Skocz do zawartości

[damper] fox rp23 czy swinger air spv


rud

Rekomendowane odpowiedzi

tobo chodzi o "chęć zadziałania" tłumika, tzn jakby opór zadziałania. w większości damperów sprężynowych tego nie ma, spora część powietrznych to ma. właśnie problem chyba leży w zbyt ciasnych uszczelkach, mimo niskiego ciśnienia damper nie "chce" zadziałać na mniejszych nierównościach, nawet przy zerowym spv.

to jak dla mnie jedyna wada damperów powietrznych.

miałem kiedyś powietrznego swingera, zmieniłem go na sprężynowca. działał dużo płynniej, właśnie bez tego oporu zadziałania, nie czuć kiedy zawieszenie działa a kiedy nie. niestety waży parę razy więcej, dlatego chcę teraz powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma żadnego momentu rozruchowego, poprostu trochę muli przy ustawieniu platformy na max, na minimum jest czuły.

OWSZEM ten ma moment rozruchowy.

przy calym szacunku - czy twoje doswiadczenie jest jedynym a w zwiazku z tym roztrzygajacym o wszystkim?

ustawialem platforme i na maks i na minimum wiec mam porownanie.

mam tez porownanie do innych a przewinelo sie ich w sumie kilkanascie.

 

nabylem foxa floata r ktory mial naklejke "propedal", stosowany byl co prawda w innej ramie ale obecnosci jakiejkolwiek platformy nie dalo sie odczuc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak w takim razie działa wersja R bez regulacji propedal a jednak posiadająca według naklejki platformę?

 

Gorzej niż Swinger 3-way. Miałem obydwa w starej ramie (Kona Kikapu Deluxe) - przy odpowiednim ciśnieniu w SPV jednak mniej pompował Swinger. Do tego Swinger ma chyba większą komorę i niższe ciśnienia (u mnie było to przy tym samym SAG 8 bar vs 12 bar we floacie R) - w związku z tym damper zachowuje się ciut bardziej liniowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem swingera powietrznego, przy min platformie (chyba ok 50psi), zanim zadziałał musiał pokonać opór, lekki opór, który powodował że dało się wyczuć moment zadziałania. np najmniejszych kamyczków nie wybierał, ale na np kostce brukowej pracował.

po pokonaniu tego oporu zadziałania, damper pracuje płynnie i mięciutko. opór zadziałania jest taki sam przy min i większym ciśnieniu, i jest kompletnie niezależny od platformy - to duża zaleta spv, nawet przy średniej damper nadal reaguje na małe nierówności, choć wolniej (tłumienie).

byćmoże jest to kwestia czyszczenia dampera, ale nie będę co miesiąc oddawał do czyszczenia za 100zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem swingera powietrznego, przy min platformie (chyba ok 50psi), zanim zadziałał musiał pokonać opór, lekki opór, który powodował że dało się wyczuć moment zadziałania. np najmniejszych kamyczków nie wybierał, ale na np kostce brukowej pracował.

po pokonaniu tego oporu zadziałania, damper pracuje płynnie i mięciutko. opór zadziałania jest taki sam przy min i większym ciśnieniu, i jest kompletnie niezależny od platformy - to duża zaleta spv, nawet przy średniej damper nadal reaguje na małe nierówności, choć wolniej (tłumienie).

byćmoże jest to kwestia czyszczenia dampera, ale nie będę co miesiąc oddawał do czyszczenia za 100zł.

mysle ze mowa o podobnym efekcie jak w moim mańku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak często fox rp23 wymaga przeglądów itp?

 

bo jak zobaczyłem ceny cult-bikes, to dostałem lekkiej palpitacji serca:

serwis Fox Shox Float komora powietrza, z wymianą uszczelek czyszczenie, smarowanie, wymiana kompletu uszczelek Float Air Sleeve

149 zł

serwis Fox Shox Float komora powietrza, bez wymiany uszczelek czyszczenie, smarowanie

69 zł

serwis Fox Shox Float / komora powietrza oraz komora olejowa

(wyłącznie w Cult-Bikes) wymiana kompletu uszczelek Float Air Sleeve, wymiana uszczelek komory olejowej, wymiana oleju,

napełnienie azotem

359 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc serwisu mozna wykonac samemu: serwis a bardziej czyszczenie komory powietrznej i jej uszczelek. do tego przyda sie troszeczke oleju do amorow i jakis smar staly.

 

natomiast serwis komory tlumienia juz w cult bikes lub u uzdolnionego mechanika :rolleyes: tego mozna raczej dluzszy czas nie ruszac - no chyba ze cos sie dzieje lub slyszysz "skwierczenie" swiadczące o zapowietrzeniu komory (choc to tez wlasciwie nie dyskwalifikuje tlumika z jazdy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak ze zwykłym float r? też nie ma tego oporu zadziałania? i czy wewnętrzny propedal da się jakoś regulować?

 

w serwisie manitou powiedzieli że generalnie nie powinien mieć damper tego oporu i przesmarowanie tłoka itp powinno efekt w dużej mierze zlikwidować. ale sami przyznali że opór zadziałania w powietrzny jest zauważalnie większy niż w sprężynowych swingerach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

A co powiecie o damperze do Lapierra X160? Wirtual (FPS2), 160mm skoku (jak sama nazwa wskazuje) długość montażowa 216mm. Fabrycznie na rok 2006 był tam Fox RP3, a na rok 2007 Fox RP23 (produkowane specjalnie dla Lapierra, z komorą High Volume, normalnie nie występują w takiej długości montażowej). Myślę czy by nie pasował tam Monarch 4.2 High Volume - niezbyt mocne działanie Flodgate o którym piszecie w wirtualu chyba tak nie przeszkadza. Tobo - pisałeś, że RS Pearl ma fabrycznie zamkniętą komorę tłumienia (brak możliwości wymiany spracowanego oleju), można wiedzieć skąd takie info? Nie wiesz czy w Monarch'u też tak jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam. Nie chciałem zakładać nowego tematu dlatego piszę tutaj.

Mam taki dość nietypowy, ale natrętny problem. Ciekaw jestem czy u was on też występuje. Otóż prawie po każdej jeździe Fox rp2 którego tłumienie ustawione jest na 4/8 wraca samoistnie do ustawienia 0/8 czyli najszybszego. Strasznie jest to denerwujące, gdy podczas zjazdu wyraźnie czuć że cos nie gra, po czym okazuje się że tłumienie magicznie samo się przestawiło.

 

Da się może jakoś zdemontować to czerwone pokrętło, albo może jakoś je przyblokować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...