Uniqa) od paru lat oferuje ubezpieczenie roweru od kradzieży z włamaniem do zabezpieczonego pomieszczenia na minimum 2 zamki. Oznacza to w praktyce mieszkanie, piwnicę, lub garaż zamknięte co najmniej na 2 zamki. Oczywiście nie zabezpieczy nas to przed strata pojazdu w miejscu publicznym, ale w przypadku włamania do dobrze zabezpieczonego pomieszczenia gospodarczego typu piwnica, garaż, komórka gwarantuje nam pełny zwrot pieniędzy. Normalnie takie obiekty są ubezpieczone zazwyczaj na 5% wartości ubezpieczenie mieszkania. o Ubezpieczeniach przeczytasz więcej w dziale "Różne"

 

Słyszeliście o tym? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też widziałem demotywatory, ale pytam poważnie. Jakieś doświadczenia?

 

Dzisiaj otrzymałem odpowiedź od UNIQA:

 

Szanowny Panie Tomaszu,

 

Z przyjemnością informujemy, że nasz nowoczesny produkt "Ubezpieczenie DOM

Plus" (wielokrotnie nagradzany i najtańszy na rynku) umożliwia objęcie

ochroną ruchomości domowych (w tym roweru) przechowywanych w pomieszczeniach

gospodarczych (a więc np. w komórce w piwnicy) pod warunkiem, ze

pomieszczenia owe są zabezpieczone zgodnie z ogólnymi warunkami

ubezpieczenia (OWU), tj. m. in. są zamknięte na co najmniej dwa zamki

wielozastawkowe. Limit odpowiedzialności UNIQA z za mienie przechowywane w

takich pomieszczeniach to 15% sumy ubezpieczenia ruchomości domowych (a suma

owa zależy od Pańskiej deklaracji)

 

W załączeniu przesyłam OWU, a gdyby potrzebował Pan dalszych informacji, to

proszę o kontakt z najbliższym przedstawicielem sieci sprzedaży UNIQA.

Znajdzie Pan na naszej stronie internetowej:

http://www.uniqa.pl/uniqa_pl/cms/company/address/index.jsp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma, bo niby jak byś udowodnił taką kradzież? Pewnie musiałbyś mieć kilku świadków, a tam gdzie jest monitoring, to albo kamery nie są skierowane na stojaki rowerowe, albo jakość obrazu jest żałosna. Poza tym kradzieże rowerów są zbyt częste, a firma ubezpieczeniowa ma zarabiać, więc się jej to zwyczajnie nie opłaca.

 

Jak chcesz uchronić rower przed kradzieżą, to czytasz <<< TO >>> i śpisz spokojnie (w miarę).

Edytowane przez winfor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Jest takie ubezpieczenie, te gamonie w PZU sami nie wiedzą co mają.

Program nazywa się rowerzysta, ja się ubezpieczam w zakresie OC przed wyjazdem w góry, casco roweru jest mega drogie.

link: https://www.ubezpiec...ia/211,242.html

 

tak jest ale to ubezpieczenie NNW OC i nie od kradzieży roweru a rabunku roweru (jak Cie zdejmą z roweru)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Casco w PZU jest super lol.

 

Popytalem jak bralem OC 8 czerwca.

AC na 1 rok, przy wartosci 15000zl, skladka jedyne 1700zl. Zreszta tyle to wiedzialem wczesniej, mediana roczna dla rowerow w PZU to jest okolo 12,5% wartosci na rok skladki.

 

Z drugiej strony, wymagania, zakres ochrony jest ubogi. Nawet nie chcieli negocjowac zrobienia umowy tylko na wypadek rabunku, no coz taki mamy rynek.

 

przecież maksymalna możliwa kwota ubezpieczenia to 5 tysięcy dla casco. Ta wartość wynika z warunków umowy

druga sprawa jak masz rower za 15 tysięcy a żałujesz na zabezpieczenie to coś nie tak jest... No chyba że drugi za 15 tysięcy od tak sobie odkupisz, to zmienia postać rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...