Skocz do zawartości

[rower] przerobienie cross'a na rower MTB 29"


Selvan82

Rekomendowane odpowiedzi

(ciach!) wzrost jego NI JAK MA SIĘ do tego, czy rower jest 29 calowcem!

 

(ciach!)

 

To ile on ma wzrostu i jak to ma się do rozmiaru ramyu, nie decyduje o tym, czy jest to bik 29 - calowy! (ciach!)

Od kiedy to wzrost (dopasowanie) decyduje, czy nazwyamy rower 25 albo 26 calowy, lub 28 albo 29?

 

(ciach!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze mam do was prośbę Panowie - proszę mi się nie kłócić w moim temacie :P

 

Panie Rulez - ja wiem, że obręcze się gną, tak samo widziałem mega trwałe obręcze do XC które koledzy załatwiali w prozaicznie łatwych warunkach. Możesz mi tu wklejać setki zdjęć pogiętych obręczy do kół 28" a ja i tak będę nadal twierdził, że moje obręcze są trwałe. Oczywiście do momentu jak ich nie pognę ;) Dzisiaj znowu śmigałem z prędkościami 30km/h po kamieniach, dołki, górki, wyskoki - nie oszczędzam swojego roweru ani trochę - koła nadal proste :P Najbardziej śmieszne jest to - że te obręcze wcale nie są rewelacyjne, ale może to zasługa mojej wagi - 71kg to nie dużo. Rulez ile ważysz? :twisted: (dałoby mi to porównanie, dlaczego Twoja obręcz wygląda tak jak wygląda :P )

Przyznaję, ramka mogłaby być trochę mniejsza, ale jak dotąd w terenie radziłem sobie na niej wspaniale, duże prędkości na zjazdach i pofałdowanym terenie, świetna stabilność roweru dają mi niesamowicie dużo radość z jazdy w terenie. Wbrew wszystkim argumentom przeciwko całemu przedsięwzięciu - nadal będę używał tego bike'a w terenie i tym samym udowadniał - że takim rowerem można jeździć wszędzie :P A to czy ktoś to popiera lub czy mu się podoba bądź nie - nie jest już moim problemem. Każdy ma prawo do własnych opinii :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam znajomego, jeździ na crossie 28 *1,5 i ma 106 kg + plecaczek często. Obręcze dają rade, ale on prewencyjnie:

- nie wjeżdza w teren za dużo (czasem tylko las);

- omija dziury

- na kocich łbach prowadzi rower ;)

 

Ogólnie zaden z niego kompan do wypraw, mimo, że na szosie całkiem ładnie jeździ jak na wage swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Selvan82

Ad. 1 - waga 82 kg.

Ad. 2 - przecież nie twierdziłem , że rama absolutnie się nie nadaje (sam jeździłem w terenie na Meridzie 22") - jednak przesiadka na ramę 19,5" z kołami 29" była by zdecydowanie wskazana - czasami trzeba spróbować żeby uwierzyć ;)

Sam przez to przeszedłem - i umiem to docenić :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 2 - przecież nie twierdziłem , że rama absolutnie się nie nadaje (sam jeździłem w terenie na Meridzie 22") - jednak przesiadka na ramę 19,5" z kołami 29" była by zdecydowanie wskazana - czasami trzeba spróbować żeby uwierzyć :)

Sam przez to przeszedłem - i umiem to docenić :D

 

Tak, tutaj przyznam Ci rację - kupowałem rower głównie z myślą o wyprawach a tutaj doradzono mi większy rozmiar ze względu na komfort. No ale teraz nie będę płakał nad rozlanym mlekiem, mam taki rozmiar jaki mam - na razie radzę sobie bardzo dobrze, ale faktycznie przy jeździe bardziej sportowej przydałaby się mniejsza ramka :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też kupowałem crossa pod kątem jazdy po asfalcie i leśnych duktach - 22" sprawdzał się , następnie doszedłem do wniosku, że moim żywiołem jest prawdziwy teren , najpierw wykorzystywałem do tego Meridę i z korbą 48/36/26 zaliczałem takie podjazdy jakich dużo młodsi na "góralach" nie potrafili .

Ale wreszcie przesiadłem sie na "górala" (5 różnych ram) i teraz zaliczm to czego na Crossie nie mogłem....

Nawet jak zainwestujesz w kółka 29" i odpowiedni amortyzator , oraz korbę 44/32/22T - to nie ma problemu - zawsze możesz kupić odpowiednią ramę XC :D

Myślę że osiągnęliśmy consensus :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na czym ten komfort niby polega, gdy rura idzie wyżej?

Jedyny plus jaki mi przychodzi, to 2 bidony wchodzą bez problemu w wiekszych ramach.

Ale na co komu w crossach czy rowerach miejskich, a nawet szosie, tak wysoko górna rura? Tzn. w kolarkach się domyślam, że rura po poziomie to jakies ciut mniejsze opory powietrza, ale czy o to chodzi?

 

Ostatnio do mnie kumpel wysokczył, że on lubi wysoko te rury - tzn. poziome (chyba nie wie, że to od wzrostu zależy :D) - a ja do niego, na co to tobie .... Jego odpowiedź: a ładniej wygląda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmiar ramy 21" od 19" różni się nie tylko długością rury podsiodłowej, ale również górnej (różnica długości 15cm) oraz rozstawem kół (również 15cm). Dlatego na większej ramie wyższa osoba może się bardziej wyciągnąć (pochylić) - na asfalcie to akurat ma swoje zalety. Na mniejszej ramie znowu byłby bardziej w pozycji pionowej - czyli większy opór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie lubię wysokich ram ale 21/22" przy 182/183 cm. wzrostu, na asfalcie czy w lekkim terenie nie przeszkadza, do tego większa sztywność boczna ramy - krótsza sztyca .

No i Cross bez dyskusji jest sprawniejszy na asfalcie i utwardzonych duktach niż "góral" .

Selvan82

Co do oporu na góralu to sie nie zgodzę - mój Felt 19,5" ma dłuższą rurę górna niż twój Kellys przy 21" :) , i mogę się bardziej wyciągnąć , a mam znacznie niższy przekrok .

Tylko te opony , stawiają większy opór :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to, że rama jeś dłuższa, to nie argument. Bo można zrobić długą ramę jak w 21 calach, ale puścić rurę górną jak w 19 calach.

Większą sztywność rury podsiołeowej tez brałem pod uwagę, ale to jest dobre dla szosowców.

Dla dla jazdy rekreacyjnej wcale większa sztywnośc tej rury nie jest zaletą. Wręcz widziałem teksty firmowe, które nie zalecają większych przekrojów sztycy niż 27,2 - bo akurat w tym miejscu większa sztywnośc to mniejszy komfort.

W ogóle, większa sztywność w jeździe rekreacyjnej to nie jest cel sam w sobie, już daje się do bików miejskich i 2 amorki (tzn. fule).

 

Może i nie przeszkadza tak wysoko ta rura, bo jeżeli w MTB mamy pod jajami z 7-10 cm, to w crossach/szosie tylko kilka. Ale jak na mój gust, mogli by dać niżej :)

Szosa (kolaraki) to faktycznie inny temat.

 

 

Ten Kellys jest o tyle fajny, że daje szanse brać 19 cali i miec długą rurę :D

Do tej pory, jak bym chiał sobie przerobić 28-calowca (a tez kiedyś chciałem) to miałem ramki po 55-57 cm dla 19 cali ...

Może mija powoli moda na wysokie te rury?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc swojego posta akurat odpowiadałem na zadane pytanie przez evo, które dotyczyło różnic w ramie Phanatica pomiędzy rozmiarami 19" a 21" :)

Kiedyś na pewno sprawię sobie górala - ale nie kręcą mnie wyścigi XC a bardziej kierowałbym się w stronę Enduro :D Myślałem o jakimś fulu - ale to już dyskusja na odrębny temat.

 

W Crossie podoba mi się to - że mogę nim szybko łykać km. na trasie a jak najdzie mnie ochota wpadam w teren i również sobie dobrze radzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak powinny byc budowane te ramki, czyli górna rura idzie nisko + ew. te mocowanie do podsiodłowej.

 

Tak się zastanawiam, tam jest z tyłu amor, zaś dolne widły są zespawane ... przeciez to grozi połamaniem ?! (nawet jak skok jest minimalny).

Chyba, że ja tam czegoś nie widze.

I po co taki minimalny skok, jak niby wielkie koła same w sobie już amortyzują :)

 

ps.

Rulez no niby racja, MTB to MTB, a corss to cross. Ale jak ktoś chce jeździć na 1 biku trasy lub teren w stylu MTB, ale też chce po szosie śmigać? Najlepiej 2 biki, ale jak mus to mus i wtedy łamie sie reguły i nie ma w tym nic złego :D

Są trasy na 2,1 oponki, sa trasy na 1,5, a są też i na 1,9 :D

 

Ja się zastanawiałem rok temu, czy brac 28 czy 26, i tylko ze względu na swoją wagę wybrałem 26 i dałem sobie spokój z przerabianiem 28 calowca. A chciałem dac tam oponki 1,9, kiera na minus i jakas ramka 19 cali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem oczywiście konstruktorem - ale jakoś obliczyli , że przy sku tłumika 1"

Its Relish shock provides 1"
te widełki dadzą radę :
Our custom-drawn scandium tubing makes the pivotless Dos Niner possible. Scandium’s increased fatigue life allows the chainstays to withstand the flex cycles that would cause other materials to fail.

Nie uważam, że jest to extrawagancja :)

Poprostu - super komfortowa bryka do XC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak sprawa z SAGiem się tam prezentuje :D

Dziwne ża ALU daje rade się wyginać bez konsekwencji, prędzej już bym zakładał że stal tam jest.

Ja bym już wolał amortyzowaną sztyce, jesli idzie o relaks :)

 

 

Its Relish shock provides 1" of rear wheel travel, which is just enough to take the edge off things when combined with the extra smoothness provided by its 29" wheels.

 

http://translatica.pwn.pl/

 

Jego Smak amortyzator wstrząsów dostarcza 1 "z tylnego koła podróż, która jest wystarczająco sprawiedliwy by złagodzić rzeczy kiedy połączony z wyjątkową gładkością dostarczony przez jego 29" koła.

 

:lol:

 

 

Kocham e-tłumacze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Chciałem dorzucić wyjaśnienie w formie wątku dla kolegi z pomysłem typu duże koło z tyłu, a małe z przodu + amor, który ma rzekomo dawać takie same możliwości do większe koło z takim samym skokiem lub ciut mniejszym.

wątek o tym właśnie pomyśle

http://forums.mtbr.com/showpost.php?p=3769...mp;postcount=28

 

http://forums.mtbr.com/showpost.php?p=2201...mp;postcount=27

"the smaller wheel/tire still gets hooked on ledges and requires an extra burst to get the wheel to roll over it. Doesn't matter how much travel you have, you still have to get the wheel to roll over the ledges or through the holes."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ktoś ma scany z bB nowego, jest o 29 calowcach.

Chyba kupie, ale u mnie w mieście juz nie ma :(

 

 

ps. Chuck, a ty się dorobiłes w końcu 29er?

Albo chociaż przerobiłeś 28 calowca na 29? :)

 

Kellysy się doskonale nadają (tzn. najlepiej z typowych 28 calowych).

 

Nawet jesli nie sa w 100% "jak 29 er" , to jednak na oponie 28*1,9-2,0 mozna zobaczyć, jak działa koło w praktyce w terenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyslij mi pemkę ze swoim mailem.

Rzeknijmy, iż się dorabiam cały czas.

To tak prowizorka by była. Rower musi być zaprojektowany od zera pod dane przeznaczenie.

Będzie róznie działać na różnym rowerze. SSC.PL wypuszcza tzw. Demo truck gdzie mozna potestować za darmo np. Hi-Fi 29" w każdym większym mieście w Polsce, a w Zakopanem jest intense.pl

http://www.intense-pl.com/pl/aWRfcm93ZXJ8MQ==/rowery.html do testów Spider 29" i od lutego 5.5 29er warto samemu przetestować i umówić się na darmową przejażdżkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Na aukcjach można dostać rasowego 29 calowca ;)

 

http://rowery.onet.pl/4,35,153309,7094,sup...isc,sprzet.html

 

 

 

superior xc 839

 

za 2000 zł można mieć już bez żadnych przeróbek.

Szkoda tylko, że Superior robi

http://www.superior.cz/en/models-2008/29/b...;show=geometrie

 

takie długie tylne widły 465 mm. Przesada.

Spokojnie 450 by starczyło, by było bliżej MTB (430-417). Szosa na dużych kołach ma w okolicy 410.

 

I waga w okolicy 12,8-13,4 też taka sobie (równie podają, więc pewno 13,4 real).

 

Ale za 2000 zł, z tarczami te wage można nawet przełknąć, no i nie trzeba przerabiać. Tylko pamiętac, przez te widły kupujecie wygodny AUTOBUS :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...