Skocz do zawartości

[amortyzator,pompka] pytania i problemy: pompowanie i konserwacja SR Axona


Rekomendowane odpowiedzi

Siemka, od niedawna mam Krossa A6 z amortyzatorem SR Suntour AXON S-RL i dokupiłem do niego pompkę Giyo GS-01 (ta cienka). Mam w związku z tym parę pytań:

1. Axona pompuje się tylko z jednej strony, tzn. lewej od strony kierowcy? I tam u dołu jest zaworek do pompowania, tak? Pompuje się tylko z jednej strony, tak?

2. Jak się podłącza/odłącza pompkę? Mi się wydaje, że tak - rozluźniam wajchę przykręcam, wciskam wajchę , pompuję, odciągam wajchę, odkręcam pompkę i finito, dobrze?

3. Jakie jest dobre waszym zdaniem ciśnienie do amora 100mm pod wagę 62 kg? 90 psi?

4. Jak bym chciał posmarować Brunoxem Deo, czy wd-40 amorka, to smaruję po goleniach, ta?

5. Czy syf na goleniach amora daje negatywne efekty?

6. Czy mój axon s-rl ma coś takiego jak regulację wybicia, czy cuś takiego? Mam na myśli ustawianie po jakim czasie ma się amor wyprostować po wgięciu, podobno niektóre amory mają taką regulację, czy mój też?

Z góry dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma czegos takiego jak dobre cisnienie - proponuję dojść do tego eksperymentalnie. standartowo przyjmuje się że widelec ugina się po posadzeniu własnej osoby na rower od 15 do 25 procent w zależności od potrzeb użytkownika. sugeruję założenie opaski zaciskowej na goleń i dokonanie pomiaru, a jeszcze lepiej odbycie jazdy próbnej by zobaczyć jak się zachowuje widelec w róznych warunkach i ustawić go do warunków i potrzeb a nie do wagi.

 

tak pryskasz brunoxem na golenie te górne, tyle by nie spływało po dolnych goleniach z uszzelek. naciskasz widelec i ścierasz brud który się zbierze - powtarzasz pare razy aż golenie będą czyste.

 

sam syf na goleniach niekoniecznie - pod warunkiem że usuwasz go przed kolejną jazdą i że nie jest to przyklejone do goleni błoto.

 

twój widelec nie ma regulacji tłumienia powrotu zwanego popularnie tłumieniem odbicia, po angielsku rebound (damping) w takim przypadku najczęściej producent dobiera jakąś w miare uniwersalną wartość tłumienia powrotu tak by pasowało ono dla możliwie wielu użytkowników. nie każdemu jednak takie pasuje - najczęściej w przypadku suntourów tłumienie powrotu jest zbyt wolne i widelec pracuje dosyć tępo. dobra wartość tłumienia powrotu to taka że widelec naciśnięty nie odbija podskakując ani też nie wraca wyraźnie wolno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno bawiłem się pompką i amorem. Jak podłączyłem pompkę było cisnienie 50 psi. Zbiłem na 40 psi. I jest akurat, jednak z lekką rezerwą. Dziwi mnie, to że na tabelach od RS na moją wagę (~63kg) do amora 100mm powinienem mieć 100psi. Ilość potrzebnego ciśnienia zależy od modelu, czy coś w moim amorku jest nie tak? Przypominam ,że mój model to SR Suntour AXON S-RL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Mod Team

W Suntourach załączana tabelka z cisnieniami "trochę" odbiega od praktyki. Z swoich doświadczeń z Suntourami na wiatr wiem,że róznice mogą dojśc nawet do 50 PSI. Przy mojej wadze ( 85 kg) powinieniem dac cisnienie w okolicach 120 PSI. Optymalnie dla mnie jest 75 PSI i tak mam. Na cisnieniu zalecanym wrażenia jak ze sztywnym widelcem. U znajomych podobnie. Więc specjanie bym sie nie martwił.

Wszystkie Suntoury pompuje sie tylko w lewej goleni zaworem umieszczonym na górze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...