Skocz do zawartości

[klamkomanetka] Siedem biegów a sześć rzędów.


grelio

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team
gilgamesz, jeżeli teraz masz kasetę 7rzędową, to raczej nie zamontujesz kasety 9 rzędowej. Bebenek dla kasety 8/9 rzędowej jest nieco dłuższy.

 

Jak nie jeździles to nie mow :P :P Co prawda to prawda cała sie nie zmieści aaaale jak by wywalic ostatnią zebatke wszystko działa cacy :P tylko trzeba jeszcze jakąs podkładke pod nakretke wymajstrowac :P Ja tak jeździłem ponad 1 sezon bardzo sobie chwaląc a teraz jak juz wyminilem tylne koło dozuciłem ostatnia zebatke i mam całe 9 :) bo miałem ze tak powiem 7/8/9 bedenek 7, 8 zebatek z kasety 9 :P

 

Jezeli chcesz kupić kasete 9 bądź takowa masz to mozesz spokojnie założyc, czekając czasów az wymienisz koło piaste czy sam bebenek :P

 

Ale wiecie ze do kasety 9 to juz trzeba specjalne manetki 9 ! ! aaalbo tak jak ja to zrobilem na samym początku ... ze starej lewej(bo prawej nie mialem) manetki(tej takiej zwykłej za 5zł) zrobilem manetke bezstopniową co pozwoliło mi na spokojna i całkiem prezycyjna zmiane przełożeń na kasecie 9 poki nie kupilem rapidfire'ow.

 

Kazdy sobie radzi jak umie ;)

 

A tak to wyglądało:

http://img17.imageshack.us/my.php?image=1006992.jpg ponad rok temu :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja mam podobną rozterkę dotyczącą napędu gdyż opinie w internecie są podzielone. Otóż planuje złożyć drugi rower z części jak to się mówi " każda z innej parafii" :(. Generalnie stary wolnobieg shimano 7 zębowy chciałbym połączyc z nową przerzutka tylna alivio (która spokojnie obsłuży 7-8 biegów) oraz z klamkomanetkami alivio 8 biegowymi. Czy są jakieś przeciwwskazania by razem to wszystko zgrabnie dzialało?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o to chodzi,że mam komplet Deore 9-rzędów, tzn. przerzutki(przód, tył) i manetki. Tylko kaseta jest 7-mio rzędowa. I chodzi o to czy da sie cos tak zakręcic,żeby na razie nie zmieniac kasety.

Podpinam się pod temat.. Mam kasetę 7 rzędową, zmieniam tylną przerzutkę (shimano tourney - zniszczona) i myślę nad deore lx. Jednak z tego co wyczytałem, by wszystko się ładnie zgrało musiałbym oprócz przerzutki wymienić kasetę i manetki + konfiguracja/kupno koła.. 8/9 rzędówka rzekomo nie wchodzi. Tak więc zastanawiam się czy mogę kupić coś pokroju acera/alvio i przejeździć jakiś czas, uzbierać kasę i np. w zimę wymienić wszystko czy mogę jakoś kombinować ?

Dopiero zaczynam 'zabawę' w XC, ale dłubię cały czas przy rowerze i się uczę. Mój sprzęt może do najlepszych nie należy, ale z czasem i w miarę możliwości będę to zmieniał :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Właśnie o to chodzi,że mam komplet Deore 9-rzędów, tzn. przerzutki(przód, tył) i manetki. Tylko kaseta jest 7-mio rzędowa. I chodzi o to czy da sie cos tak zakręcic,żeby na razie nie zmieniac kasety.

 

No Panie to nie bedzie działało ... No przynajmniej bezproblemowo. skoki w osprzecie (czyt. manetkach z grupy mega 9) sa inne niz w 6-7-8 rzedowych, niektore biegi sie moga pokryć trzebe by bylo sie pokusic o liczenie ale watpie zeby to było dobre dla osprzetu ... zawsze mozna zrobić tak jak zrobiłem to ja kiedys na potrzeby chwilowe zrobilem sobie manetke bezstopniowa z takiej zwykłej badzienej za 5zł. wywalilem (zniszczyłem zpiłowałem etc.) ząbki wiec manetka porusząła sie płynnie na całym zakresie. Jezeli manetka ma np. max 6 przełożeń rozebrac spiłowac tam gdzie trzeba i bedzie miała nawet 15 :P . Metoda sprawdzona i przetestowana.

 

Ja mam podobną rozterkę dotyczącą napędu gdyż opinie w internecie są podzielone. Otóż planuje złożyć drugi rower z części jak to się mówi " każda z innej parafii" :). Generalnie stary wolnobieg shimano 7 zębowy chciałbym połączyc z nową przerzutka tylna alivio (która spokojnie obsłuży 7-8 biegów) oraz z klamkomanetkami alivio 8 biegowymi. Czy są jakieś przeciwwskazania by razem to wszystko zgrabnie dzialało?

 

Pozdrawiam

 

Wszystko bedzie git majonez pod warunkiem ze ten stary wolnobieg nie bedzie sie kłucił z łańcuchem :) No i wiesz ze bedziesz miałjedno wolne miejsce w manetce :P ja zostawiałem (bo miałem podobnie) wolną jedynke bo tam rzadko zaglądałem :)

 

Podpinam się pod temat.. Mam kasetę 7 rzędową, zmieniam tylną przerzutkę (shimano tourney - zniszczona) i myślę nad deore lx. Jednak z tego co wyczytałem, by wszystko się ładnie zgrało musiałbym oprócz przerzutki wymienić kasetę i manetki + konfiguracja/kupno koła.. 8/9 rzędówka rzekomo nie wchodzi. Tak więc zastanawiam się czy mogę kupić coś pokroju acera/alvio i przejeździć jakiś czas, uzbierać kasę i np. w zimę wymienić wszystko czy mogę jakoś kombinować ?

Dopiero zaczynam 'zabawę' w XC, ale dłubię cały czas przy rowerze i się uczę. Mój sprzęt może do najlepszych nie należy, ale z czasem i w miarę możliwości będę to zmieniał :)

 

 

Nie nie musisz wymieniac wszystkiego. Sama przerzutka z siebie nie działa steruje nią manetka wiec taki z tgo wniosek ze jezeli poprzednia przerzutka pracowała poprawnie na tym sprzecie wiec, i nowy LX bedzie tak działał a mozeliwe ze i lepiej po oczywiscie odpowiednim wyregulowaniu.

 

Co do "8/9 rzędówka rzekomo nie wchodzi" jerzeli chodzi ci o rame to tylko niewielka siła perswazji i wejdzie :D sam miałem rame pod "7" a teraz mam 9 i nic mi nie odpadło :P Nawet łancucha nie zmianieąłem bo był nowy i działa jak trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Frisby

Puklus, dzięki za odpowiedź :)

Więc jeśli dobrze jarzę, aby wszystko było cacy, musiałbym oprócz przerzutki zmienić tylko korbę, a reszta by pasowała. Tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Puklus, dzięki za odpowiedź ;)

Więc jeśli dobrze jarzę, aby wszystko było cacy, musiałbym oprócz przerzutki zmienić tylko korbę, a reszta by pasowała. Tak?

Nie zabardzo wiem dlaczego mieszasz potencjalnie niewinną korbe do zagadnienia. Korba prawie nie ma wpływu na działanie tylnych przełożen.

Pytałes sie czy mozna wymienic turneya czy innego sh*ta na LX i napisałem ze bedzie dobrze nawet z tymi manetkami co masz.

 

Jezeli chcesz wymienic korbe na np. tez LX to nie ma przeciwskazań ale poki ta jest dobra w standardzie 3rzedowym nie widze sesu jej ruszac no chyba ze jej nie lubisz :)

 

Zamiast wymieniac korbe zajmij sie porządnymi manetkami bo jak napisałem to one sterują biegami i im sa lepsze i precyzyjniejsze tym lepiej. Nic ci nie da wymiana korb czy przerzutek naawet na XTR ja zostawisz jakiegoś sh*t-shifta co ma luz roboczy +/- 1 przełozenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Nawet mnie nie podpuszczajcie ze to moze działać bo chyba pojde sprawdzić ... mam gdzieś piaste z wolnymbiegiem MK 7 i podepne to pod moje rapidfire'ry. na pewno jakieś bieg bedzie działał. Ale pytanie za 100 punktów jak by to działało pod obciązeniem podczas jazdy choćby pod wzniesienie. masakra dla napedu jednym słowem. Chyba ze przerztka bedzie miałtakie luzy ze sama bedzie wiedziała jak sie ustawic :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdzę, że działa rewelacyjnie. Twierdzę, że działa wystarczająco dobrze. Na początku spodziewałem się, że będą działać najwyżej ze 4-5 trybów ale działają wszystkie. Tylko na najmniejszej zębatce pojawia się jakby odczucie "terkotania" przerzutki. Ale to miałem już wcześniej na starych 7-biegowych manetkach i wydaje mi się, że to raczej kwestia zużycia kółek przerzutki tylnej. Prawdopodobnie przerzutka tylna ma jakieś luzy. Jednak nadal twierdzę, że rzecz jest do zrobienia. Jakby nie było manetka nie w takiej sytuacji nie obsługuje dwóch skrajnych przełożeń, łańcuch jest szerszy, więc ma chyba większą tolerancję. Da się zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...