Skocz do zawartości

[Kaseta] Luz na kasecie


Greg_PL

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 rok później...

Nie mam takiego luzu na Xteku ale wyczuwam go na drugim rowerze gdzie jest kaseta 8-rzędowa alivio, luz identyczny jeźdze na takim i nic się nie dzieje groźnego.

 

Może zastosować podkładkę gdzieś, ale gdzie ?? Coś czytałem kiedyś. Musiałbym obejrzeć swój rower i zobaczyć sam.

 

Witam, mam następujący problem. Posiadam kasetę 7 rzędową alivio, zamontowaną na bębenku 9 rzędowym Novatec.

Podczas jazdy na przełożeniach tych dokładanych (2 najmniejsze) wszystko jest ok. Ale gdy zmienię przełożenie na wyższe to czuć w pedałach znaczne wibracje. Czy może to być spowodowane zbyt słabym dokręceniem kasety?.

 

Jako dystans zastosowane są podkładki metalowe oraz z tworzywa sztucznego.

Jest to wszystko nowe i niedawno złożone.

 

Proszę o poradę, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie wibracje zaobserwowałem w momencie gdy minimalnie odkręciła mi się nakrętka mocująca kasetę. Jeżeli dystanse dorabiałeś samodzielnie to możliwe, że nie są idealnie dopasowane, gdzieś jest szczelina i powstają drgania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten luz nie jest ani normalny ani prawidłowy a zdarza się na wszystkich komponentach i moznaby rzecz że producenci robia nas w ch..a nie potrafiąc zrobić ciasnego i dokładnego odlewu bębenka z zewnątrz i dopasowanej do niego kasety. Jedyne wyjście to wszystko dobrze wyczyścić, wbić i na maxa dokręcić nakrętką od kasety.

 

Jak ktoś twierdzi że to chybotanie jest "normalne" to proszę się udać do specjalisty od zaburzeń myślowych :P Niby czemu miałoby to służyć? Koła w aucie i tarcze hamulcowe na piascie tez się mają chybotać?

 

Możliwe że najlepiej zdjąć kasetę, udać z nią do sklepu i przypasować do konkretnej piasty. To musi wchodzić ciasno i na wcisk a nie luźno. Bo jak nówka wchodzi luźno to po paru tysiączkach będzie już dramat.

 

Koleś kiedyś miał to samo z kasetą i cały czas narzekał że jak jedzie po płytach z betonu czy kostce to coś mu lata w rowerze i obwiniał o to siebie że za małe kulki z łożyska wrzucił na ośki pedałów przy ich konserwacji. Okazało się że to kaseta się "chybotała" o 1-2 mm właśnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, wywód o robieniu w członka desperacki, ale analiza problemu żadna. Nie możliwości, żeby kaseta się chybotała na bębenku. Jeśli jest dobrze dokręcona, są wszystkie podkładki, dystanse itp. to może co najwyżej wykonywać ruchy promieniowe, a jest to mocno utrudnione przez tarcie wywołane dokręconą nakrętką. Na ogół czyli w bardzo znacznej większości takich przypadków, kołysze się bębenek na piaście, a konkretniej na swoich łożyskach. I ten problem często da się wyeliminować, tylko większość rowerzystów nie rozbiera bębenków, nie wiem czemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o czym ty mówisz? problem polega właśnie na tym że lata kaseta na bębenku. prawdopodobnie przez niechlujstwo producentów. nie nowy to przypadek a wręcz bardzo częsty. pozostaje solidne dokręcenie i zachowanie czystości i precyzji przy montażu elementów. weź sobie pierwszą lepszą kasete średniej jakości i włóż na piastę średniej jakości. w momencie wkładania rozwieją się wątpliwości co do źródła chybotów :wallbash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nagrać filmik jak wykonuję polecane czynności, potem na dokręcam i jaki jest luz i (przede wszystkim) gdzie po przebiegu jakimś zadanym? Żeby zachodził luz o jakim mówisz, to przedmiotowe części nie mogą być średniej klasy, a raczej robione na dżonce między połowami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak nią poruszasz czy jak się kręci? Bo jeśli w czasie obracania buja się góra-dół to kwestia nie dokładności wykonania bębenka, zjawisko dość powszechne.

Jak poruszam, teraz dokręciłem kasetę trochę mocniej i zaraz sprawdzę czy to pomoże. Najbardziej zastanawia mnie fakt czemu to odczucie wibracji nie czuję tylko na 2 dokładanych przełożeniach. Może to wina plastikowej podkładki?

 

Jak poruszam, teraz dokręciłem kasetę trochę mocniej i zaraz sprawdzę czy to pomoże. Najbardziej zastanawia mnie fakt czemu to odczucie wibracji nie czuję tylko na 2 dokładanych przełożeniach. Może to wina plastikowej podkładki?

Niestety ciągle to samo..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no więc co już ustalone i zgodzone że to wina niedokładności producentów?

 

Mam w domu 3 piasty: 2 mocno zuzytejedna prawie nówka, na żadnej nie występuje to co sugerowałeś jakoby luz miał być na samym bębenku.

 

Luz jest wyłacznie technologiczny. Nie wystarczająco ciasno lub poprzez kształt i niewielka płytkośc wypustów na bębenku, osadowiona kaseta bardzo cżęsto ma luz. Powinni wziąć przykład z centerloka. Więcej promienistych ząbków, ciasne spasowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż mam powiedzieć... masz pecha. Nie miałem nigdy opisanej przez Ciebie sytuacji, a jedynie wahanie się całego bębenka na łożyskach. Występowało to na większości zestawów jakie używałem w niedalekiej przeszłości czyli FH-M475 + CS-HG50, CS-HG73 oraz Mavic DeeMax + CS-HG73 i CS-M580.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż mam powiedzieć... masz pecha. Nie miałem nigdy opisanej przez Ciebie sytuacji, a jedynie wahanie się całego bębenka na łożyskach. Występowało to na większości zestawów jakie używałem w niedalekiej przeszłości czyli FH-M475 + CS-HG50, CS-HG73 oraz Mavic DeeMax + CS-HG73 i CS-M580.

 

Do kogo się zwracasz? Ja nie mam pecha u mnie wszystko gra także na starych piastach. Temat poruszył autor watka więc do chyba do niego się zwracasz. By the way chyba nie po raz pierwszy jakieś kłopoty z logiką u Ciebie miecho obserwuje :) Zaprzeczasz, za chwilę przyznajesz że sam coś masz - ciężko się to czyta popracuj nad składnią, semantyką i logiką plizz koniecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Ciebie. I nie wiem, czemu zaprzeczyłem w poprzedniej wypowiedzi, ponieważ napisałem ponownie potwierdzając poprzednie swoje wypowiedzi, iż u mnie nie występuje wykazywany przez Ciebie luz kasety względem bębenka. Dla przykładu podałem kombinacje jakich używałem i na żadnej z nich nie występował wykazywany przez Ciebie luz kasety względem bębenka (uczyniłem to na Twoją prośbę o wypróbowanie średniej jakości kasety na średniej jakości piaście). Za to na DeeMaxie występuje luz o którym ja mówię i o którym mówił pierwotny autor tematu, a mianowicie kołysanie bębenka (samego także, dla Twej iluminacji) wywołane debilnym projektem łożyskowania bębenka. Kołysanie to występuje w płaszczyźnie zawierającej oś piasty. Usatysfakcjonowany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powodem tego luzu(chybotania) kasety jest wspomniany juz wyżej luz na bębenku.Aby go zlikwidować trzeba zdjąć kasetę i rozkręcić bębenek(a nie odkręcić bebenek od piasty).Bębenek jest łożyskowany na dwóch rzędach kulek(po 25 sztuk) a pomiedzy są dwie zapadki. Są jeszcze takie podkładki parę grubszych i cieńszych i to właśnie za ich pomocą kasuję się luz na bębenku(wyciągając je).Sprawdzone przeze mnie (mialem luz i już go nie mam :) ) A miałem jeszcze jedną wadę taki terkot nieregularny.Okazał się nim ułamana jedna podkładka ta dystansowa która podeszła pod kulki.Ale już pięknie chodzi lepiej niż nowa.

PS. posiadam ściągawkę jak rozebrać bębenek. Info na PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz możesz napisać jakiś konkretniejszy poradnik jak serwisować bębenek, bo mam wrażenie, że ludzie się tego boją. Można jeszcze dodać, że w niektórych piastach występują takie bardzo cienkie podkładki służące właśnie do regulacji luzu bębenka poprzez ich wyjęcie, ponieważ w takich piastach nie ma kontry dla bieżni łożysk bębenka. Z kolei w Mavicu nie zrobisz nic z luzami bębenka bez wymiany tulei, która stanowi łożysko bębenka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz możesz napisać jakiś konkretniejszy poradnik jak serwisować bębenek, bo mam wrażenie, że ludzie się tego boją. Można jeszcze dodać, że w niektórych piastach występują takie bardzo cienkie podkładki służące właśnie do regulacji luzu bębenka poprzez ich wyjęcie, ponieważ w takich piastach nie ma kontry dla bieżni łożysk bębenka. Z kolei w Mavicu nie zrobisz nic z luzami bębenka bez wymiany tulei, która stanowi łożysko bębenka.

 

U mnie też występuje luz na kasecie ok.1-2 milimetra piasta XT przejechane ok. 5000 km ..trochę mnie to wkurzało więc zmieniłem piastę na nowe XT i po 200 km. jest tak samo kasa wyrzucona w błoto ;) !!!! Tak ma byc na Shimano i nic się nie poradzi :). Dodam że można z tym jeździć i nic się nie dzieje przełożenia wchodzą Ok. tylko jak kręcę korbą na postoju to kaseta się koleboce na boki :icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale musiałbyś dokładniej określić w jakich płaszczyznach kaseta ma luz. Bo jeżeli się kołysze jak na zdjęciach na początku tematu to wystarczy rozebrać bębenek i trochę pogrzebać, jeśli kaseta kręci się jakby po owalu ("jajowato") to jest to kwestia złego wykonania i byłoby dziwne w XT, ale niczemu nie szkodzi, a jeśli kaseta chodzi po bębenku w którąkolwiek stronę to znaczy, że trafiłeś na wspominany tu niedawno przypadek, z którym podobno ciężko coś zrobić, a ja próbowałbym mocniej dokręcić kasetę albo ewentualnie dołożyć pod nią cienką podkładkę (typu puszka po piwie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też występuje luz na kasecie ok.1-2 milimetra piasta XT przejechane ok. 5000 km ..trochę mnie to wkurzało więc zmieniłem piastę na nowe XT i po 200 km. jest tak samo kasa wyrzucona w błoto :( !!!! Tak ma byc na Shimano i nic się nie poradzi :). Dodam że można z tym jeździć i nic się nie dzieje przełożenia wchodzą Ok. tylko jak kręcę korbą na postoju to kaseta się koleboce na boki :)

 

. Prosże bardzo kolejny przykład :(

 

Ludzie przestańmy kreować głupie teorie na tłumaczenie niedbałości technologii producentów! Kolejny przykład POWYŻEJ: piasta XT, stara, nowa - to samo. Matematyka: Skoro kaseta buja się w OD płaszczyzny pionowej osi roweru, znaczy to że luz musi być u podstawy tego trójkąta prostokątnego. Zważywszy, że boki trójkąta są podobnej długości /oś Y zębatka 32T około 5,5 cm, oś X kaseta na bębenku około 4,5 cm) znaczy że skoro buja się od pionu tylko 1-2 mm niewiele mniejszy zakres luzu musi występować na osi X czyli bębenku.

 

Piasta XT czy każda inna w miarę przyzwoita i sam bębenek chodzi o 1-2 mm??? Ludzie - qqqq - no dajmy spokój to jest kompletna bzdura. Jestem pewien że wina jest w złym spasowaniu odlewów bębenka i samej kasety, zauważyłem to już dawno. Jak się założy to wszystko niechlujnie, źle dociśnie i źle zakręci to po prostu lata bo pogarsza niechlujność jaką daje nam producent.

 

Powyższy post kolegi od piast XT potwierdza moje słowa. Uważam że zwalanie winy na latający o 1-2 mm bębenek to nieporozumienie i wynika z zaprzeczania logice i geometrii w oczywistej formie.

 

By the way, nie wiem dlaczego w kwestii tak istotnej jak napęd producenci od dawna nie stosują gwintowanego od zewnątrz bębenka z nakręcaną na niego kasetą. Prosty i skuteczny patent. albo choćby gęstego ząbkowania typu Centerlock lub jak zakrętka od kasety. Kasety są różne, materiał i dokładność wykonania wykroju bębenka także i tu jest kot pogrzebany :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam małą zagwozdkę, czy możliwe że wibracje (takie jak by strzelało w łożyskach) były powodowane przez tylną przerzutkę?

Mam nową kasetę, suport, łańcuch z krótkim przebiegiem. Tylko przerzutka nie była wymieniana.

Nawet po regulacji jest to samo. Czy może został zachwiany jakiś poprawny stosunek ilości zębów w kasecie do ilości zębów na kółkach przerzutki (czy może długość łańcucha).

 

Tylko na jednym przełożeniu z tyłu nie mam wibracji (bez względu na to jak jest ustawione z tyłu).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam małą zagwozdkę, czy możliwe że wibracje (takie jak by strzelało w łożyskach) były powodowane przez tylną przerzutkę?

Mam nową kasetę, suport, łańcuch z krótkim przebiegiem. Tylko przerzutka nie była wymieniana.

Nawet po regulacji jest to samo. Czy może został zachwiany jakiś poprawny stosunek ilości zębów w kasecie do ilości zębów na kółkach przerzutki (czy może długość łańcucha).

 

Tylko na jednym przełożeniu z tyłu nie mam wibracji (bez względu na to jak jest ustawione z tyłu).

 

Pozdrawiam

Ktoś ma jakieś sugestie? Lub może polecić dobry serwis w Poznaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...