Skocz do zawartości

[Przerzutka tylnia] Nie mogę ustawić prawidłowego indeksowania.


MrWers

Rekomendowane odpowiedzi

Przerzutka tylnia Shimano 105 r7000 GS. Wszystko w napędzie nowe, oprócz korby.

Nie mogę ustawić bezproblemowego indeksowania. Środkowe biegi działają dobrze, ale problem jest z górnymi i dolnymi. Jeśli ustawie, żeby 3 najniższe(najmniejsze zębatki) biegi zmieniały się prawidłowo, to najwyższe "chroboczą". Gdy baryłką poprawie te trzy najwyższe, które w tym momencie były nieprawidłowe, to znowu te trzy najniższe zaczynają hałasować. Wszystkie biegi wchodzą, więc wychył wózka (H) jest odpowiednio szeroki. Operuję baryłką, którą przestawiam tylko tyle, żeby likwidować hałas kręcąc cały czas korbą. Wózek też oddalałem i przybliżałem za pomocą śruby b, ale bez efektu. Linka zamontowana prawidłowo, sprawdzałem. Sprawdziłem też dokręcenie kasety w kole. Może ktoś miał podobny problem i może mnie nakierować na rozwiązanie.

edit: doprecyzowując. Licząc biegi kasety od 1(najmniejsza zębatka) do 11(największa zębatka) to główny problem jest z 2 i 3 zębatką i 9 i 10. Gdy 1-3 jest ok to ociera 9-10, a najwyższy 11 jest ok. Gdy wtedy poprawie 9-10 to wtedy odwrotnie i 1-3 ociera.

Edytowane przez MrWers
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, ildefons napisał:

Wymieniłeś tę przerzutkę...? A wcześniej była....?

Jest jeszcze inna moiżliwość: krzywy hak.

Przerzutka jest nowa, wyjęta z pudełka. Wcześniej był w tym rowerze zupełnie inny napęd. To był starszy rower, który postanowiłem przerobić na gravela.

Ten krzywy hak by pasował do tego problemu, choć na oko wydaje się jednak prosto.

Cytat

 

Jaka kaseta?

Model i rozpiętość?

 

Kaseta 11-36 od Sunrace. https://junbike.pl/kasety-11-rzedowe/kaseta-sunrace-ms8-eaw0-11-36t-11s-srebrna-box.html

tył/przód 105 r7000, łańcuch KMC(sklepowy z PL, skrócony do 116 ogniw), korba FSA Omega 30/46.

Edytowane przez MrWers
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładna mikstura ;)

Poza hakiem problemem może być również łańcuch.

Nie mam doświadczenia jeżeli chodzi o kasety sun race, ale łańcuchy kmc są szersze od Shimano.

Ale pomijając to wszystko, to największa zębatka w kasecie do jakiej jest przewidziana ta przerzutka to 34, a nie 36 ;)

W związku z tym wydaje mi się, że doszukiwanie się innych przyczyn nie ma sensu dopóki kaseta nie będzie zmieniona na kompatybilną z przerzutką.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że lekkie druciarstwo, ale wybór kasety wynikał też z piasty i rozstawu widełek ramy. Generalnie jednak podobne druciarstwo uskuteczniają producenci rowerów, bo przykładowo 

https://www.adrenalinebikes.com/shop/gravel-bikes-and-frames/steel/co-motion-deschutes-105-complete-ready-to-ship-copy/

Sugerowałem się też tym rowerem i komponenty praktycznie identyczne napędowe. Tam jest kaseta sunrace 11-40, więc jeszcze większa. Nie mam u siebie wolf tooth roadlink, bo też czytałem od użytkowników, że 105 r7000 spokojnie obsłuży 36T bez kombinowania i na takich jeżdżą. Przerzutka wskakuję na 36T i tam działa dobrze i b-screw wcale nie jest mocno odkręcone, jest zapas. Może się mylę, ale na logikę to problem mam z ocieraniem się łańcucha o kolejną zębatkę, czyli w płaszczyźnie bocznej, a wielkość kasety względem przerzutki to płaszczyzna pionowa.

Nie wiedziałem, że 11rzędowe łańcuchy KMC są szersze od shimano. Gdybym wiedział, to bym tego nie kupował. Chyba będę musiał po kolei wszystko sprawdzać teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że producenci rowerów pakują do swoich wytworów komponenty niekompatybilne ze sobą nie wynika z tego, że wg. nich to będzie pracować lepiej, tylko ma być taniej i ma dobrze wyglądać na papierze (i czasami jakimś cudem działa)

Śruba b da możliwość odsunięcia tej przerzutki pewnie i przy kasecie 46, ale objawy będą jak u Ciebie.

Nie kombinuj. Daj kasetę o rozpiętości jak trzeba i wtedy zastanawiaj się co dalej.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kaseta o największej zębatce o 2zeby więcej niż dedykowana wielkiej różnicy nie robi na średnicy. Ja obstawiam krzywy hak lub kaseta się nie dogaduje z łańcuchem. Kiedyś chciałem kupić kasete sunrace i czytając wiele opinii były bardzo podzielone, jednym napęd działał bezproblemowo a u innych kiepsko i głośno.

Załatw sobie jakąś kasetę shimano albo srama na próbę albo idź z rowerem do serwisu i niech Ci sprawdzą hak przyrządem.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem łańcuch na shimano HG i lekko pomogło, ale nie na tyle, żeby całkowicie wyeliminowało to problem. Już mnie to lekko poirytowało, więc wziąłem klucz szwedzki i bez niczego innego po prostu odgiąłem ten hak. Po krótkim sprawdzeniu tego ocierania już nie ma na wszystkich biegach kasety, także rzeczywiście był krzywy. Dzięki za sugestię🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...