Skocz do zawartości

[konserwacja] czyszczenie łańcucha - sposoby



Rekomendowane odpowiedzi

Marcinie nie krytykuj środków których sam nie testowałeś...

 

Kiedyś w szkołach miałem taki przedmiot, który zwano "Chemia".

Następnie, szkoła w której zdobywałem zawód, nauczyła mnie baaaardzo dużo na temat metali i ich właściwości,

włączając w to "poligon" praktyczny, czyli przyswajanie wiedzy w warunkach produkcyjnych.

 

Korzystając z tej wiedzy, nigdy nie odważył bym się nawet testować tego typu środków na moim rowerze.

 

Znawców teoretyków nam na forach dostatek.

 

No właśnie...

Edytowane przez dziobolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak po angielsku nazywa sie benzyna ekstrakcyjna? Slowniki mowia extraction naphta ale nic takiego w wielkiej brytanii nie moge znalezc. Chyba nie ma tego w obiegu u nich w ogole. A moze jest jakis podobnie skutecznie dzialajacy zamiennik? Macie jakies propozycje? Bo te cytrusowe degreasery ktora oni proponuja do czyszczenia lancucha i innych czesci sa drogie no i plukanka w nich nie ma sensu, trzeba i tak szczotkowac i brud ze srodka nie wychodzi.

 

ISILDUR

Edytowane przez ISILDUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Benzyna do zapalniczek???

 

A nie prościej użyć WD-40 jako rozpuszczalnika właśnie???

 

Świetnie radzi sobie z brudem i wypiera wodę z wszelkich zakamarków.

Potem wytrzeć porządnie i zastosować smarowanie.

 

No chyba że do szejkowania szukasz...

Edytowane przez dziobolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja mieszkam na prowincji Wielkiej Brytanii - Irlandia Polnocna. Wszystkiego tu malo, wiekszosc trzeba przez neta kupowac :) Zippo droga benzynka no i przesadzaja z dostepnoscia, ciemnogrod tu duuuuzo wiekszy niz w PL.

 

Benzyna bezolowiowa znaczy taka zwykla ze stacji benzynowej co do auta sie wlewa? Rozpusci to wszelakie brudy z lancucha nie niszczac go przy okazji?

 

ISILDUR

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie taka jak do baku samochodowego. Na bank nie zaszkodzi łańcuchowi. Od lat stosuję ją do czyszczenia łańcucha i polecam tym bardziej, że cenowo wypada o wiele korzystniej niż ekstrakcyjna ;) Po wyszejkowaniu wytrzyj łańcuch w szmatce i nasmaruj to wszystko. Bezołowiowa zawiera dodatki uszlachetniające, które nie zniszczą ci łańcucha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby pominąć zapach... Wszelkiego rodzaju paliwa 95, 98, ON są jak najbardziej ok. Z tym zastrzeżeniem, że im cięższy węglowodór, tym bardziej tłusty łańcuch pozostanie. Nafta jeszcze się nadaje, bo jest płynna, ale jednak do wszelkiego rodzaju czyszczenia używa się węglowodorów lekkich, ze względu na łatwość odparowywania.

 

Chyba nie ma tego w obiegu u nich w ogole.

 

Jest, ale w wysyłkowym obrocie detalicznym nie występuje, gdyż jest to materiał niebezpieczny. O ile dany przewoźnik ma w swoich usługach przewóz takich towarów, to oczywiście ekstra płatne - zatem - nie opłaca się. A jeżeli ktoś to jednak sprzedaje oferując normalną cenę wysyłki (np jest taka oferta na allegro), to robi to niezgodnie z prawem (kłamie w deklaracji zawartości przesyłki). Proponuję się przejść po pobliskich sklepach metalowych/chemicznych/farbiarskich. Benzynę ekstrakcyjną stosuje się jak rozpuszczalnik/odtłuszczacz. Zamiennie można użyć rozpuszczalnika nitro (kiedyś stosowałem). Benzyna ekstrakcyjna jest jednak najlepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też swego czasu stosowałem metodę wstrząsową przy użyciu benzyny i starego bidonu. Ale kiedyś na zawodach wygrałem zestaw preparatów niemieckiej firmy F100 - jeden do usuwania syfu z ramy, drugi do napędu. I powiem wam, że byłem zaskoczony jak łatwo i szybko mogę umyć cały rower. Tym preparatem do napędu psikam na łańcuch, kasetę i obie koronki w korbie. Zostawiam na kilka minut i spłukuję wodą z węża. Środek jest biodegradowalny, rower mogę myć na ogórdku. Nie mam problemu, co zrobić z benzyną po czyszczeniu. Zawsze wylewałem do kibla i miałem potem moralnego eko-kaca. To, że w domu nie wali benzyną też nie jest bez znaczenia. Od tamtej pory używam tylko takich środków, m.in. Finish Line. Też jest dobry i łatwiej dostępny. Kosztuje to co prawda więcej niż butelka benzyny, ale tyle wydajemy na nasze rowery, że wydatek rzędu 50-100 pln rocznie na porządne, ekologiczne środki czystości dla mnie jest znośny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polemizowałbym na temat ekologii tych środków, szczególnie dedykowanych do czyszczenia napędów. Są bardziej przyjemne dla użytkownika, ale czy dla środowiska... Ja używam benzyny ekstrakcyjnej Dragon. Kupuję w 5 litrowych bańkach. Nie śmierdzi zbyt mocno. Puszka kosztuje ~75 PLN. Można kupić tańszą, ale nie koniecznie miłą dla nosa. Widziałem nawet oferty po 25 PLN/5l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze wylewałem do kibla i miałem potem moralnego eko-kaca.

 

Trochę OT, ale to interesująca kwestia. Jeśli mieszkasz w terenie skanalizowanym to nie ma z tego aż takiej tragedii. W oczyszczalni i tak jest separator, ktory te węglowodory wyłapuje i kieruje do odpowiedniej dla nich utylizacji. Gorzej gdy chciałbyś zbudować sobie przydomową oczyszczalnie lub masz (nieszczelny) zbiornik bezodpływowy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak po angielsku nazywa sie benzyna ekstrakcyjna? Slowniki mowia extraction naphta ale nic takiego w wielkiej brytanii nie moge znalezc. Chyba nie ma tego w obiegu u nich w ogole. A moze jest jakis podobnie skutecznie dzialajacy zamiennik? Macie jakies propozycje?

Przejdz sie do B&Q lub czegos podobnego, a przypuszczam, ze i w duzo mniejszych sklepach tez dostaniesz Turpentine lub White Spirit.

http://www.diy.com/nav/decor/decorating-supplies/treatments-cleaners-protection/treatments/-specificproducttype-turpentine_substitute/B-and-Q-Turpentine-Substitute-2L-12498672

http://www.diy.com/nav/decor/decorating-supplies/treatments-cleaners-protection/cleaners/-specificproducttype-white_spirit/B-and-Q-White-Spirit-2L-12207529

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...