Skocz do zawartości

[rower] cross rodzimej produkcji


kme

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Wiosna pełną parą, czas przymierzyć się do zakupu roweru. Do tej pory jeździłem mało i to na różnego rodzaju hipermarketowcach wiadomej jakości. Obydwie rzeczy chciałbym zmienić (-:

 

Nie zanudzając historią moich dotychczasowych rozeznań, wytypowałem 3 modele:

 

Kross Crow Preria

Unibike Viper GTS

MBike Crosser SX (wybaczcie, forum nie przepuszcza linku do strony producenta)

 

Chciałbym się podzielić moimi przemyśleniami, z nadzieją, że może ktoś dorzuci swoje 3 grosze i powstanie z tego ciekawa dyskusja nad rodzimymi crossami z niskiej półki cenowej. Tak więc, poniżej co tam sobie w głowie ułożyłem:

 

1. Wszystkie powyższe są w kwestii wyposażenia bardzo do siebie podobne (przerzutki Shimano Deore/Alivio itd. itp.) - zweryfikujcie mnie, jeśli się mylę, spędziłem już parę godzin na forach rowerach, ale ciąglem jednak zielony w temacie.

 

2. Tak więc przeszedłem ze swoim filtrowaniem nad wyposażeniem, docierając do wagi. Preria i Viper = 15 kg, Crosser = 12,5 kg. Plus dla Crossera, choć nie wiem, czy mogę się danymi ze strony producenta sugerować, bo różnica jest dość znaczna.

 

3. Kolejne ważne kryterium, cena. Teoretycznie wszystkie oscylują w okolicach 1500, ale Prerię widziałem na Allegro już za 1200. Duży plus, który jednocześnie rodzi podejrzenia, jak uważacie? Czyżby model był wycofywany z produkcji albo coś w tym guście?

 

4. Marka, z tego co czytałem, to żaden nie jest jakiś specjalnie markowy. Kross zbiera dobre opinie tutaj, MBike na innym z rowerowych forów, o Viperze też wiele dobrego można się naczytać. Czy ktoś ma już może jakieś dłuższe doświadczenia z tymi producentami i mógłby się podzielić wrażeniami np. z serwisowania?

 

Póki co, kusi mnie cena Prerii oraz waga i wygląd (kwestia gustu, więc pominąłem powyżej) Crossera. Gdyby ktoś chciał się podzielić swoją opinią lub odpowiedzieć na któreś z powyższych pytań/wątpliwości, byłbym wdzięczny.

 

Z góry wielkie dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Przerzutki wszędzie takie same, nie wiem jak jest z amorami, ale kaseta najlepsza jest w Unibike, korba też w Uni, co do hydraulicznych Vek to dla mnie nieporozumienie więc stawiam znowu na Uni, najgorsze manetki ma Mbike, Kross i Uni tak samo, ogólnie nie są to duże różnice, ale w konsekwencji dają sporą przewagę Unibike.

2. Ta waga 12,5 raczej jest z kosmosu, ale nie wiem jaka będzie dokładna waga, musiałbyś spytać użytkowników tych modeli

3. Dużo sklepów kupuje większą ilość modeli, do tego bezpośrednio od producenta mają taniej, a Kross chce coś zarobić na swojej stronie. Tak samo jak z cenami katalogowymi, a co do pozostałych dwóch modeli to zadzwoń do sklepu i zapytaj o jakąś lepszą ofertę.

4. Wszystkie marki są Polskie, ale ramy (oraz większość części) robione są w Azji (Japonia, Tajwan, Chiny) oraz zastosowano ten sam rodzaj aluminium

 

Ogólnie rzecz biorąc to moim faworytem jest Unibike, a do tego najbardziej Ci się podoba. Oczywiście mogłem się gdzieś pomylić i poczekaj na opinię innych co do amora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

ad.1

Przerzutki to nie wszystko. Ważniejsze są korby, a te Unibike ma zdecydowanie lepsze niż Kross. Ma też trochę lepszy amortyzator od dwóch pozostałych.

 

ad.2

Z wagą to niestety jest tak, że różni producenci podają ją dla różnych rozmiarów ram. Patrząc na wyposażenie MBIKE to niespecjalnie wierzę w te 12,5 kg.

 

ad.3

Prerie, które widziałeś na Allegro najprawdopodobniej pochodzą z roczników 2008 - 2009. Są to fabrycznie nowe rowery, które zgodnie z regułami handlu podlegąją po prostu wyprzedaży. Trzeba zwolnić miejsce dla nowych roczników. Analogicznie jak to się dzieje na rynku sprzedaży samochodów - tzw. wyprzedaż rocznika. Inna sprawa, że Kross powoli zastępuje modele Crow / Preria nowymi modelami Evado (z nowym modelem ramy). Bardzo możliwe więc, że z tej okazji oferuje w hurcie dodatkowe upusty.

 

ad.4

Żaden z tych producentów to nie jest firma krzak, ale nadal są to firmy ,,na dorobku'', patrząc od strony wizerunku i pozycji marki. No, ale wiadomo na to potrzeba czasu. Dzięki temu jednak oferują zazwyczaj lepszy stosunek cena/wartość od uznanej zagranicznej konkurencji. Odnośnie samego MBIKE to oglądałem ostatnio ich rowery trekkingowe i stwierdzam, że od strony wizualnej robią doskonałe wrażenie. Jak dla mnie to ta firma ma najlepszych grafików ze wszystkich polskich producentów.

 

Wszystkie marki są Polskie, ale ramy (oraz większość części) robione są w Azji (Japonia, Tajwan, Chiny) oraz zastosowano ten sam rodzaj aluminium

 

Nie wiem jak to jest w przypadku Unibike i MBIKE, ale jeśli chodzi o Krossa to oni zamawiają jedynie materiał, a ramy spawają sami w swojej fabryce. Całą resztę osprzętu typu przerzutki, napędy, el. kokpitu itp. i tak wszyscy producenci rowerów biorą od ledwie paru firm na świecie, które są prawdziwymi producentami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za tych słów parę, rzucają trochę fachowego światła na moje amatorskie spostrzeżenia. Dochodzę w sumie do podobnych wniosków co mitUSER, tak więc ostateczne starcie rozegra się między Krossem a Unibike'iem.

 

Jeszcze raz wielkie dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...