Skocz do zawartości

[Pedały Wellgo] Wymiana łożyska kulkowego


Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Coś mi strzela w prawym pedale. Mam pytanie czy da się to zlikwidować, nasmarować, ewentualnie wymienić łożyska kulkowe. Gdzieś w necie przeczytałem opinię że w przypadku łożysk kulkowych ich wymiana jest niemożliwa. Ja się nie znam więc prosze o opinię. Pedały to Wellgo LU-C015. 

pedal.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam są raczej zwykłe kulki , a nie łożysko maszynowe.

Rozkręcasz, myjesz, liczysz kulki  (względnie uzupełniasz jak coś się zgubiło, albo wymieniasz same kulki na nowe jeśli je korozja zżarła), smarujesz i do przodu. :)

Kluczowe jest zachowanie odpowiedniego luzu przy skrecaniu, dociągasz nie za ciasno i nie za lekko i kontrujesz.

No i zrób to od razu dla obu stron.

Edytowane przez Pablo59
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, toomees napisał:

Gdzieś w necie przeczytałem opinię że w przypadku łożysk kulkowych ich wymiana jest niemożliwa.

Jak to niemożliwa :D

Swego czasu w szosowych Wellgo jeszcze na Looka Delte, jak mi się skończyła bieżnia nakręcana w nich to wybiłem miski i dostosowałem na tokarce oś i korpus pod maszynówki :D

To były pedały tego warte i w których mi się chciało.

Tutaj jeżeli nie masz części pasujących ( bieżnie), a te są zużyte to najrozsądniej nowe pedały na łożyskach maszynowych. Z Alliexpress to nie są duże koszty.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.05.2024 o 07:26, Pablo59 napisał:

Tam są raczej zwykłe kulki , a nie łożysko maszynowe.

Rozkręcasz, myjesz, liczysz kulki  (względnie uzupełniasz jak coś się zgubiło, albo wymieniasz same kulki na nowe jeśli je korozja zżarła), smarujesz i do przodu. :)

Kluczowe jest zachowanie odpowiedniego luzu przy skrecaniu, dociągasz nie za ciasno i nie za lekko i kontrujesz.

No i zrób to od razu dla obu stron.

No właśnie z regulacją i kontrowaniem będzie chyba największy problem bo nigdy tego nie robiłem. Jak to stwierdzę czy nie jest za ciasno ani za lekko? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprowadzasz w ruch obrotowy i patrzysz czy łożyska stawiają opór czy nie - jak pedał "stanie" po góra dwu  /trzech obrotach to za ciasno :) 

Kontrowanie zazwyczaj lekko zmniejsza luz, więc ustawiasz do kontrowania nieco luźniej ... To trzeba "na czuja"   :)

 

Za 3-4 razem się uda .

Edytowane przez Pablo59
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.05.2024 o 10:35, kaido2 napisał:

Jak to niemożliwa :D

Swego czasu w szosowych Wellgo jeszcze na Looka Delte, jak mi się skończyła bieżnia nakręcana w nich to wybiłem miski i dostosowałem na tokarce oś i korpus pod maszynówki :D

To były pedały tego warte i w których mi się chciało.

Tutaj jeżeli nie masz części pasujących ( bieżnie), a te są zużyte to najrozsądniej nowe pedały na łożyskach maszynowych. Z Alliexpress to nie są duże koszty.

 

A mógłbyś podesłać linka do jakieś ciekawej oferty z aliexpress? Tak na wszelki wypadek jeśli na regulacji i kontrowaniu polegnę 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak kupię nowe. Mam na oku dwie oferty, pierwsze mają klasyczne łożyska kulkowe, ale za to dobre opinie na allego, natomiast drugie mają łożyska polimerowe EPB. Czy warto bawić się w łożyska polimerowe? Które z tych dwóch byście wybrali: 

1. Accent Basic Alu 

Pedały Accent Basic alu - stal łożyska kulkowe - 11-600-10-42_ACC - 13897111341 - Allegro.pl 

2. Prox vpe-465 alu 

Pedały rowerowe Prox vpe - 465 alu oś boronowa - 2-C-PE-0104 - 13888486543 - Allegro.pl 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, toomees napisał:

A mógłbyś podesłać linka do jakieś ciekawej oferty z aliexpress? Tak na wszelki wypadek jeśli na regulacji i kontrowaniu polegnę 😉 

Tak , pojutrze wrzucę Ci linka do fajnych pedalów za" 50 PLN" na maszynach. :)

Edytowane przez kaido2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, keltu napisał:

@toomees Dartmoor Candy, dobre sprawdzone pedały. Łożyska kulkowe.

A z tych które podlinkowałem? 

19 minut temu, kaido2 napisał:

Tak , pojutrze wrzucę Ci linka do fajnych pedalów za" 50 PLN" na maszynach. :)

Pojutrze to już będzie za późno. Muszę podjąć decyzję do niedzieli. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawet jak kupisz nowe, to mimo wszystko polecam ( w kulkowych) sprawdzić ilość kulek , smaru i luz :)   :)  . Fabrycznie złożone nie muszą być idealne , to Chiny w końcu ....

 

https://allegro.pl/oferta/aluminiowe-pedaly-mtb-city-odlewane-z-odblaskami-15026715361     urwiesz jeszcze kilka pln-ów  ;) 

Edytowane przez Pablo59
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...