Skocz do zawartości

[bębenek] piasta FH-760 - Deore XT


kal800

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie zagadnienie. Chciałem odkurzyć mojego starego Scotta i dałem go najpierw synowi do wyczyszczenia myjką. Najwidoczniej znalazł sobie niezłą zabawę skierowując strumień wody pod ciśnieniem na kasetkę, która tak fajnie się szybko kręciła 🤦‍♂️. Prawdopodobnie to sprawiło, że bębenek przestać cykać - zgaduję, że ta zabawa uszkodziła zapadki tegoż. Piasty się zdarzało konserwować i w tym większej filozofii nie ma, ale bębenka się trochę boję dotykać. Czy słusznie? Czy taki serwis da się jakoś przeprowadzić w rozsądny sposób? Czy zapadki do takiej piasty są w ogóle do dostania? 

Dzięki za sugestie

Kal800

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od samego lania wody raczej nic się zepsuło. Jeśli masz klucze potrzebne do rozebrania piasty i ściągnięcia kasety, to dokup klucz do bębenka i możesz naprawiać. Jak miałbyś kupować wszystkie narzędzia, to chyba lepiej oddać piastę do serwisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, chyba wszystko wiem - potrzebne dwa klucze do konusów (15/17mm), imbus 10 mm, klucz do kasety, bacik, benzyna, smar do łożysk. Ściągam kasetę, rozkontrowuję piastę, wyciągam kulki, oś, i wszystko do benzyny. Otwieram bębenek, zdejmuje go imbusem 10mm i pytanie co dalej - czy wyjąć kulki, oś, zdjąć zapadki i wszystko wyczyścić, nasmarować i poskładać, czy próbować go ogarnąć nie wyjmując wszystkiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już się naoglądałem. Największe zagadnienie chyba będzie w umieszczeniu kuleczek w łożysku bębenka, ale to tylko upierdliwość. Natomiast nie specjalnie wiem jaki powinien być imbus do zdjęcia bębenka, bo to chyba zależy od konkretnej piasty - spotyka się trzy rozmiary - 10, 11 i 15 mm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hejka - udało mi się zrobić serwis całości - nie było nawet tak źle, wszystko rozmontowałem, wyczyściłem, nasmarowałem i poskładałem do kupy - koło się kręci, bębenek chodzi, ale wciąż bardzo cicho - ledwo słychać cykanie, chociaż zapadki zdecydowanie dobrze łapią. Może to przez to, że są tylko dwie zapadki, albo sprężyna słabo trzyma... 

 

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...