Skocz do zawartości

[drzwi]Jak zabezpieczyć piwnice?


Rekomendowane odpowiedzi

Od gadania trzeba kiedyś przejść do czynów... Jako, że nie należę do zwolenników trzymania roweru w domu (a mam ich razem 6 dużych i dwa małe), zacząłem realizować zamiar, o którym wspomninałem na początku tego topicu. Zasada zabezpieczenia bika w piwnicy ma polegać na maksymalnym utrudnieniu potencjalnemu złodziejowi dokonania kradzieży. Zdaje sobie sprawę, że nie ma zabezpieczeń 100%. Nie ma więc co liczyć na pojedyńczą kłódkę, trzeba zabezpieczenia zwielokrotnić. Będą to:

- solidne drzwi (ościeżnica i rama spawana z kątownika, wypełnienie - blacha stalowa, ew. deski i minimum milimetrowa blacha)

- porządny zamek (tu się jeszcze zastanawiam, ale na pewno nie będzie to Yale)

- alaram (przeróbka samochodowego lub jakiś czujnik ruchu z wyciem ograniczonym czasowo)

- kotwa blokująca rower podłoża, sprzęt przypięty oczywiście u-lockiem.

 

Trochę na opak zacząłem od ostatniej pozycji:

 

Kujemy w posadzce dziurę do Chin. Nie jest do duży problem, jeśli posiada się odpowiednie narzędzia ;-)

b558eadf747abbd2m.jpg

 

Wcześniej musimy przygotować sobie coś takiego (16 milimetrowa stal zbrojeniowa):

761ddfe073dbd4f3m.jpg

 

Robimy przymiarkę:

07a9a108edd634adm.jpg

 

Zalewamy dziurę betonem:

0f35d12abfeb0afcm.jpg

 

Finalizujemy robotę...

3d44cae3fa0f23ebm.jpg

 

...i czekamy do związania magicznej mieszaniny. Ciąg dalszy nastąpi na pewno...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo ciekawy pomysł, z niecierpliwoscią czekam na dalsza relacje :D

 

mam małą uwagę co do alarmu samochodowego a dokładnie jego przeróbki,

z tego co mi widomo alarm samochodowy działa na zasadzie ultradźwieków, są to "czujki" umieszczone w środku samochodu. (wyczuwaja ruch-urachamiaja alarm)

według mnie ultradźwięki będa za czułe zeby umieszczac je w piwnicy, są o wiele czulsze od zwykłych fotokomórek.

 

jeżeli się myle to prosze o poprawienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast samochoowego można kupić czujkę ruchu i podłączyć ją do telefonu komórkowego jakiegoś starego. Chodzi o to aby w przypadku zarejstrowania ruchu telfon zadzwonił do Ciebie. Mój wujas ma takie coś w sklepie złożone ze starą Motorolą która działała jeszcze na baterie paluszki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja taszczę rower na 3 piętro nieważne ile km zorbie.W domu blisko mnie jest najbezpieczniejszy.Nie zostawiłbym go nigdy w piwnicy gdzie chłodno ciemno i chodzą pająki :) .Kumpel miał komórkę tuż za ściana i co w nocy przyszli i zakosili rower.Choćbym nie wiem jakie miał zabezpieczenia nie zostawiłbym roweru w piwnicy.Gratuluje pomysłu z alarmem i odwagi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kumpel miał komórkę tuż za ściana i co w nocy przyszli i zakosili rower.

To może dodaj jeszcze, jakie zamknięcie miała ta komórka, jak wyglądały jej zawiasy, drzwi itd...

 

BTW może nie jest to odniesienie bezpośrednio do tego co napisałeś, ale na preclu co jakiś czas pojawia się post - "Ukradli mi rower..." Czytam grupę już jakiś czas i nigdy do tej pory nie spotkałem się, aby zwinięty został rower przypięty u-lockiem. Nawet jeśli coś przegapiłem i przecięto jakiegoś u-locka (potencjalnych adwersarzy proszę o nie powoływanie się na "60 sekund" (czy jak to tam było)), to są to przypadki marginale w porównaniu z powodzią przeciętych linek. Ludzie, którzy "zabezpieczają" swoje sprzęty linką, choćby i taką nieco droższą, ci mają dopiero odwagę :) Takie linki kojarzą mi sie nieodparcie ze standardowymi drzwiami w typowej piwnicy. Cóż... kradną przecież innym... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Nowa porcja fotek. Może będą dla kogoś inspiracją do zrobienia czegoś podobnego. Piwnica znajomego, który ze standardowych blokowych (szczebelkowych) drzwi, po dwukrotnym włamie postanowił zrobić coś solidnego.

 

 

Widok całości:

ce0e03e678c30f9dm.jpg

 

Skobel zrobiony z płaskownika przyspawanego do blachy drzwi:

c3a8c6112781854em.jpg

 

Element do mocowania kłódki, jest wyfrezowany ze stali maszynowej. Zajmuje z lekkim luzem całą wewnętrzną przestrzeń kłódki. Cel - zapobieżenie włożeniu łoma lub innego specyfiku do wyłamania kłódki.

9db1d1d9ca49a988m.jpg

 

Pierwsze zdjęcie przedstawia element od zewnątrz, drugie od wewnątrz piwnicy. Główka przyspawana do pręta, który przechodzi na drugą stronę ściany. Całość zrobiona jest w ten sposób, że daje się obracać o 360*. Cel - zapobieżenie ukręceniu kłódki.

4aa30eb04b649723m.jpg 1a16eda79d4f94b8m.jpg

 

Zawiasy od zewnątrz, spawane do blachy drzwi:

e09003e7341ecfbcm.jpg 85b31475e90ab79dm.jpg

 

Zamocowane są na dwóch śrubach przewierconych przez ścianę:

8feed3e7919508d8m.jpg

 

Zabezpieczenie przeciw wyważeniowe drzwi:

f16da9665e35b55cm.jpg 2ba9d31cf1ca58b7m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed standardowym zlodziejem piwnicowym na pewno to ochroni. Bo taki ma pewnie jakas biedna pilke albo nozyce. Jak ma konkretne nozycce to U-Lock jest tylko formalnoscia. Generalnie jesli chodzi o zniechecenie do wlamania jest to bardzo dobre. Ale jak ktos postanowi sie wlamac bo bedzie czul ze cos tam jest (w koncu takie zabezpieczenia) lub wrecz wiedzial... Nie da rady, nie zabezpieczy przed kradzieza. Nie ma prawa zabezpieczyc skoro on moze potencjalnie miec na kradziez (np na robienie dziury w scianie) kilka godzin. Fotokomorki sa dobre do czasu kilku pierwszych szczurow, myszy, kotow, pajakow itd. I tak dlugo jak dziala prad. Odlaczenie go w piwnicy o 4 w nocy nie wzbudzi podejrzen spiacych lokatorow a wylacznik ma pod nosem.

Wiem ze kombinuje ale pisze tylko ze jak ktos bedzie chcial to wejdzie. Do domu niby tez, ale w domu raz ze nie ma tyle czasu, dwa ze to nie jest takie odludne miejsce. Ludzie moga go zobaczyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, a zostało to już w tym topicu napisane, że drzwi do jeden z elementów zabezpieczenia.

 

Zgadzam się, nie ma drzwi, których nie można sforsować. Jednak (IMO) ci standardowi złodzieje stanowią lwią część tych, którzy obrabiają piwnice. Czy podniesienie bezpieczeństwa piwnicy, związane z montażem takich drzi, powiedzymy o 90% to mało czy dużo! Trochę katastroficzną wizję roztaczasz... kilka godzin, dziura w ścianie... nie, to jest moim zdaniem b. mało prawdopodobne. Pomijając już to, że zrobienie dziury w betonowej ścianie uważam za awykonalne przez nawet tego bardziej zaawansowanego (piwnicznego) złodzieja.

 

Odnośnie wyzwalania czujek, to są urządzenie, które nie reagują na małe / średnie zwierzęta. Można również ustawić zwłokę na zadziałanie czujnika lub / i zastosować kontrakton. Wyłączenie zasilania piwnicy powoduje zadziałanie akumulatora systemu alarmowego i ew. uruchomienie alarmu sabotażowego w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro normalna czujke alarmowa w domu potrafila zalaczyc cma... No chyba zeby zrobic alarm ale cichy. Tzn cichy w piwnicy a glosny u Ciebie. Zrywasz sie na nogi z bejsbolem i wsio :) To by faktycznie moglo dzialac.

Co do sciany to jesli jest betonowa - fakt. Byloby to bardzo malo mozliwe. Ja mialem na mysli standardowe piwniczne sciany czyli pustaki.

Zrobic takie drzwi to juz trzeba miec pojecie o temacie lub sprzet. W sensie albo umiec otwierac zamki albo miec palnik gazowy :)

No ale jak pisalem - standardziaka odstraszy i zniecheci. A to oni glownie kradna. No a ktos z umiejetnosciami i sprzetem do piwnicy raczej nie wchodzi. chyba ze wie po co.

Wiec ogolnie projekt fajny. Jesli sie ma normalna piwnice. A nie jak ja gdzie sciany z pustakow a pod sufitem przerwa w scianie miedzy piwnicami. Bo zeby to zabezpieczyc by trzeba byl osciany wymieniac :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ćma - ekstremalny przypadek. Alarm głośny ma być w piwnicy. Tak głośny na ile się da. Słyszałeś syrenę 120dB, zaręczam stawia na nogi umarłego :-) Złodziej, który usłyszy taki dźwięk nie będzie próbował go zneutralizować, ponieważ w przebłysku inteligencji pomyśli, że osoba montująca całość zabezpieczyła elementy akustyczne, przewody itd. w stopniu wystarczającym na powiedzmy 120 sekund poszukiwań. Aby nie podpaść sąsiadom, syrena powinna mieć ustawioną zwłokę w działaniu. Powiadomienie w domu też jest jak najbardziej wskazane, a jak jesteś chojrak udajesz się we wskazane miejsce z bejzbolem.

 

No a ktos z umiejetnosciami i sprzetem do piwnicy raczej nie wchodzi. chyba ze wie po co.

Mam takie same zdanie w tym temacie. A jak już jakiś kark napali się konkretnie na twojego bajka, to wcześniej po oblookaniu piwnicy stwierdzi, że prościej będzie ci przyłożyć gazrurką na klatce schodowej. Wtedy nie pomoże nawet spanie z rowerem w jednym pokoju ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oo płaskiwonik z dwoma otworami pasujacymi do rozstawu srub, bardzo dobry pomysł.

 

sruby z zawiasów na moje oko to M12, ja zastosował bym minimum m14,

tak się składa ze pracujac w wakacje jako monter konstrukcji stalowych takich m12 wkreciłem, skreciłem etc.. kilka tysięcy.

zalezy jescze jakiej twardosci sa sruby,

dla przykładu, sruby o twardosci 4.4 dało sie ukrecic.

ale sruby o twardosci 8.8 nie było już szans.

dodał bym jeszcze mały "hefcik" (spaw) na nakrętki tego czegoś co trzyma kłodke, tak o zeby zapobiec przypadkowego rozkręcenia srub, na pewno sa one mocn skontrowane no ale, przezorny zawsze ubezpieczony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwykly klucz typu YETI... Mozna ja otworzyc w ciagu paru minut.

Niezły jesteś :D

 

sruby z zawiasów na moje oko to M12, ja zastosował bym minimum m14,

tak się składa ze pracujac w wakacje jako monter konstrukcji stalowych takich m12 wkreciłem, skreciłem etc.. kilka tysięcy.

zalezy jescze jakiej twardosci sa sruby

Nie jestem na 100% pewien, ale kontra na nakrętce od śrub zawiasów wskazuje, że całość może się obracać. Śruba jest dokręcona tak aby trzymać porządnie drzwi, ale jej nie ukręcisz, gdyż zacznie się obracać wokół własnej osi. Zawsze też można zastosować śruby z łbem okrągłym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sruby ze scietym łbem też niezły pomysł, dal bym takie o wiekszej srednicy, dodatkowo przyspawał je do zawiasów, ładnie wyszlifował.

od strony kontry tez bym zespawał nakretki.

ogolnie drzwi wygladaja na mocne i złodzieja odstrasza :D miejmy nadzieje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezły jesteś :)

 

Taka prawda. Wytrychy mozna bez problemu kupic w necie, np tu:

 

http://www.multipick-service.cc/htdocs/pl/...g/picksets.php# (strona jest w pelni legalna)

 

Sa tam takie zestawy ze prawie każdy zamek otworzysz. A poradnikow jak uzywac wytrychow w sieci jest pelno również po Polsku.

 

 

Kupilem takie zestaw kiedys, przyslali. Otwierac nauczylem sie w kilka dni (oczywiscie tylko sie tym interesowalem). Ale posiadanie wytrychow w Polsce jest nielegalne.

 

Wiec takie klódki kazdy dres moze otworzyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...