Skocz do zawartości

[Wyprawa Rowerowa] Wyspy Chorwacji


Mieciu

Rekomendowane odpowiedzi

  • Root Admin

WYPRAWA ROWEROWA - „WYSPY CHORWACJI 2009”

 

 

Czas trwania – 20 dni (19.07.2009 – 07.08.2009).

 

Dlaczego Chorwacja?

Wyprawy rowerowe od dawna są moją pasją, do której teraz wciągam moją dziewczynę Gabrysię. W roku 2008 przejechaliśmy razem płaską i deszczową Danię od Kopenhagi aż po granicę z Niemcami. Po 2 tygodniach jazdy w mżawce i wietrze już wtedy postanowiliśmy, że kolejna wyprawa musi odbyć się w cieplejszych okolicznościach;)

Chorwacja od lat jest miejscem wakacyjnego wypoczynku tysięcy Polaków, którzy po przyjeździe do kraju zachwycają się tamtejszym klimatem, widokami i urokliwymi miejscowościami. Postanowiliśmy więc sprawdzić to na własne oczy. Oczywiście na rowerach:)

Dlaczego wyspy?

Magistrala Adriatycka w sezonie jest zatłoczona i jazdą nią byłaby mało przyjemna. Dlatego postanowiłem ustalić trasę wiodącą przez prawie wszystkie największe chorwackie wyspy. Jazda taką trasą mam nadzieję będzie bezpieczniejsza i ciekawsza zarazem. Choć równocześnie jest dużo trudniejsza do zaplanowania... łącznie będziemy potrzebować około 14 przepraw promowych aby zrealizować plan w 100%. Jako, że niektóre połączenia nie obsługują transportu pojazdów, niektóre zaś promy kursują co 3 dni plan musi być ustalony bardzo dokładnie. I jest! Zobaczymy tylko na ile uda się go zrealizować...;)

 

Trasa:

 

Planowana trasa biegnie kolejno przez 11 wysp:

1) Losinj,

2) Cres,

3) Krk,

4) Rab,

5) Pag,

6) Ugljan,

7) Pasman,

8) Brac,

9) Hvar,

10) Korcula,

11) Mljet;

 

 

Cele:

Chcemy przejechać przez wspomniane wyspy oraz półwysep Peljesac.

Po drodze zamierzamy zwiedzić najpiękniejsze chorwackie miasta, takie

jak:

 

Zadar,

Sibenik (Katedra św. Jakuba),

Trogir,

Split (pałac cesarza Dioklecjana z III-IVw.), Dubrovnik (stare miasto wpisane na listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO); oraz oczywiście inne mniejsze, przez które będziemy mieli okazje przejeżdżać m.in.:

Mali Losnij, Cres, Krk, Vrbnik, Rab, Novalja, Pag, Nin, Biograd na Moru, Supetar, Bol, Makarska, Hvar, Stari Grad, Korcula, Cavtat.

 

Ponadto:

Chcemy dotrzeć nad słynne wodospady na rzece Krka; przejechać przez Park Narodowy na wyspie Mljet; w drodze powrotnej jeśli będzie na to czas zwiedzić Park Narodowy Jezior Plitwickich; osobiście chciałbym dotrzeć do położonej 30km na południe od Dubrovnika miejscowości o jakże ciekawej (patrz moje nazwisko) nazwie – Gruda:)

 

Maksymalny dystans wyprawy to 900-1000km. Średnio dziennie planujemy pokonywać 60km - będzie kilka dni bez jazdy na trasie, przeznaczonych na zwiedzanie większych miast.

Poruszać będziemy się głównymi drogami na wyspach, ale też postaramy się 'zabłądzić' gdzieś na bocznych i szutrowych.

Noclegi oczywiście na dziko w namiocie, ale sprawdzimy tez poziom gościnności mieszkańców poszczególnych wysp;)

 

 

Uczestnicy:

1) Janusz Gruda, lat 27, Skoczów

Wyprawy:

Skoczów-Łeba 2004 (700km)

Tour des Alpes 2005 (2500km)

Dania 2008 (800km)

2) Gabriela Handzel, lat 27, Jasienica

Wyprawy:

Dania 2008 (800km)

 

Zdjęcia i inne wyprawy rowerowe na stronie internetowej:

www.gruda.com.pl

 

Sponsorzy:

VELO „Dobre Sklepy Rowerowe” - www.velo.com.pl – 20% rabatu na rower dla Gabrysi Author Vista 2008.

EXTRAWHEEL producent najlżejszych na świecie jednokołowych przyczepek rowerowych - www.extrawheel.com/pl/ - 20% rabatu na przyczepkę rowerową Classic.

CROSSO producent najlepszych polskich sakw rowerowych – www.crosso.com.pl – 25% rabatu na bagażnik tylny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...