Skocz do zawartości

[hydrauliczne LX] odpowietrzanie hydraulików, uzupełnianie poziomu oleju


Cybula

Rekomendowane odpowiedzi

A czy ja gdziekolwiek napisalem ze naciskalem klamke kiedy rower jest odwrocony ?

 

Tyle że jak odwracam rower do góry kołami to płyn wpływa do zbiorniczka (tyle ile sie wychlapało) i wtedy robi się znowu bardzo miekka klamka, ale po przewroceniu roweru z powrotem na kola zaczyna wszystko dzialac tak jak powinno.

Tu w sumie mogla powstac niejasnosc. Chodzilo mi o to ze po przewroceniu roweru na kola klamka jest miekka przez pare pierwszych nacisniec a po chwili jest juz ok bo plyn znowu wplywa w przewody. Jak byl odwrocony to ich nie naciskalem.

A swoja droga dlaczego nie mozna naciskac klamki jak rower do gory kolami? Bo jak jest bez klockow, itd to wiadomo.

Edytowane przez Peterp079
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuję : "Tyle że jak odwracam rower do góry kołami to płyn wpływa do zbiorniczka (tyle ile sie wychlapało) i wtedy robi się znowu bardzo miekka klamka,"

 

No nic, zaszło jakieś nieporozumienie.

 

Nie należy nacisnać klamek w pozycji odwróconej, ponieważ jeżeli w zbiorniczku wyrównawczym znajduje się powietrze, to przepłynie ono do cylinderka, a po naciśnięciu klamki może wpłynąć do przewodu. Do zacisku raczej się nie zdoła przemieścić, ale i tak może wymusić później odpowietrzanie hebla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to była "nowosc" jako ze po raz pierwszy zdarzyla mi sie koniecznosc ulewania plynu no i taki efekt wlasnie po tym zabiegu ze klamka mieknie po odwroceniu roweru. Ale ma bardzo sensowne wytlumaczenie ze plyn wplywa do zbiorniczka i po ponownym postawieniu roweru na kola klamka jest miekka dopuki plyn znowu nie wplynie do przewodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Czy piski podczas hamowania ( na pewno jest dobrze odpowietrzony) mogą być spowodowane zatłuszczeniem tarczy/klocków?

Czy jakiś domowy sposób odtłuszczenia czy sięgać po środek odtłuszczający?

Ewentualnie czy mogą być jakieś inne powody pisków przy hamowaniu?

Hamulec : Shimano BR-M505

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli siła hamowania jaest OK to przetrzyj klocki drobnym papierem ściernym (po tym zabiegu siła hamowania spadnie, trzeba je znowu dotrzeć).

Jeśli siła hamowania spadła to zacznij od denaturatu (po użyciu denaturatu też siła spada, wraca po kilku kilometrach). Przetrzyj oczywiście i klocki i tarcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

witam

 

Ja przeczytałem temet od deski do deski.

 

Mam hamulce BR-446 a cube acid 2012. Ponieważjestem laikiem popełnilem kilka błędów. Przekręciłem rower na kierownice i przy wyjetych klockach naciskałem manetkę przez co wyskoczył mi tłoczek. Mam do was pytanie bo bardzo delikatnie wyciekł z tamtych okolic olej. Co prawda sam sobie odpowietrzylem cały układ dzieki temu tematowi a nawet ustawiłem tak manetkę ze jest jak z fabryki ale nie wiem czy nie popełniłem błędu i nie powinieniem wyjąć tłoczek i tam w środku to oczyścić. Puki co hamuje dobrze i nic nie cieknie. Mam tez pytanie czy te malutkie śrubeczki co są na pokrywie od zbiorniczka na górze można gdzieś dostać . Troche za mocno je przykręcilem i można powiedziec że żeby to odkręcić będe musiał użyc pewnie większego torxa.

 

a tak poza nawisem dla tych co się boją odpowieszać nie ma się czym przejmować

 

mi do tego wystarczyła strzykawka 60 ml i druga mniejsza ( 8 zł ) przewod ze sklepu akwarystycznego kupowanego na metry ( 1 m - 2 zł ) oraz zdecydowałem się na olej shimano. I tu moja uwaga bo nigdzie w tym temacie tego nie było. Kupilem olej shimano 100 ml za 20 zł tzn na allegro rozlewają ze zbiorczego na mniejsze buteleczki wiec moim zdaniem nie warto przepłacać za te 50 ml w ładnej buteleczce a juz tym bardziej płacic za ori zestaw a o tym na początku myślałem

 

no i chyba najważniejsze nie robić tego w doumi przynajmniej pierwszy raz

dobrze ze robilem to na terakocie na przedpokoju bo to czego się nasłuchalem od żonu to nie wypada pisać jakbym zrobil to na dywanie to lepiej nie myśleć

 

maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Zrobiłem dokładnie tak jak pisze powyzszym schemacie postępowania ale za nic w świecie plyn nie chce popłynać ze strzykawki do zbiorniczka pprzez przewod , Co może byc powodem?

 

1. Ustaw klamkę poziomo rower także , wyciągnij klocki odkręć zacisk z adapterem od roweru.

2. Odkręć pokrywkę gdzie wlewasz płyn to raz dwa odkręć kalamitkę (płyn sam wyleci)

3. Nalej płynu do klamki i czekaj po czasie zacznie ci wylatywać przez kalamitkę i po trochu dolewaj płyn do klamki , pęcherzyki powietrza zaczną uchodzić z przewodu . Gdy zobaczysz że wylatuje sam płyn zakręć kalamitkę , umieść uszczelkę z klamki na swoje miejsce , przykręć pokrywkę , wytrzyj zacisk i klamkę , umieść klocki na swoje miejsce i masz zrobione (nie naciskaj dźwigni hamulca)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko co do hamulców, w moich Deorkach z tyłu zauważyłem, że jeden tłoczek wychodzi i nie wraca na pierwotne miejsce, mogę go wcisnąć z powrotem za pomocą np. śrubokręta, czy jest to wina zapowietrzonego układu??

Tłoczek potem normalnie pracuje i można hamować, jednak klocek jest bardzo blisko tarczy i obciera.

Klamki ze zdjętym kołem, wyjętymi klockami nigdy nie wcisnąłem.

Edytowane przez chmi3lu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam pytanko co do hamulców, w moich Deorkach z tyłu zauważyłem, że jeden tłoczek wychodzi i nie wraca na pierwotne miejsce, mogę go wcisnąć z powrotem za pomocą np. śrubokręta, czy jest to wina zapowietrzonego układu??

Tłoczek potem normalnie pracuje i można hamować, jednak klocek jest bardzo blisko tarczy i obciera.

Klamki ze zdjętym kołem, wyjętymi klockami nigdy nie wcisnąłem.

 

 

Wciśnij tłoczek na swoje miejsce i ustaw dobrze zacisk i masz problem z głowy jak nie masz szczelinomierza weź pudełko od płyty ( papierowe) lub coś w podobie powinno działać normalnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam

Mam miękką klamkę w Shimano BR-M575, dociskam prawie do samego chwytu i dopiero blokują się koła (klocki są ok), więc domyślam się że należy je odpowietrzyć. Na filmikach instruktażowych widzę, że potrzeba takiego specjalnego kielicha. Czy można to czymś zastąpić, ewentualnie jak je odpowietrzyć? Lać od dołu strzykawką i po prostu solidnie je przelać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze starej śruby baryłkowej (przerzutki lub manetki) zrobiłem ostatnio dla kolegi taką końcówkę do XT 2012 br-m785. U ciebie to ta czarna śrubka na wieszku klamki. Śrubę wykonałem montując ją w wiertarce (najlepiej nakręcić kilka nakrętek żeby gwintu nie uszkodzić) i na szlifierce stołowej zeszlifowałem tą grubszą część. W jakim celu spytacie :) a no w takim żeby nie tracić właściwego gwintu i wykorzystać część materiału ma osadzenie wężyka. Wykonałem dwie takie końcówki jedna tą metodą wyżej, drugą ucinając brzeszczotem przy zgrubieniu baryłki, i tą drugą metodą brakuje trochę gwintu jak się da uszczelkę (oring) i nakrętkę dla dobrego uszczelnienia otworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się najeździłem ale dostałem ten oryginalny lejek za 15 zł, do tego litr LHM za 29 zł także można ruszać do pracy.

PS. Gwint tego lejka pasuje również do hamulców Hayes Stroker Trail, z ciekawości jutro sprawdzę czy się nadaje (tu oczywiście DOT)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Cześć mam hamulc shimano deore m596 i mam z nimi nie lada problem.. Uważam że te hamulce to jakiś totalny sh*t.. ale żebym ja to wiedział wcześniej. Przedni hamulec został wysłany do serwisu rozciekł sie przy odpowietrzniku i na klamce.. :bye2:

Wziąłem się za uzupełnienie płynu w tylnim hamulcu. Zakupiłem sobie buteleczkę oryginalnego płynu shimano (50ml), 2 strzykawki 20ml, wężyk akwarystyczny.. ogólnie wszystko co jest potrzebne.

 

Pierw wyciągnąłem klocki

 

Odkręciłem pokrywki zbiornika wyrównawczego

 

Napełniłem strzykawkę olejem, włożyłem węzyk na strzykawkę.

 

Wężyk z strzykawki nałożyłem na odpowietrznik następnie kluczem płaskim 7mm (?) odkręciłem odpowietrznik.

 

Zacząłem całą zawartość strzykawki wstrzykiwać kontrolując poziom oleju w zbiorniku wyrównawczym.

 

STRZYKAWKĘ CAŁY CZAS TRZYMAM W GÓRZE ŻEBY POWIETRZE ZNALAZŁO SIĘ W GÓRNEJ CZĘŚCI STRZYKAWKI ma to na celu zapobieganie wstrzykiwania się powietrza do układu?

 

Gdy już widze że zbiorniczek przebiera a bąbelki nie uciekają zakręcam odpowietrznik.

 

Nakładam dekiel z zbiornika.

 

Czyszczę wszystko.

 

Składam.

 

Naciskam manetkę i kur.... ciągle to samo manetka miękka, ledwo hamuje.. lipa

 

Operację powtórzyłem 5 ! razy i ciągle to samo.. musze kupić nową buteleczkę oleju bo nic mi już nie zostało..

 

Co robię zle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć mam hamulc shimano deore m596 i mam z nimi nie lada problem.. Uważam że te hamulce to jakiś totalny !@#$%^&*.. ale żebym ja to wiedział wcześniej. Przedni hamulec został wysłany do serwisu rozciekł sie przy odpowietrzniku i na klamce.. :bye2:

Wziąłem się za uzupełnienie płynu w tylnim hamulcu. Zakupiłem sobie buteleczkę oryginalnego płynu shimano (50ml), 2 strzykawki 20ml, wężyk akwarystyczny.. ogólnie wszystko co jest potrzebne.

 

Pierw wyciągnąłem klocki

 

Odkręciłem pokrywki zbiornika wyrównawczego

 

Napełniłem strzykawkę olejem, włożyłem węzyk na strzykawkę.

 

Wężyk z strzykawki nałożyłem na odpowietrznik następnie kluczem płaskim 7mm (?) odkręciłem odpowietrznik.

 

Zacząłem całą zawartość strzykawki wstrzykiwać kontrolując poziom oleju w zbiorniku wyrównawczym.

 

STRZYKAWKĘ CAŁY CZAS TRZYMAM W GÓRZE ŻEBY POWIETRZE ZNALAZŁO SIĘ W GÓRNEJ CZĘŚCI STRZYKAWKI ma to na celu zapobieganie wstrzykiwania się powietrza do układu?

 

Gdy już widze że zbiorniczek przebiera a bąbelki nie uciekają zakręcam odpowietrznik.

 

Nakładam dekiel z zbiornika.

 

Czyszczę wszystko.

 

Składam.

 

Naciskam manetkę i kur.... ciągle to samo manetka miękka, ledwo hamuje.. lipa

 

Operację powtórzyłem 5 ! razy i ciągle to samo.. musze kupić nową buteleczkę oleju bo nic mi już nie zostało..

 

Co robię zle?

 

Nikt nie jest w stanie mi pomóc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...

Takie dwa szybkie pytania:

- czy w Avid Elixir R poruszają się dwa tłoczki czy tylko jeden? Jeden mam jakby wciśnięty na maxa i ani w jedną ani w drugą się nie rusza, pracuje tylko jeden, ten od strony przewodu.

- Kupiłem nowe klocki ale nie mogę ich wsadzić, są za szerokie. Niestety nie mogę też wepchać głębiej tłoczka by zrobił miejsce dla klocków. Co mam zrobić, czy mam upuścić trochę płynu? Kiedyś odpowietrzałem układ na częściowo już zużytych klockach i może to jest przyczyną, że wlałem więcej płynu niż potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Oba tłoczki maja się poruszać, najprawdopodobniej masz jeden zapieczony. Zacisk potrzebuje serwisu.

 

Jak piszesz, najprawdopodobniej jest za dużo płynu w układzie. Przy serwisie zacisku i tak trzeba będzie opróżnić układ z płynu. Z zapieczonym tłoczkiem lepiej nie jeździć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co zrobić w ramach serwisu, spuścić płyn, rozkręcić na cześć ente, przeczyścić, złożyć, zalać płynem? Dam radę domowym sposobem bez spec narzędzi? Na coś zwrócić uwagę? Jest na forum jakaś instrukcja serwisowa zacisków Avida?

Edytowane przez Arni220
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej wyślij hebla na serwis do Andrewa. Zrobi ci tak że będzie chodził lepiej niż nowy :)

http://www.forumrowe.../102174-andrew/

 

Jak nie dam w ostateczności rady sam to pomyślę, dzięki.

 

Puki co, rozkręciłem hamulec i mam problem bo nie wiem jak wyjąć tłoczki? Nie ma w nich żadnej dziurki czy czegoś za co można pociągnąć i wyjąć tłoczek. Jak to zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Tłoczki tak łatwo nie wyjdą. najlepsza metoda to przed rozkręceniem zacisku pompowanie klamką żeby tłoczki powoli wychodziły. Prawie na pewno będą wychodziły nierównomiernie, dlatego trzeba szerokim śrubokrętem przytrzymywać ten co bardziej wychodzi żeby drugi zrównał. Po iluś tam naciśnięciach jeden tłoczek wypadnie, a drugi powinien dać się wyciągnąć palcami. Oczywiście całą operację trzeba przeprowadzać trzymając zacisk nad jakimś pojemnikiem, ponieważ jak tłoczek wypadnie wycieknie olej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam,

 

Zamierzam kupic Deore BR-M596 (moje pierwsze hydrauliczne):

 

- jak trudne jest skrócenie pancerza? potrzebuje jakieś specjalne narzędzia?

- znacie jakiś sklep w którym skaracją oprócz bikestacji?

- jakie tarcze do tego najlepiej, na 6 śrub? taki np dartmoor nano czy coś podobnego będzie ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...