Skocz do zawartości

[szprychy] czy można stosować szprychy o różnej wytrzymałości


stefanX

Rekomendowane odpowiedzi

Mam koła zaplecione oryginalnie na tanich szprychach Sapim leader (producent podaje wytrzymałość / chyba na rozciąganie - tak ja to rozumiem/ 1080 N/mm2).

 

Zdarzył mi sie taki incydent, że łańcuch wpadł mi niefortunnie między kasetę a szprychy i połowa szprych od strony napędu jest do wymiany (jedna całkowicie ścięta, a inne uszkodzone). Łącznie 8 szt. O dziwo - koło jeszcze się nie scentrowało.

 

 

 

I tu moje pytanie,, jako, że mam u siebie w odpowiedniej długości szprychy dartmoor zastanawiam się, czy można wstawić w moim przypadku zamiast uszkodzonych szprych inne. Bo producent dartmoor podaje, że jego szprychy mają wytrzymałość na pękanie 3400N (i bądź tu mądry jak porównać te wytrzymałości - bo jeśli w przypadku sapim jest podana wytrzymałość na rozciąganie to wychodzi, że jedna szprycha przeniesie obciążenie 3391N. I teraz nie wiadomo, co to za wytrzymałość podaje ten dartmoor.Jeśli jest to również obciążenie jakim można przyłożyć do 1 szprychy to w takim wypadku wychodzi podobnie dla obu szprych).

 

Nie wiem, czy dobrze myślę, ale raczej wszystkie szprychy w kole powinny mieć jednakową wytrzymałość na rozciąganie, bo w przeciwnym wypadku koło może "samoistnie" się rozcentrowywać.

 

Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Witam

 

Koło sie nie scentrował ojeszcze gdyż zadna szprycha nie pękła jeszcze <_<

 

Co do wytrzymałości to im wieksza tym lepiej. Mowiesz ze od strony kasety i dobrze, bo tam szprychy sa bardziej narazone na napręzenia niz po drugiej stronie. Im wieksza kaseta tym wieksze te naprezenia mogą wystąpić gdyż szprychy sa po dużo ostrzejszym kątem. Skoro masz tanie szprychy (choć zapewne lepsze od tych za 10gr :P ) mozesz sobie wymienic komplet jezeli umiesz. Jak nie to wymień te 8 i powinno działać dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...