Skocz do zawartości

[łańcuch] łańcuch 9 rzędów do kasety 8


sowix1

Rekomendowane odpowiedzi

Nowe łańcuchy prawie zawsze są za długie i tak czy siak pewnie będziesz musiał go skracać. 9 rzędowy łańcuch jest węższy niż 8 rzędowy, tym się różnią.

 

Z tego co czytałem można założyć 9 rzędowy łańcuch na 8 rzędową kasetę i ma to działać. Choć szczerze mówiąc ja bym w swoim rowerze tego nie zrobił. Nie śledziłem twojego poprzedniego tematu o łańcuchach, no ale.... mały masz wybór dobrych 8 rzędowych łańcuchów? :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Biera tylko, że łańcuch na 9 biegów nie jest cieńszy od tego na 8. Grubość ogniw jest taka sama, różni je natomiast szerokość :) A to nie ma żadnego wpływu na występujące naprężenia, zastanów się logicznie i będziesz wiedział o czym pisze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zębatki w kasecię 9 są cieńsze niż w 8 i są bliżej siebie, dlatego łańcuch 9 może się trochę inaczej układać na kasecie 8. Dlatego może się szybciej zużyć.

 

Łańcuch 9 jest węższy, czyli cieńszy... o to chodziło Bierze, a nie że blaszki z których składa się łańcuch mają mniejszą grubość.

 

Dyskusja robi się czysto akademicka, nie o tym ten topic w zasadzie jest. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi +/- (a trzeba zaznaczyć że jestem po kilku piwach w tej chwili) o to, że: łańcuch na 9 jest cieńszy (gdyż kasety pod 9 mają mniejsze przestrzenie między koronkami) a przez to jest bardziej giętki na boki (porównajcie sobie oba łańcuchy, to zobaczycie), a przez to pod kątem jest bardziej skrzywiony, a przez to szybciej się ściera. w ogole napędy 9 szybciej się zużywają co jest już organoleptycznie dowiedzione.

 

natomiast kumpel z którym byłem na piwie wytlumaczyl problem grubszych i cieńszych łańcuchów tak:

bo rynek częśći rowerowych pragnie by ludzie częściej wyminiali naped dlatego za 10 lat bedzie shimano 23 biegi z tyłu i łańcuch jak żyłka wędlarska co pęka co 200metów

 

teraz już wszystko jasne?:D

 

(tak, tak, wiem pogadamy rano:P)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi +/- (a trzeba zaznaczyć że jestem po kilku piwach w tej chwili) o to, że: łańcuch na 9 jest cieńszy (gdyż kasety pod 9 mają mniejsze przestrzenie między koronkami) a przez to jest bardziej giętki na boki (porównajcie sobie oba łańcuchy, to zobaczycie), a przez to pod kątem jest bardziej skrzywiony, a przez to szybciej się ściera. w ogole napędy 9 szybciej się zużywają co jest już organoleptycznie dowiedzione.

 

natomiast kumpel z którym byłem na piwie wytlumaczyl problem grubszych i cieńszych łańcuchów tak:

 

 

teraz już wszystko jasne?:)

 

(tak, tak, wiem pogadamy rano:P)

 

 

No i Biera wytłumaczyl wszystko najlepiej :D a jego kumpel mysli bardzo przyszlosciowo.. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Sorry Biera, ale mnie do swojej wersji nie przekonasz. Ja już to rozrysowałem, łącznie z siłami jakie działają na ten "cieńszy" choć poprawnie powinniście to nazwać węższy łańcuch i mi to się nie kalkulują wasze teorie.

Kupię do kasety XT 8b, łańcuch XT albo XTR/Duraace i się wtedy zobaczy. Jak to pociągnie i czy będzie ze sobą współpracowało dobrze.Możecie być pewni, że napiszę w testach sprzętu o tym ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra juz na trzeźwo:

 

łańcuch jest węższy więc ma mniej materiału - ten materiał musiał skądś zniknąć. Jeśli wewnętrzna przestrzeń miedzy blaszkami w ogniwie jest taka sama to odchudzane musiałyby być blaszki. w ten sposób zakładając że każdy łańcuch jest do zerwania, a dodatkowo zwykle rwą się na blaszkach to właśnie w tym miejscu upatrywałbym się słabego punktu konstrukcji. łańcuch 9 na kasecie 8 i 9 będzie się rwał tak samo, ale łańcuch 8 będzie rwał się mniej. tak samo z wyciąganiem, jak jest więcej materiału to potrzeba większej siły żeby go rozciągnąć więc przy tej samej sile starczy na dłużej.

 

porównaj sobie łańcuch pod 9 (albo nawet 10!) przełożeń i łańcuch pod OK, albo jakiś łańcuch do skakania - one robione są tak żeby były jak najmocniejsze, bez patrzenia aż tak na wagę - i dlatego są bardzo szerokie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Tak to prawda, że napęd 9 jest mniej wytrzymały dlatego cały czas trzymam się przy 8. Jutro idę do sklepu z suwmiarkę w ręce i proszę o łańcuchy 8 i 9. Będę mierzyć w różnych miejscach. Może i masz rację, a może nie. Przekonamy się już jutro.

 

P.S Ej ale przecież koronki kasety 9 nie są węższe. Natomiast mają mniejsze przestrzenie między sobą :) Kurde co wy tutaj za jakiś nowe technologie wymyślacie. A może to ja się zachowuje jakbym dopiero co się obudził ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Zdjęcie z oznaczeniami:

14611kopiakg0.th.jpg

 

Wyniki pomiarów:

Napęd 7 biegowy: coś taniego z shimano

A= 6,45 mm

B= 4,3 mm

C= 0,8 mm

 

Napęd 8 biegowy: łańcuch Sram PC48

A= 6,2 mm

B=4,1 mm

C=0,75 mm

 

Napęd 9 biegowy: łańcuch CN-HG93 XT

A= 6,4 mm

B= 4 mm

C= 0,8 mm

I co na to powiecie :) Czyżby nie zawsze łańcuch na 9 jest węższy od tego na 8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...