Skocz do zawartości

[korba] Problem z doborem.


WaSyL91

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Mam taki problem, w moim rowerze zepsuła się korba, postanowiłem ją wymienić zciągnąłem ją i założyłem kupioną parę lat temu korbę Truvativ X - Flow. Jednak przy regulowaniu przerzutek przednich okazało się że przy maksymalnym wychyleniu przekładni nie dosięga ona do największej zębatki na korbie. Po tym poszperałem w internecie poczytałem inne fora i dowiedziałem się że są różne długości suportów. Moglibyście mi powiedzieć co mam robić? Przy szukaniu na alle... rzadko w charakterystyce korby jest podana informacja do jakich suportów pasuje dana korba.

 

Moja poprzednia korba (ta która się zepsuła) to jakiś SR Suntour o zębach 28-38-48,

Wkładu suportu nie mogę zidentyfikować; ale jeśli by to pomogło rower to TREK 3700. Mocowanie na kwadrat.

 

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zmierzyłem długości bo nie mam suwmiarki, ale dowiedziałem się że korba która była fabrycznie zamontowana jest przeznaczona do suportów o długościach osi 122,5.. Czyli według tego co napisałeś DominikM mogę zapomnieć o założeniu tych X-flow, i muszę kupić coś innego tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie byłem przekonany że będę musiał wymienić Korbę ale rzeczywiście bardziej opłaca się wkład suportu, dzięki że podsunąłeś ten pomysł ;]

 

Mam jeszcze jedno pytanie jeśli poprzednie zęby miałem 28-38-48 to teraz gdy zmieniam na 24-34-42 to oznacza że będę rozwijał mniejsze prędkości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra kupie suport o długości osi 113mm, po prowizorycznym obliczeniu wnioskuję że będzie pasował. Tylko zastanawiam się teraz jaki wybrać chcę żeby działał prawidłowo i wystarczająco długo, znalazłem na allegro suport Truvativ http://www.allegro.pl/item666968517_suport...t_68_x_113.html i wydaje mi się że lepiej kupić ten suport niż Future polecaną mi wyżej bo wtedy i korba i suport będą tego samego producenta i będą dobrze współpracować.

 

Moje pytanie brzmi: Czy warto kupić ten suport czy jednak tą Futurę ?

 

Nie pisze zazwyczaj posta pod postem ale nikt nie odpisał i musiałem, a opcji "edytuj" jakoś nie mogłem nigdzie znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Muszę wymienić korbę jednakże moja wiedza na temat nie jest wystarczająca aby takiego zakupu dokonać ;p

 

Rowerek mam taki

c362802e4647448fm.jpg

 

Zbliżenie na korbe

2ca37b7c8e1bead7m.jpg

 

 

 

Prosił bym najlepiej o link na allegro (lub nazwę modelu - wytyczne na co powinienem zwrócic uwagę - każda pomoc jest dobra :icon_wink:)

 

Zależy mi na taniej dobrej korbie czyli dobra klasa srednia albo srednia srednia :)

 

Z góry dziękuję za pomoc ;-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok zmieniam podejście nie będę oszczędzał i kupował szajsu ;p

 

 

Mam 2 korby polecane przez 2 różne fora

 

http://www.allegro.pl/item678179946_korba_...m_xtrabike.html

 

i

 

http://allegro.pl/item679350682_truvativ_f...per_okazja.html

 

 

Która lepsza?

 

I pytanie dodatkowe - jestem dość wysoki (1,91) poradzono mi abym brał pod uwagę tylko korby 175 - czy to rzeczywiście taka różnica (175 a 170?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Wzia bym Deore, troszke drozsza ale nie słyszałem zeby ktos narzekał ze mu sie luz na ramieniu zrobił albo cos odpadło a jak zdechna łozyska w suporcie to spokojnie mozna dokupic i wymienic bo w truvativie to nie zabardzo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I pytanie dodatkowe - jestem dość wysoki (1,91) poradzono mi abym brał pod uwagę tylko korby 175 - czy to rzeczywiście taka różnica (175 a 170?)

 

bierz 175. Różnica w kadencji.

 

Im krótsze korby tym większą kadencje można utrzymać.

 

Ja oryginalne korby, jakie miałem o 165 i zmieniłem na 170, powiem szczerze, że nie odczułem. Mój wzrost 174 cm.

 

 

 

"...długości korb należy dobrać do wzrostu użytkownika, choć ze względu na niewielki wybór bywa to trudne. Zazwyczaj spotyka się korby długości 170,175 i 160 mm. Przy ich doborze (o ile istnieje taka możliwość) przyjmuje się zazwyczaj, że długość korby powinna wynosić 10% wzrostu rowerzysty. To stwierdzenie jest dosyć arbitralne. Powszechnie przyjmuje się, że korby w rowerze górskim powinny być blisko o 5 mm dłuższe niż w odpowiadającym mu wymiarami rowerze szosowym. Wynika to z konieczności uzyskiwania wyższych momentów obrotowych do jazdy w terenie, choć zbyt długie korby zmniejszają prześwit i kadencję..."

 

 

Co do korby... z tych dwóch deore.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...