Skocz do zawartości

[przerzutka tył] Skrzywiony i uszkodzony uchwyt na przerzutkę tylnią/ Co zamiast STX RC z tyłu


Ja_Nul^

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Zdjęcia: http://wiki.atbhost.net/rower/

W moim GT Tequesta zakupionej w 1997 roku z oryginalnego napędu ostała się prawie do dzisiaj tylko nieśmiertelna przerzutka z tyłu STX RC. To naprawdę nie lada wyczyn biorąc pod uwagę że mieszkam w Bielsku-Białej i katuje rower w okolicznych Beskidach. 2 sezony temu, przy wyprawie na Wielką Raczę jakoś nie fortunie tak sie stało, że skrzywiła się część ramy na której osadzona jest przerzutka tylna (wszystko jest na zdjęciach dla lepszej czytelności nie zamieszczam dalej bezpośrednich linków). W warsztacie powiedzieli mi że jak będą to prostować to prawdopodobnie się to złamie i rama będzie do wyrzucenia. Jako że od biedy dalej to działało, chociaż w niezdrowym położeniu zostawiłem sprawę na później postanawiając że załatwię to u znajomego blacharza, gdzie będzie większa szansa, że przy prostowaniu uszko się nie złamie.

Tymczasem minął sezon a nieśmiertelny STX sam z siebie zaczął działać niemal prawidłowo. Tak więc sobie jeździłem aż do minionej soboty kiedy spadł łańcuch a jedna z metalowych czy aluminiowych części tylnej przerzutki rozpadła się w proch. Niestety przy demontażu pozostałej części przerzutki okazało się, że nie tylko główne oczko na którym była zamocowana przerzutka się skrzywiło ale mniejsze oczka, o istnieniu których nic nie wiedziałem się odłamały (fragmenty zostały przy przerzutce Zdjecie1). Rower jest już bardzo stary wymiana ramy nie wchodzi więc w rachubę. Chciałbym was spytać co o tym myślicie, czy jeśli uda sie wyprostować to główne oczko będzie się dało zamocować na nim przerzutkę, jeśli tak to jaką (kasetę wymieniłem z STXa RC na Alivio albo Srama 6.0 8 rzędową, manetki to stare chyba Deore LX jak na zdjęciach). Co do prostowania ramy dodam że to chromomolibden.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam!

 

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wiem o co Ci chodzi z tymi "mniejszymi" oczkami. Hak ramy (czyli to "duże skrzywione oczko") możesz spróbować naprostować. Stopy alu i stali stosowane w ramach rowerowych muszą mieć jakiś tam stopień plastyczności, zatem nie powinno się nic stać, jeśli będziesz to robił z głową i w miarę delikatnie. Była taka metoda, żeby w skrzywiony hak, wkręcić oś koła i za pomocą dźwigni naprostować ręcznie. Ale widzę że masz szybkozamykacz, więc ta metoda odpada. Spróbuj w sklepie metalowym kupić taką śrubę, którą mógłbyś wkręcić w skrzywiony hak (minimum 100 mm długości). Następnie albo śrubę uderzać młotkiem (ale z czuciem) albo nasadzić na nią kawałek rurki i za pomocą dźwigni odgiąć hak.

 

Przerzutkę kup taką samą. Na allegro pojawiają się czasem stare STXy lub STX RC w bardzo dobrym stanie. Sam w drugim rowerze (również rocznik 9x) mam STXa. Działa jak nówka. Bardzo fajny sprzęt. A jak chcesz coś nowego, to kup cokolwiek na co Cię stać od Shimano. Wszystkie przerzutki z normalną sprężyną, które obsługują 8 przełożeń, będą działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Skoro rama jest stalowa (Cr-Mo) to spokojnie mozesz brać "żabe" albo wieksze kombinerki i prostowac :D gwint "haka" bo tak to sie nazywa to gdzie sie przerzutke przykreca jest taki sam jak w tylnej ośce koła. czyli jak masz jakąś starą oś to mozesz tam wkrecic i stosując prosta dzwignie wyprostować. Ja mam "alumuniową" i prostowałem sobie haka i nic sie nie stało.

 

Co do przerzutki ... chylmy czoła Przed STX'em RC (sam kiedyś miałem) ze poległ w boju bo juz nie robią takich wspaniałości ;):P:(

 

A co wstawić w zamian? No nastepca STX RC jest Deore, ktoro moim zdaniem mu do pięt nie dorasta. A ile masz kasy to kupuj. Skoro bedziesz miał 8 rzedów spokojnie mozesz brać alivio choć podobnie cenowa jest własnie deore. Z nizszych grup bym jeszcze acere mogł polecic ale ja nizej bym nie zszedł.

 

No i oczywista sprawa wszystko co wzwyż to jak najbardziej w zaleznosci od finansów. Srama nie założysz (poza kasetą) bo ma inne skoki linki i manetki nie bedą kompatybilne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady, wolę nie inwestować w ten rower zbyt dużo, bo musiałbym wymieniać wszystko po kolei. Raczej kupie drugi a ten będzie na inne okazje.

Jeśli chodzi o prawidłowe położenie ucha na przerzutkę powinno być chyba prostopadle do ziemi to jest równolegle do koła?

Pozdrawiam!

 

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
TAK ! :icon_wink:

 

Generalnie zalezy od geometrii. Kąty mają być takie zeby łańcuch na całej swej długości lezał w jednej płaszczyźnie a to automatycznie samo z siebie wychodzi ze hak ma być prostopadły do podłoza (poczas jazdy na wprost) a bardziej precyzyjnie prostopadły do osi koł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...