Skocz do zawartości

[kąty i długości] powarkiwania nad geometrią


Kraiczek

Rekomendowane odpowiedzi

w zasadzie masz racje, stwierdzenie "rama torowa o geometrii nasuwającej na myśl rame szosową" byłoby na pewno mniej problemogenne.

 

jakkolwiek moge sobie wyobrazić rame szosową (szczególnie starą stalówke) na widok której stwierdze - co za torowa geometria:D

 

dlatego myśle że może nie ma -geometrii szosowej- czy -torowej-. bo wtedy faktycznie stajemy przed paradoksami. tak samo jak czasu nie można dzielić tak jak chcieliby to autorzy paradoksów o strzale, o żółwiu itd.

 

bo i też trzeba zauważyć że torówka to w zasadzie taka dziwna szosówka (albo na odwrót)

 

zaprojektowałem torówke stalową do przełaju z mocowaniem na hamulec tarczowy i sloppingiem o kątach nie mówiąc.

 

a może rower który jezdzi po miescie to już ne jest torówka? czy to jednak torówka jeżdzona po mieście? jeszcze chwila i powstanie tu scholastyka ostrokołowa i zastanowimy sie ile ostrokołowców miesci sie na łebku szpilki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Klaniam,

Filozofia i medrkowanie :thumbsup:

 

Pozwolilem sobie nieco dokladniej niz Ty undervolcano "odrobic prace domowa", uzylem katalogu Cinelli i Looka.

 

Primo.

Ramy Cinelli Corsa i Supercorsapokazuja baaardzo ladnie jak kiedys to bylo. Sa to jak raczyles nienadmienic modele z 40-to letnia geometria ktore odswiezona tylko technologiznie i materialowo.

 

Porownanie katow i dlugosci wychodzi nadzwyczaj interesujaco:

 

Supercorsa (szosa 58)

 

CS - 407mm

BB-Axle - 589mm

TT - 570mm

WB - 985mm

BB Drop - 73mm

HA - 73

SA - 73

HT - bd

 

Supercorsa (tor 58)

 

CS - 390mm

BB-Axle - 585mm

TT - 565mm

WB - 967mm

BB Drop - 60mm

HA - 74.5

SA - 74

HT - bd

 

 

Ale to jest hiiistoria.

 

Wspolczesne:

 

Vigoreli (tor 58)

CS - 395mm

BB-Axle - 602mm

TT - 575mm

WB - 990mm

BB Drop - 58mm

HA - 73

SA - 73.5

HT - 188mm

 

Best of (szosa 59, nie ma rozmiaru 58)

 

CS - 408mm

BB-Axle - 608mm

TT - 585mm

WB - 1007mm

BB Drop - 68mm

HA - 73

SA - 72.5

HT - 210mm

 

 

 

Oraz Look:

 

586 (szosa 55L)

 

HA - 73

SA - 73.5

HT - 157mm

BB Drop - 70mm

TT - 560mm

CS - 405mm

 

596 (tor 55L ale jest to najwiekszy dostepny rozmiar)

 

HA - 73

SA - 75

HT - 152mm

BB Drop - 50mm

TT - 565mm

CS - 390mm

 

Mam tego wiecej ale nie posiadam excella aby wstawic to w czysta i przejzysta table...

 

Konkluzja... Ano taka ze jak widac wspolczesne ramy torowe to nie to samo co historyczne (zgodne z opinia ktora przytoczylem) oraz widac ze w pewnych miejscach ramy torowe zlagodnialy (albo ramy szosowe staly sie bardziej agresywne?) tak aby byc bardziej uniwersalnymi (ponownie zgodne ze zdaniem ktore juz cytowalem).

 

Rama torowa to rama na tor. Rama ktora zrobia ludzie explorujacy nisze ostrokolowego fristajlu bedzie rama do ostrokolowego fristajlu a nie rama torowa, jakkolwiek zblizy sie geometrycznie lub nawet pokryje z rama stricte torowa.

Owszem mozemy na sile mnozyc nowe nazwy, nisze i pompowac nomenklature. Tylko po co? Od tego sa spece od marketingu...

 

Ja ze swojej strony koncze i ide na rower.

 

OSTRO!

I.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja ze swojej strony roześmiany tym co napisaliście i jak brniecie w to (niepotrzebnie) mówię: po prostu trzeba wszystko uprościć, porzucić wszystkie stwierdzenia i powiedzieć sobie że wszystkie ramy (do roweru) to ramy rowerowe (hahah głupie) więc patrząc na zieloną ramę mówmy ooo jest to rama rowerowa o kątach główki ramy 75stopni i rury podsiodłowej 75stopni i widząc ją na MŚ w Pruszkowie dodajemy "TOROWA", a widząc ja na wyścigu Paryż Roubaix gdy jedzie na niej Tom Bonen dodajemy "SZOSOWA", bez spiny i niepotrzebnej filozofi, też skończyłem :D.

 

Wszelkie Dane i nazwiska są przypadkowe i zostały użyte w celu wytłumaczenia tej zawiłej sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już wstępnie dokonałem wyboru i nawet nie zastanawiam się jak ma się to do powyższych prób poszukiwania prawdy, gdyż w tej ramie każdy znajdzie dla siebie coś dobrego co umocni jego stanowisko w stronę torówek/ostrotorówek/fristajlówek/szosówek/wesołotorówek...

Rama ta została nazwana semi-track, co to oznacza?

http://cgi.ebay.pl/PAKE-TRACK-FRAME-ONLY-F...%3A1|240%3A1318

Wg mnie jest po prostu bardziej rozciągnięta od "rasowych" torówek, przez co wejdą szersze opony i będzie można fristjlować. Tylko co ją różni od szosówki?Dlaczego semi-track a nie szosówka? Może dlatego że ma haki otwarte do tył i geometrie szosową pod koła 28, co po zsumowaniu daje ramę torową...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka sytuacja:

Moja siostra pracowała wraz z koleżanką u pewnego jegomościa w Anglii. Siostra - katoliczka, koleżanka - świadek jehowy, ich pracodawca - Żyd. Baby zaczęły się przekonywać do interpretacji Ksiąg. Wszystkiemu przysłuchiwał się Graham (ich pracodawca). Po kwadransie, wciąż milcząc, pochylił się nad zwojem Tory i czystą hebraiszczyzna zaczął półszeptem czytać Ksiegę Liczb. Kto Tomasz, niech nie wierzy w tę historię, ale jako przypowieść potraktować ją musi.

Jakoś w tym miejscu do roli Grahama pasują mi nasi Orłowski, Rychtarski, Kondej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to jest piękna historia. ale nie wiem kto miał w niej racje. czym innym jest praktyka a czym innym dialog:D

 

gdy robiłem rame torową u orłowskiego wręcz dzwonił i nakłaniał mnie do wydłużenia górnej rury a nie była to rama przemo.

 

a slopping to mam w przełaju.

 

a wcześniej jezdziłem na ramie 52cm o długości ok 56cm. torowa piękna rama klasyczna.

 

ktoś mógłby powiedziec że nie ma ram sszosowych ze stali bo w peletonie tylko karbon i karbon. są kraje gdzie kolarstwo torowe jest popularnych sportem amatorskim i tam sobie śmigają na stali klasycznej itd.

 

to już ne wiem o co chodzi.

 

gdybym stwiedził że piasty torowe są TYLKO na 28 dziur a reszta to dla fixtersów, a potem stwierdził z kolei że ludzie gadają a mack robi piasty... bo od podobnej klasy stwierdzeń zaczął się ten wątek.

 

dobra kończmy. róbcie ramy jakie chcecie, wierzcie w co chcecie. jak ktoś sie nie przekonał co znaczy rama torowa o szosowej geometrii to już chyba inaczej słowa rozumie:D

pisałem to wszystko bo sa tu początkujący, tak bardzo poczatkujący ze aż boją sie odezwać i są warci zasiania wątpliwości wobec tez startowych całej tej dyskusji:D

 

to ja kończe ze swojej strony, chyba że ktoś znajdzie jakies geometrie z keirinu to z checia przeczytam

 

pax

 

ave

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

a korzystając ze zwykłej matematyki nie da sie tego zrobić?

za ćwiartke wiśniówki moge sie podjąć

Jestem w zawodówce, więc nie wymagaj ode mnie wiele :)

musze mieć pokazane czarno na białym co i jak zmierzyć zeby nie było potem kwasów.

mam kątownik do ścian, da tym rade?:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błąd pomiaru +- 2 stopnie i o to chodzi żeby skopiować dokładnie geometrię. Chyba nie! A może w Szczecinie mają już w kajecikach gotowe wymiary konkretnych rozmiarów zzr? Schemat Wichra z linku jest dziwny, rozmiary ram ZZR chyba dotyczyły długości górnej rury? W każdym razie w moim 550 górna rura ma albo 55 albo 56 cm środek środek, zmierzyć mogę w sobotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ja dysponuje: /Paint rządzi/

http://img37.imageshack.us/img37/7783/wichero.jpg

Kątów nie znam.

 

Dzięki, to mi daje jako takie pojęcie o tej ramie (uwzględniając korektę górnej rurki, którą podałeś potem, bo właśnie coś mi nie pasowało;) ).

 

1. Niech ci ktoś zrobi dobre zdjęcie wichra z profilu.

2. Ukradnij photoshopa.

3. Otwórz zdjęcie w ukradzionym photoshopie.

4. Użyj narzędzia do pomiaru kątów, które nie pamiętam jak się zwie.

 

Mam zdjęcie tego niebieskiego wichra, który jakiś czas temu stał na allegro. Fota prawie idealnie z profilu. Postaram się coś pokombinować. Ale kąty to chyba same wychodzą jak się ma długości rurek;)

 

a korzystając ze zwykłej matematyki nie da sie tego zrobić?

za ćwiartke wiśniówki moge sie podjąć

 

Nie ma czegoś takiego jak zwykła matematyka:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam tylny trójkąt.

kąt przy hakach - 75 stopni

kąt przy suporce - 61 stopni

kąt przy siodełku - 44 stopnie

 

dobra przód policzyłem jakimś online gdzieś ale powinno sie zgadzać

przód:

kąt przy siodle - 76.295

kąt przy suporcie 61.344

sterówka z górną - 118.66

sterówka z dolną - 103.7

pomogłem jakoś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje punktu odniesienia do lini miedzy osiami kół np czy górna rura jest równoległa czy pod kątem do niej. Zakładając, że jest równoległa to mamy kąt sterówki 71,34 trochę dziwny.

 

Ogólnie błędy paralaksy przy takiej przypadkowej telemetrii pozwalają na porównanie dwóch ram fotografowanych w tym samym układzie przestrzenno optycznym. Ogólnie wyznaczenie kątów ramy ze zdjęć jest raczej sztuką dla sztuki -moim zdaniem. Bo skoro 0,5 stopnia robi różnicę ...

 

Teoretycznie uwzględniając długą ogniskową brak beczki - poduszki obiektywu równoległe ustawienie ramy oś optyczną ustaloną gdzieś w geometrycznym środku ramy można było by mniemać... I tak najważniejszy jest stół spawacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paralaksa w sensie osi optycznych, i rozjazdu lini, krzywych, kątów. Nie ta z podręczników fotografii choć to to samo zjawisko. Inaczej żabia i ptasia perspektywa wypacza proporcje. Tak samo jest z oceną ramy na fotce tylko rozbieżności są mini mini. Ale mogą zmienić kąt o 0,5 stopnia :-) Dlatego teleobiektyw zmniejsza ryzyko rozbieżności, gorzej jak sam generuje rozbieżność dystorsją poduszkową. Matematycznie nie podejmuję się oceny ryzyka błędów i konstrukcji prawidłowego układu pomiarowego. Najlepiej było by odrysować cień w świetle słonecznym, na idealnie równoległej ścianie, eliminując układ optyczny, bo promienie słońca z racji jego odległości.... itp itd :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co ma do tego paralaksa, skoro liczą się tylko wymiary?

Przecież zdjęcie jest niepotrzebne, żeby policzyć kąty w trójkącie.

Jeżeli wszystkie wymiary są dobrze podane (czyli śr-śr, a nie np podsiodłowa inaczej niż górna), a elberet dobrze policzył to wszystko się zgadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...