Skocz do zawartości

[hamulce] Avid Elixir 5-udało się komuś ustawić?


gutek

Rekomendowane odpowiedzi

Moja koleżanka z teamu miała to samo z tylnym hamulcem... wibrował cały rower aż się usiedzieć nie dało (chyba ze ktoś tak lubi):(

Tak samo czyściliśmy, dokręcaliśmy i nic... nadal to samo :/ Rozwiązaniem problemu okazało się dotarcie ale to porządne dotarcie, kilka kółek na trasie Mp xc i wibracje ustały :whistling:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjąłem klocki i oczyściłem je alkoholem - pomogło na 5 km :( Dziś wymienię jeszcze klocki przód na tył. Jeśli wibracje nie ustaną to są chyba dwie możliwości:

1)tarcza jest do bani???

2)jest coś nie tak z adapterem???

Zastanawiam się czy wymienić klocki czy tarczę???

 

Stawiałbym na tarcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem spore wibracje na tyle. Po kilku miesiącach pękła rama przy mocowaniu hamulca.

Wydaje mi się, że to był zbieg okoliczności bo ciężki mi wyobrażic sobie takie wibracje, żeby pękło aluminium :thumbsup: Mi też pogulguje tarcza tylna, ale jest mocno zjechana bo ma ładnych parę lat i po prostu to zlewam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!! Ten sam problem- prawie nowe Elixir 5 i problem z tyłem- straszne wycie i wibracje na całym rowerze. Do tego problem z ustawieniem zacisku- zawsze coś ociera (rozbierałem zacisk, czysciełem, smarowałem tłoczki a poźniej je wymieniłem na nowe i uszczelki też i dalej to samo). Jestem tak wkurzony tymi hamulcami za taka kase, że chyba wstawie BB7 zamiast nich. Mam BB7 w drugim rowerze i nic sie nie dzieje, nic sie wyje i regulacja to bajka a siła hamowania może nie taka sama ale bardzo podobna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamieniłem klocki (przód na tył) i na 200 m teście było ok - powiem więcej było najlepiej jak do tej pory :) nie wiem tylko jak będzie po 5 km. Niestety pogoda popsuła mi szyki testowe.

Na wszelki wypadek kupiłem już benzynę ekstrakcyjną i odtłuszczam tarcze. Mam też odłożone 50 zyla na nową tarczę - tylko czy to rozwiąże problem???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam też odłożone 50 zyla na nową tarczę - tylko czy to rozwiąże problem???

 

Miałem już 2 tarcze Avid G2Cs i 2 tarcze Hayesa V6, zmieniałem klocki dwukrotnie i zmieniłem hamulec z J3 na J5 i wibracje nadal występują w rowerze. Nie wiem co może być przyczyną, ale następną rzeczą jaką wymienię to będzie tarcza albo na jakąś Shimano albo coś super lekkiego typu alligator/dartmoor. Może przez to, że są lekkie, nie będą przenosić wibracji na ramę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem już 2 tarcze Avid G2Cs i 2 tarcze Hayesa V6, zmieniałem klocki dwukrotnie i zmieniłem hamulec z J3 na J5 i wibracje nadal występują w rowerze. Nie wiem co może być przyczyną, ale następną rzeczą jaką wymienię to będzie tarcza albo na jakąś Shimano albo coś super lekkiego typu alligator/dartmoor. Może przez to, że są lekkie, nie będą przenosić wibracji na ramę.

 

Z tymi ultralekkimi tarczami może się wizać ich podatność na wichrowanie więc nie ma co popadać w skrajności :D Ja też mam odgłosy z tylnej tarczy, ale nie aż tak dramatyczne jak tutaj opisywane. Gdyby mnie coś takiego spotkało to najpierw postarałbym się sprawdzić wszystkie możliwe miejsca, które mogą mieć luzy w obrębie tylnego koła. Coś musi w tę wibrację popadać prawda :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a moze drgania sa przenoszone jakos po szprychach ktore w momencie hamowania sa obciazone i mogą wpadac w tak jak by rezonans przenosząc naprężenia? bo jesli sa drgania to gdzies musi byc jakis luz/naprezenie, a najlatwiej o takie wlasnie na szprychach..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koła są nówki - szprychy ponaciągane. Nawet nie są to jakieś cieniowane ale normalne. Raczej problem jest na klockach lub na tarczy (tak mi się wydaje), tym bardziej, że jak przejechałem klocki alkoholem - problem ustąpił na 5 km (pewnie wziąłem za słaby środek (woda kolońska), żeby odtłuścić klocki :)

Niestety od tarcz udawało mi się do tej pory trzymać z daleka :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem świeżo(tydzień) po zakupie Elixirów CR z tarczami Sram XX (160-przód,140-tył).Do tej pory zrobiłem na nich 115km skromnie,ale rzecz w tym,że zaraz po montażu zaczęły przenosić drgania na ramę mimo korekcji ustawienia zacisku.Postanowiłem je najpierw solidnie dotrzeć z stromej góry(przewyższenie terenu 399m n.p.m.do zera n.p.m.)ale dalej tylko w mniejszym stopniu przenosiły się wibrację na ramę i dzwoniły nawet szprychy w kołach Mavic Crossride.Byłem zdziwiony nowe hample,nowe tarcze a tu wtopa.Następnego dnia powtórka,lecz wcześniej poprawiłem ustawienie zacisków,poluzowałem śruby mocowania tarcz i dokręciłem,i ponownie pojechałem dotrzeć hample i o dziwo jest jak na razie cisza.Stromy długi zjazd zaowocował dotarciem klocków i teraz jest o.k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dziś wróciłem z zawodów na orientację w Czechach. Po raz pierwszy jeździłem na nowym sprzęcie ( Sid i Elixiry 5 ). Elixiry nie wydają żadnych dźwięków np. woda w rurach. Jedyne co słyszałem to pisk przy hamowaniu po wjechaniu do rzeczki, ale to normalne :) Tarcze to : Avid Polygon 160mm ( przód ), hayes v6 ( tył ). Avid niestety troszkę szarpie, więc mam zamiar zamienić tył z przodem. Elixiry 5 to bajka w porównaniu do Hayesów Ryde :) Regulacja pomimo lekko krzywych tarcz nie stanowiła u mnie problemu. Bardzo polecam thumbsup.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tarcze na pająku są sztywniejsze i LEPIEJ odprowadzają ciepło od tarcz wyciętych z jednego kawałka stali????

 

Tak, ze względu na to, że alu sztywniejsze jest od stali.

I tak, lepiej odprowadzają ciepło. Alu i stal są przewodnikami ciepła, ale alu ma sporo większą przewodność cieplną niż stal. Pewnie pijesz do powierzchni styku alu ze stalą w takiej tarczy, ale mimo wszystko jest ona dość duża, by ciepło efektywnie było odbierane przez szybciej wychładzający się pająk alu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ze względu na to, że alu sztywniejsze jest od stali.

I tak, lepiej odprowadzają ciepło. Alu i stal są przewodnikami ciepła, ale alu ma sporo większą przewodność cieplną niż stal. Pewnie pijesz do powierzchni styku alu ze stalą w takiej tarczy, ale mimo wszystko jest ona dość duża, by ciepło efektywnie było odbierane przez szybciej wychładzający się pająk alu.

 

Dzięki za opinię, jak będę miał okazję to porównam sobie tarcze na pająku do tradycyjnych. Jestem ciekaw podatności tych tarcz na wichrowanie oraz na prostowanie i zwlaszcza to drugie mnie ciekawi bo alu nie lubi tego procesu. Szczerze mówiac to połaczenie pająka z obręczą nie wygląda mi zbyt obiecująco zarówno pod względem trzymania tego w kupie jak i transferu ciepła pomiędzy pająkiem a powierzchnią roboczą tarczy, ale mam nadzieje, że dane mi będzie zweryfikować te kwestię :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dziś wróciłem z zawodów na orientację w Czechach. Po raz pierwszy jeździłem na nowym sprzęcie ( Sid i Elixiry 5 ). Elixiry nie wydają żadnych dźwięków np. woda w rurach. Jedyne co słyszałem to pisk przy hamowaniu po wjechaniu do rzeczki, ale to normalne :D Tarcze to : Avid Polygon 160mm ( przód ), hayes v6 ( tył ). Avid niestety troszkę szarpie, więc mam zamiar zamienić tył z przodem. Elixiry 5 to bajka w porównaniu do Hayesów Ryde :) Regulacja pomimo lekko krzywych tarcz nie stanowiła u mnie problemu. Bardzo polecam thumbsup.gif

 

Posłuchałem naszego forumowego specjalisty od Avidów :) i wymieniłem tarze na Shimano RT-75. Nie szarpią i wszystko bez niechcianych dźwięków. Wszystko super :)

+ dla Andrew thumbsup.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinię, jak będę miał okazję to porównam sobie tarcze na pająku do tradycyjnych. Jestem ciekaw podatności tych tarcz na wichrowanie oraz na prostowanie i zwlaszcza to drugie mnie ciekawi bo alu nie lubi tego procesu. Szczerze mówiac to połaczenie pająka z obręczą nie wygląda mi zbyt obiecująco zarówno pod względem trzymania tego w kupie jak i transferu ciepła pomiędzy pająkiem a powierzchnią roboczą tarczy, ale mam nadzieje, że dane mi będzie zweryfikować te kwestię :)

No cóż, widocznie nie było Ci dane spotkać się z technologiami motorów Supersport/MotoGP etc. gdzie tego typu tarcze na pająkach alu są z powodzeniem stosowane. Ba! Dużo technologii rowerowej jest oparta na wcześniej wymyślonej z innych dziedzin sportu etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, widocznie nie było Ci dane spotkać się z technologiami motorów Supersport/MotoGP etc. gdzie tego typu tarcze na pająkach alu są z powodzeniem stosowane. Ba! Dużo technologii rowerowej jest oparta na wcześniej wymyślonej z innych dziedzin sportu etc.

Dane mi było sie spotkać z taką technologią więc wiem, że wygląda to podobnie ale jest robione z dużo grubszych materiałów jak sam system hamulcowy nie jest tak odelżony (zacisk, klocki są dużo większe) więc posiada dużo większa pojemność cieplną. O tym, że to co mamy w rowerach sporadycznie jest nowym tworem pisałem od dawna i nie tylko na tym forum. Jest duża szansa, ze następne tarcze fundnę sobie na pająkach i zobacze co z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam

 

Moje Elixir 5 maja za soba dopiero 46km.

 

Na poczatku bylo idealnie przez pierwsze 20 km.

Potem zaczal sie delikatny pisk rytmiczny z przedniego hamulca. Po ogledzinach wyglada tak jakby tarcza byla do polowy krzywa a od polowy ok. Hamulec bez adaptera. Wewnetrzny klocek docika tarcze wygina ja podpychajac do kloca zewnetrznego :/ Nie martwilbym sie tak bardzo gdyby nie fakt ze na zawodach moze sie tarcza rozgrzac i ulec stalej deformacji uszkadzajac cos po drodze :/

 

3 razy odkrecalem i zaciskajac klamke zakladalem.

 

Z tylu pomoglo i jest idealnie.

Dzisiaj bede probowal recznie to ustawic.

 

a propo ktos gdzies pisal ze moze to wina piast novatec i regule ludzie potwierdzali. Niestety i u mnie jest taka piasta.

 

Pozdrawiam

 

EDIT:

 

No i niestety reczne ustawienie wiele nie pomoglo odnosnie obcierania, ale za to teraz obciera po rowno i juz klocek nie wykrzywia tarczy.

 

Przy okazji nie wiecie czy mozna dostac gdzies ta zawleczke od blokady wykrecania srubki od wyciagania klockow? Przypadkiem sie ulamala :P

 

Oraz kolejne pytanie jaka powinna byc szczelina miedzy tarcza a klockiem. Poniewaz wydaje mi sie ze przeswit jest na grubosc kartki papieru :/ Nie za malo? W takim ustawieniu zawsze cos bedzie tarlo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...