Skocz do zawartości

[Amortyzator]Suntour Epicon LOD


Rekomendowane odpowiedzi

Jestem początkującym rowerzystą i nie miałem nigdy styczności z amortyzatorami powietrznymi. jednak mój XCR zepsuł się i chce kupić jakiś inny amorek do 500zł. Startuje w zawodach MTB czasem XC i waże 85 kg. Czy będzie on dla mnie dobry? I na czym polega dobicie amorka? Po ilu dobiciach jest możliwe ze amorek się zepsuje??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jestem początkującym rowerzystą i nie miałem nigdy styczności z amortyzatorami powietrznymi. jednak mój XCR zepsuł się i chce kupić jakiś inny amorek do 500zł. Startuje w zawodach MTB czasem XC i waże 85 kg. Czy będzie on dla mnie dobry? I na czym polega dobicie amorka? Po ilu dobiciach jest możliwe ze amorek się zepsuje??

Będzie dobry- amorek powietrzny możesz dopasować do swojej wagi zmieniając ciśnienie w komorze powietrznej. Dobicie polega na osiągnięciu maksymalnego skoku amorka lub czasami jego przekroczeniu. Amorek może się zepsuć już po jednym dobiciu ( aczkolwiek nie jest to regułą)- raczej należy unikac takich sytuacji, dlatego ważne jest prawidłowe ustawienia SAGu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

SAG to ugięcie wstępne amortyzatora pod wpływem masy jeźdźca na "sucho".

W zależności od skoku widelca i stylu jazdy powinien wynosić 10 do 20% wartości skoku.

Od tej reguły są wyjątki -nie dotyczy to wszystkich amortyzatorów- ale Epicona tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu tego testu i innych opinii w internecie nt. tego widelca jestem zdecydowany go zakupić. Mam jednak problem z wyborem konkretnego modelu, mianowicie zastanawiam się między:

- Epiconem RL

http://allegro.pl/item854716528_suntour_epicon_rl_100mm_blokada_manetka_2009.html

 

- a Epiconem LOD

http://allegro.pl/item858523020_suntour_epicon_lod_100mm_blokada_model_2009_piwoty.html

 

Wagowo wypadają tak samo, jednakże RL ma blokadę z manetki, ale za to nie ma regulacji tłumienia powrotu i teraz moje pytanie:

Czy ta regulacja tłumienia powrotu jest niezbędna do dobrego ustawienia widelca pod siebie (ważę 73kg) czy można się bez tego obejść?

Pozdrawiam.

 

MarcinN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Manetka jest Ci niezbędna? Po doświadczeniach z poprzednim Epiconem RL teraz bezapelacyjnie kupiłbym wersję LOD ( manetki użyłem może 10 razy ). Chyba ,że się ścigasz lub dużo podjeżdżasz na stojąco. Regulacja tłumienia jest, moim zdaniem, bardziej przydatna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy jest mi niezbędna :) w tym momencie mam 6 letniego suntoura do wymiany, który potrafi się ugiąć może z 1cm i oczywiście nie ma blokady, więc zmiana tak czy inaczej będzie kolosalna, ale chcę kupić widelec na dość długo więc chciałem mieć "full wypas" czyli z manetką. Chociaż z drugiej strony mieszkam w Warszawie(płasko) i nie biorę udziału w zawodach. Czy zmiana bez manetki jest jakoś uciążliwa? Czy trzeba się zatrzymywać, żeby ją włączyć, czy da radę "z jazdy"?

 

P.S. Napisałeś, że kupiłbyś teraz bezapelacyjnie wersję LOD, czy to oznacza że coś jest nie tak z RL, lub są między nimi jakieś różnice nie uwzględnione w specyfikacjach?

Edytowane przez MarcinN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Blokadę na goleni możesz włączyć w dowolnym momencie- nie musisz się zatrzymywać. Kupiłbym LOD ponieważ tłumiki w RL pozostawiają nieco do życzenia- charakterystyka pracy tłumika w RL jest niezbyt dobrze dobrana,tłumienie jest za małe, czasami miałem wrażenie,jakby tłumika wogóle nie było. Dopiero zmiana oleju i wlanie większej niz była ilości poprawiło komfort jazdy. Chociaż dalej amorek nie jest zbyt czuły na małe nierówności. Jeżdżąc po płaskim i tak raczej manetki nie będziesz za często używał , regulacja tłumienia pozwoli Ci ustawić amorek dokładnie pod swoje potrzeby ( oprócz SAGu możesz ustawić szybkość, z jaką amorek wraca po ugięciu ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

regulacja tłumienia powrotu jest niezbędna do dobrego ustawienia widelca pod siebie (ważę 73kg) czy można się bez tego obejść?

Pozdrawiam.

 

Jest bardzo przydatna jak zaczniesz skakać albo jak zaczniesz szybciej jeździć po znacznych dziurach. Wszystkie amory z wyższej półki mają ustawienie tłumienia odbicia, a przy szybkich dziurach (nierównościach przejeżdżanych na szybko) ustawienie szybkości powrotu jest kluczowe. Tym bardziej jeśli masz bujany rower. No i jeśli za jakiś czas będziesz go chciał sprzedać to dostaniesz wyższą cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka jest różnica między epiconem DA a innymi ? chodzi tylko o rodzaj blokady ? DA niby tez ma regulacje tlumienia powrotu. A epicon DA jest dosyć tani http://www.allegro.pl/item854694477_nowy_ze_sklepu_suntour_epicon_air_skok_100_120.html tylko zastanawiam sie czy zmiana z darta 3 na epicona ma jakiś sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Panowie, prawie wszystkie Epicony 2008 mają golenie ze stali Cr-Mo- wyjątkiem jest wersja XC TAD, która ma aluminiowe. Wersja DA ma tylko regulację tłumienia powrotu.

Pomijam ,że gość z Allegro napisał bzdury- Epicony 2008 nie mają "teflonowanych" goleni- cokolwiek to znaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odświeżam temat.

Chciałbym kupić ten amortyzator w wersji powietrznej(ważę 55kg) i teraz mam dylemat lepiej kupić ten amortyzator czy raidona też w wersji powietrznej.

Chciałbym dodać, żę mój rower to Unibike Evolution.

Z góry dziękuję za pomoc.

Gugool

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Raidon to uboższa wersja Epicona. Tłumik starej konstrukcji , brak pierścieni olejowych ,no i jest cięższy. Poza tym gorzej pracuje- jest bardziej tępy, mniej czuły na mniejsze nierówności. Zdecydowanie Epicon- rada poparta praktyką i własnymi doświadczeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...