Skocz do zawartości

[konserwacja] czyszczenie łańcucha - sposoby



Rekomendowane odpowiedzi

E coś Ty :) zaszkodzić na pewno nie zaszkodzisz. Już prędzej byś zaszkodził zwykłą wodą wg mnie bo by mogła rdza złapać, a benzyna odparuje. Swoją drogą jeśli zdecydujesz się na użycie benzyny to najlepiej na świeżym powietrzu bo jest łatwopalna, i to nawet bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

michuuu spokojnie, kolega nie wie to pyta. Moim zdaniem lepiej zapytać dwa razy niż się pospieszyć i popełnić błąd. Chyba dobrze, że chłopak chce coś dobrze zrobić nie ?

 

W każdym bądź razie na pewno benzyną czy rozpuszczalnikiem nie zaszkodzisz łańcuchowi.

Edytowane przez stawek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Benzyna mocno śmierdzi. Ja stosuję płyn do mycia silników samochodowych. Zdecydowanie mniej śmierdzi i czyści lepiej niż benzyna. Teraz całkiem poszedłem na łatwiznę i używam myjki ultradźwiekowej. 20 minut ze zdjęciem łańcucha i kasety i napęd czysty. Tylko przednie zębatki przecierane szmatką i powyższym płynem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Siemka. :icon_cool:

 

To czym konserowałem łańcuch:

-benzyna ekstrakcyjna (nalałem na szmatkę i czyściłem (łańcuch nie był zdejmowany)),

-smar do rowerowy (do łańcucha) "Nigrin", a o to on: 

post-181585-0-02642500-1434111007_thumb.jpg

-oraz smar typu wd-40, tylko że tez o nazwie "Nigrin", a popsikałem nim w koła, tam gdzie pedały wchodzą w ramę, popsikałem też na taką sprężynę w tylnej przerzutce, jak i popsikałem na takie dwie małe zębatki które są w ramieniu tylnej przerzutki. (Przepraszam za brak fachowego nazewnictwa, ale choć próbuję je zapamiętać to wylatuje mi z głowy, po drugie niestety nie miałem dużo czasu na napisanie tego posta).

Efekt:

post-181585-0-16037500-1434111075_thumb.jpg

Wygląda lepiej niż kiedyś. :sweat:

Jedyny minus, to że zaczeło mi trzaskać coś w rowerze w trakcie jazdy, nie wiem co to może być?  :(  W trakcie kręcenia pedałami do tyłu nie słychać tego, w trakcie jazdy bez kręcenia pedałami też nie słychać, dopiero słychać gdy jadę i naciskam pedałami do przodu. Jeśli ktoś wie co to może być, byłbym wdzięczny. :sweat: Nadmienię iż nie było słychać tych trzasków przed moją konserwacją roweru, może były ale lekkie. Teraz to czasem czuję te trzaski nawet na pedałach. :(

 

Pozdrawiam. :icon_cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

-smar do rowerowy (do łańcucha) "Nigrin",

Dlaczego podejrzewasz, że ten smar jest do łańcuchów?


 

 

smar typu wd-40, tylko że tez o nazwie "Nigrin", a popsikałem nim w koła, tam gdzie pedały wchodzą w ramę,

i

 

 

zaczeło mi trzaskać coś w rowerze w trakcie jazdy, nie wiem co to może być? :( W trakcie kręcenia pedałami do tyłu nie słychać tego, w trakcie jazdy bez kręcenia pedałami też nie słychać, dopiero słychać gdy jadę i naciskam pedałami do przodu. Jeśli ktoś wie co to może być, byłbym wdzięczny. :sweat: Nadmienię iż nie było słychać tych trzasków przed moją konserwacją roweru, może były ale lekkie. Teraz to czasem czuję te trzaski nawet na pedałach

razem wzięte pozwala podejrzewać, że napsikałeś rozpuszczalnika w łożyska suportu i wypłukałeś smar. Choć oczywiście powody strzelania mogą być inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisze na tym opakowaniu smaru z tyłu opakowania że doskonale nadaje się do łańcucha i do innych rzeczy w rowerze.

 

Nie nalewałem do suportu rozpuszczalnika, tylko popsikałem w niego smarem typu wd-40 (mam nadzieję że wiecie o jaki mi chodzi, taki ten co psika przez taką słomkę jak ala sprej). Kiedyś też tak zrobiłem i było ok.

 

Jak konserwowałem wczoraj rower nic nie rozkręcałem.

 

Mam nadzieje że ów stukanie minie. Mój rower posiada chyba samoregenerację. Przykłady: amortyzator nie działał długi czas ostatniego tygodnia sam się naprawił i działa słabo bo słabo ale jednak, parę tygodni temu zaczęło mi coś piszczeć w rowerze po tym jak zjechałem z krawężnika i po dwóch dniach samo się naprawiło.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nalewałem do suportu rozpuszczalnika, tylko popsikałem w niego smarem typu wd-40

To jest właśnie mieszanina różnego rodzaju węglowodorów alifatycznych (rozpuszczalników)- ok 80% i lekkiego oleju- ok 20%. Do smarowania  łożysk to niestety się nie nadaje.

 

 

Pisze na tym opakowaniu smaru z tyłu opakowania że doskonale nadaje się do łańcucha

Jak widać, nie zawsze to co napisano na opakowaniu jest zgodne z prawdą. To nie jest olej/smar do łańcucha. Smaruje zewnętrzna część łańcucha (czyli będzie pięknie łapał piach), a tam gdzie powinien być czyli wewnątrz rolek za nic się nie dostanie (bo jest za gęsty).

Edytowane przez Garlock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wniosek - jeszcze bardziej uwaliłeś sobie napęd...stary kup jakiś porządny smar - chociażby finish line czerwony (w każdym lepszym rowerowym będą mieli), zdejmij ten łańcuch, wrzuć go do butelki, zalej benzyną/rozpuszczalnikiem, pomieszaj energicznie parę minut, jeśli rezultat nie będzie zadowalający zrób to jeszcze raz, na koniec porządnie wytrzyj łańcuch jakąś ścierą, odstaw najlepiej na słoneczko i zajmij się czyszczeniem napędu - do kasety polecam przeczyścić ją pędzelkiem zamoczonym w benzynie, następnie przepłukaj delikatnie kasetę wodą a na końcu wytrzyj ścierą (można wkładać między zębatki i poruszać lewo prawo), z korbą zrób tak samo. Przerzutki po prostu wyczyść wilgotną ścierką. Po tym wszystkim załóż łańcuch (jak nie masz spinki to dobrze by było ją zamontować - a kupisz w rowerowym) i nasmaruj TYLKO łańcuch ogniwo po ogniwie - odstaw na godzinkę, dwie i po wszystkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mogę umyć kasety i korbę na myjni bezdotykowej? Woda pod ciśnieniem idealnie wymyłaby cały brud z kasety co szmatką zajmuje parę godzin. Łańcuch tradycyjnie w benzynie ekstrakcyjnej. Czy jednak unikać tej wody nawet gdybym bezpośrednio po myciu ją wysuszył szmatką + suszarką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...