Skocz do zawartości

[smarowanie] Zalety i wady olejów do łańcucha


Rekomendowane odpowiedzi

Szukałem w temacie, ale nie znalazłem:

 

A co z olejem silikonowym? Z tego, co czytałem, jest on używany zwykle do ruchomych elementów z tworzyw sztucznych.

Czytałem o tym oleju, że nie należy raczej stosować go do metalowych elementów, gdzie indziej takich ostrzeżeń nie ma.

Na samej butelce oleju, który wpadł mi w łapy napisane jest tylko "Silicon Oil" - i tyle. Coś mi przez ucho przeleciało, że można go stosować do niektórych amortyzatorów. Ale to nieważne.

 

Do łańcucha - nada się to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem w Castoramie olej silikonowy - zaciekawiło mnie, że w zastosowaniu wymieniony był właśnie łańcuch rowerowy i ogólnie osprzęt. Silikon do części ruchomych?! Cóż, pomyślałem sobie że najwyżej poszoruje trochę dłużej szczoteczką łańcuch przy czyszczeniu. Posmarowałem nim, na noc zostawiłem, rano chyba kilogram brudu, zbieram ścierką, idę jechać, asfalt, ubite drogi, wracam do domu, łańcuch czarny, kiedy rękami ruszałem ogniwa czułem chrobotanie piasku, skąd on tam się u licha wziął?

Co do efektu smarowania: nawet ok, gdyby nie to że przyciąga do siebie bród jak magnes...

Ten silikonowy w ostateczności - ale w takiej ostateczności już lepiej nada się wd-40...

Edytowane przez AxM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, jedyne, co mi przychodzi mi do głowy, to dawanie minimalnej ilości. Szczerze powiedziawszy, spodziewałem się takiej odpowiedzi, ale nie ma to jak się łudzić.

 

Mimo wszystko wypróbuję i zamelduję o wynikach (ale dopiero za jakiś czas). Może ktoś zechce jeszcze się na temat tego ścierwa wypowiedzieć?

 

Co do efektu smarowania: nawet ok, gdyby nie to że przyciąga do siebie bród jak magnes...

 

Tyle dobrze.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Krzysieek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Bo ma inne właściwości. Zastanów się w jakich warunkach pracuje i co się dzieje z olejem samochodowym a tym z roweru. W rowerze jest narażony na zewnętrzne czynniki. Często dużo wody, błota, suchego piachu leci na nasze napędy. Reasumując te oleje są do całkiem innego zastosowania. Jeździłem zarówno na oleju do pił jak i na olejach "rowerowych". Nie ma tu nawet czego porównywać.. Całkiem inna żywotność oleju, całkiem inna kultura pracy. Ale cóż, jedni są bardziej wymagający inni mniej. Są i tacy co "smarują" WD40 i "jest super" ;)

Edytowane przez Crazyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko że mam stary rower którego testowałem wszędzie smarowałem jakimś tam zwykłym olejem łańcuch czarny nigdzie się nie przyczepiało nic a chodziło jak marzenie i nadal chodzi :icon_wink:

Olej silnikowy NIE jest biodegradowalny i JEST bardzo szkodliwy dla środowiska. Też kiedyś przechodzilem przez takie motywy i jeżli już to kup sobie ecopilar - olej do pił łańcuchowych, który przynajmniej biodegraduje się. Pisałem wcześniej i napiszę znowu tylko Oil of Rohloff.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż tak ciężko poszukać w sieci?

 

Buteleczka 50ml w np. Cykloturze około 35zł

Puszka litrowa w CentrumRowerowym 190zł (na forum jakiś czas temu jeden z użytkowników zamawiał i zbierał chętnych do podziału oleju - wziąłem 100ml, a razem z przesyłką wyszło... 21zł, z tym, że obaj byliśmy z Poznania, a koszt przesyłki to koszt wysłania z CentrumRowerowego do odbiorcy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się bawicie środki specjalne itp. Ja smaruje elfem i jest git ;) Pomyślcie tak jeśli taki olej samruje dobrze silnik gdzie zachodzą o wiele większe reakcje niż w rowerze i nic się nie dzieje to co rower się zepsuje??? :)

olej silnikowy ma inne zadania, pracuje w wysokich temp. (nawet do 600stC jeśli przeznaczony do silników z turbiną)

pracuje w obiegu zamkniętym i do tego jest cały czas filtrowany (więc nie ma się co przejmować że zbiera syf :) )

smary do rowerów ładnie pachną :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mati1992 dzięki za link do tego oleju - chyba go kupie przy najbliższej okazji do testów ;) Cena jest śmiesznie niska, podobne oleje kosztują ok 12 zeta za 0,5 litra w marketach. Nie ma złudzeń, że nie dorówna Rohloffowi, ale jako ekonomiczne smarowidło powinno być ok. Ostatnio oglądałem olej, którego używam we własnej pilarce elektrycznej i konsystencja jest nieco za rzadka IMO, ale to się da nadrobić (czytaj: trzeba będzie) częstszym smarowaniem. Ja bym brał ten olej pilarkowy bo za te cenę+przeysyłka to nie ma nad czym się zastanawiać :D Jego jest taka ilość, że spokojnie możesz podzielić się przynajmniej z jednym znajomym i koszt będzie w granicach kilku złotych za pół litra.

Edytowane przez enduroriderPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mati1992 dzięki za link do tego oleju - chyba go kupie przy najbliższej okazji do testów ;) Cena jest śmiesznie niska, podobne oleje kosztują ok 12 zeta za 0,5 litra w marketach. Nie ma złudzeń, że nie dorówna Rohloffowi, ale jako ekonomiczne smarowidło powinno być ok. Ostatnio oglądałem olej, którego używam we własnej pilarce elektrycznej i konsystencja jest nieco za rzadka IMO, ale to się da nadrobić (czytaj: trzeba będzie) częstszym smarowaniem. Ja bym brał ten olej pilarkowy bo za te cenę+przeysyłka to nie ma nad czym się zastanawiać :D Jego jest taka ilość, że spokojnie możesz podzielić się przynajmniej z jednym znajomym i koszt będzie w granicach kilku złotych za pół litra.

 

ten olej Technicoll Silicone Oil tak jak pisałem jest dość gęsty i moim zdanie ma wysoką lepkość. To co polecacie do smarowania łańcucha co 200 km? (szosa) ? silikonowy czy eko green oil do pilarki ?

Edytowane przez Mati1992
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysoka lepkość to jest miecz obosieczny bo może dobrze przylegać do łańcucha a jednocześnie idealnie zbierać kurz i inne syfy, nadal przylegając do łańcucha, co w prostej linii prowadzi to tego, że trzeba go będzie [łańcuch] regularnie czyścić do zera i smarować. Niestety nie miałem okazji mieć tego oleju silikonowego w rękach a na podstawie zdjęć i opisu (z którego wynika, że on jedynie ciąży nie usuwa) cięzko coś powiedzieć. Osobiście brałbym olej do pilarki bo nawet jeżeli miałby się okazać średni na jeża to jest go dużo więcej i spokojnie starczy na ogromną ilość smarowań łańcucha.

 

EDIT: to jest SMAR silikonowy a nie olej! Zwróć uwagę na pudełko. Jeżeli to jest smar stały to nie polecam go do smarowania łańcucha - moim zdaniem to się nie sprawdza.

Edytowane przez enduroriderPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem w Castoramie olej silikonowy - zaciekawiło mnie, że w zastosowaniu wymieniony był właśnie łańcuch rowerowy i ogólnie osprzęt. Silikon do części ruchomych?! Cóż, pomyślałem sobie że najwyżej poszoruje trochę dłużej szczoteczką łańcuch przy czyszczeniu. Posmarowałem nim, na noc zostawiłem, rano chyba kilogram brudu, zbieram ścierką, idę jechać, asfalt, ubite drogi, wracam do domu, łańcuch czarny, kiedy rękami ruszałem ogniwa czułem chrobotanie piasku, skąd on tam się u licha wziął?

Co do efektu smarowania: nawet ok, gdyby nie to że przyciąga do siebie bród jak magnes...

Ten silikonowy w ostateczności - ale w takiej ostateczności już lepiej nada się wd-40...

 

IMO z wszystkimi olejami silikonowymi będzie podobnie jak w moim przypadku.

Najlepszym wyjściem kupić Rohloff'a rozlewanego z baniaka albo zielonego Finish Line i nim smarować.

 

No i pod żadnym pozorem nie używać oleju silnikowego do smarowania łańcucha...

Edytowane przez AxM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...