Skocz do zawartości
  • 0

Klikanie/Zgrzytanie/? w okolicach korby


Gość Gość_Kubas_*

Pytanie

Gość Gość_Kubas_*

Witam.

Mam następujący problem, otóż jak usiądę na siodełku i rozpocznę jazdę słyszę jakby klikanie, dzynganie, zgrzytanie, (cos czego raczej nie opisze) w okolicy korby. Czy ktoś miał coś podobnego? W czym tkwi problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Gość_Kubas_*

Dzieje sie tak niezależnie od tego czy jadę na siedząco czy stojąco niezależnie od biegu. Czasem nie muszę nawet pedałować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie, jak dzwiek jest niezaleznie od tego czy siedzisz czy stoisz na pedalach to wykluczasz sztyce i siodelko. Jezeli pojawia sie czy pedalujesz czy nie to eliminujesz suport, pedaly, przerzutki i generalnie caly naped. Co pozostaje.... kola (slabo naciagniete szprychy), piasty, ewentualnie stery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, pomocy! Dzisiaj zauważyłem, że jeśli przeniosę ciężar ciała na prawą stronę (nawet bez odchylania roweru w lewo), to stukanie ustaje (kiedy wychylam się w lewo nie ma zmian). Podobnie się dzieje jeśli zejdę z siodełka i oprę ciężar na rękach. Jednak podczas wchodzenia w zakręt (zarówno prawy jak i lewy), kiedy przechylam się razem z rowerem nie ma żadnej zmiany. Stukanie szczególnie nasila się kiedy jadę bez rąk, nawet nie kręcąc pedałami. Co to może być? Jak sprawdzić naciągnięcie szprych i czy piasta nie jest uszkodzona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak nic nie pomorze to wymienić.

 

Jak nie Pomorze, to ewentualnie Mazowsze. A tak na poważnie, to proponuję lekturę słownika.

 

Co to może być?

 

Ja obstawiam na któryś z podzespołów napędu. Wygląda na to, że gdy opierasz ciężar ciała na rękach, to odciążasz pedały/korby/suport i w rezultacie hałas ustępuje. Najlepiej po kolei spróbuj wykluczać potencjalne usterki. Nasmaruj łożyska pedałów, a także ich gwinty które wkręcasz w korbę. Później będzie trudniej, bo żeby wykluczyć korbę, to najlepiej ją zdemontować i założyć sprawną.

Na koniec suport. W przypadku "otwartego" najlepiej jest wyczyścić i zmienić łożyska. W przypadku zamkniętego, to nie jestem pewien, lecz zapewne będzie trzeba go wymienić. Na 90% po tych zabiegach hałas ustanie. Jeśli nie, to cóż... Będę zdziwiony, ale będę myślał dalej.

 

Jest też możliwość, że poluzowała się nakrętka wolnobiegu. Gdy wolnobieg jest luźny, to często wydaje rytmiczne stukanie, pukanie czy jak to nazwać. Miałem już z tym problem. Tydzień po wymianie suportu wróciło stukanie. Byłem przerażony, że znów się posypał, ale zrobiłem szczegółowe oględziny, wyciągnąłem koło, przesmarowałem i dobrze skręciłem wolnobieg i od tamtej pory jest spokój.

 

EDIT:

 

Ale wstyd. Doczytałem do końca i widzę, że stukanie masz nawet gdy nie pedałujesz. Zanim wykluczysz piasty, to lepiej sprawdzić szprychy. Po prostu czy nie są luźne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś mówił mi, żebym przesmarował miski. Czy możecie mi powiedzieć jak to zrobić?

 

Phil, jak sprawdzić czy szprychy są dobrze naciągnięte? Po dźwięku raczej trudno to ocenić ;p.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Phil, jak sprawdzić czy szprychy są dobrze naciągnięte? Po dźwięku raczej trudno to ocenić ;p.

 

Po prostu chwyć po kolei każdą szprychę i poszarp ją. Jeśli nie ma luzów, to jest w porządku. Oczywiście będzie się ona lekko wyginać, materiał pracuje.

 

Ktoś mówił mi, żebym przesmarował miski. Czy możecie mi powiedzieć jak to zrobić?

 

Ale miski czego? Piasty czy suportu? W piaście, to po prostu należy nałożyć trochę smaru w miejsce gdzie znajdują się kulki, tylko uprzednio dobrze jest je wyjąć. Tak samo w suporcie, tylko tam zamiast kulek są łożyska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba chodziło o miski piasty. Jeśli nie pedałuję, to chyba nie mogą być to miski suportu?

Dzięki za rady. Przesmaruję, sprawdzę szprychy i napiszę czy to coś dało :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie pedałuję, to chyba nie mogą być to miski suportu?

 

To, że nie pedałujesz, to jeszcze nie znaczy, że skrzypieć nie będzie, bo cały czas ciężar spoczywa na pedałach. Najlepiej rozpędź się i zdejmij stopy z pedałów. Jeśli nadal będzie hałasować, to znaczy, że nie suport.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę przesmarować miski piasty (żadnej zmiany po zdjęciu nóg z pedałów). Mam w domu "Smar ŁT 43". Nadaje się do tego? Wytłumaczcie mi (możliwie jak najdokładniej, bo mechanik ze mnie raczej marny) jak przesmarować miski tylenj piasty.

 

Sprawdzałem szprychy, i chyba to nie to, ale sprawdzę jeszcze raz na wszelki wypadek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...