Skocz do zawartości

[Zębatki] oceniamy stan zużycia.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , Zdjęcia zębatek poniżej. Pomożecie ocenić ich jakość ? Oczywiście są One do roweru szosowego. Niestety od tygodnia mam problem gdyż przy mocniejszym przycisniecu w pedał spada łańcuch z przedniej tarczy. Efekt nasila się gdy jeździe na dużej tarczy. Za pewnik wziąłem ze to wina łancucha i zamówiłem już Łańcuch i kasete. Z ograniczonego budżetu wolałbym abym nie musiał zmieniać blatów z przodu. Czy waszym zdaniem zmiana będzie konieczna? Sorki za brudny napęd ale zdjęcia wykonałem po jeździe w niezbyt sprzyjających warunkach.

 

11353962_IMG_20180406_202145.jpg

 

11353961_IMG_20180406_202231.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała koronka to już niestety zęby rekina. Blat w lepszym stanie, i biorąc pod uwagę dużą ilość zębów na których opiera się łańcuch, powinien jeszcze wytrzymać jakiś czas. Pozostaje Ci założyć nowy łańcuch i kasetę i empirycznie sprawdzić czy mała koronka korby jest do wymiany.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Waza napisał:

Mała koronka to już niestety zęby rekina. Blat w lepszym stanie, i biorąc pod uwagę dużą ilość zębów na których opiera się łańcuch, powinien jeszcze wytrzymać jakiś czas. Pozostaje Ci założyć nowy łańcuch i kasetę i empirycznie sprawdzić czy mała koronka korby jest do wymiany.

Dzięki za odpowiedz, Łańcuch na pewno jest wyjechany ( około 25 tys km) , pytanie jeszcze jeśli duza tarcza jest w lepszym stanie to czemu własne na niej są problemy ? Dziś już nie dało rady jeździć na dużej tarczy. Na małej większych problemów nie było. 

Drugie pytanie czy dalsza jazda na zużytym Łańcuchu może pogorszyć stan zębatek w szybkim tempie ( Niestety nowy Łancuch przyjdzie mi dopiero w sobotę a ładna pogoda w weekend).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 99,9% łańcuch nie skacze Ci na blacie korby tylko na kasecie, tylko odczuwasz to jako blat. A to z tego względu, że cisnąc z blatu wytwarzasz znacznie większą siłę niż jadąc z małej koronki korby. Więc rozciągnięty łańcuch skacze po kasecie, która ma najpewniej zęby jak igiełki.

Odnośnie zużytego łańcucha, tak, mocno rozciągnięty łańcuch niszczy koronki korby i kasety, ale dwie weekendowe jazdy nie mogą wpłynąć w zauważalny sposób na stan twojej korby. Dobrej jazdy :thumbsup:

Edyta. Taaadaaammm, mój 1k post, a co:002:

Edytowane przez Waza
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W MTB taka kaseta byłaby jeszcze całkiem dobra, ale w szosówce  może być problem. Moim zdaniem nie masz nic do stracenia, załóż nowy łańcuch na tą starą kasetę i pojeździj, jeżeli będzie strzelać to spróbuj zrobić ok. 100 km miękko z kadencji. Może kaseta ułoży się do nowego łańcucha, jeżeli nie ułoży to trzeba będzie kupić nową kasetę.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pilna prośba o poradę:

Mam uszkodzoną zębatkę w najniższym przełożeniu 26z w korbie SR Suntour XCR6 i chciałbym ją wymienić na nową, ale ciężko jest takową znaleźć w internecie
link: https://archiwum.allegro.pl/oferta/zebatka-26z-tarcza-blat-26t-korby-suntour-xcr6-i5570194153.html

obecnie po naprostowaniu ma kształt jajowaty
IMG_20180408_140311.thumb.jpg.67e0c6485138da40bbe8d0ad63ffc61f.jpg

Czy jest taka możliwość na znalezienie takiej zębatki z innej firmy aby była kompatybilna z korbą SR Suntour XCR6 ?
Nie wiem czy jest sens wydawać pieniądze na nową korbę.

Pięknie proszę o poradę !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę edytować posta, więc napiszę pod nim. Z tego co widzę jest to 105 5700 10 rz tak? Sprzedający pisze, że ma 11 rz kasetę a ja tam 11 się nijak nie mogę doliczyć. Dodatkowo wózek w 105 5800 jest czarny natomiast tutaj jest srebrny tak jak w 5700. Czy ktoś może rozwiać moje wątpliwości? Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak tu uważano niestety moja mała zębatka nie przyjęła nowego łańcucha.

 

Teraz zastanawiam się nad nową zębatką (38t) lub czymś używanym. Na olx znalazłem coś następującego:

https://m.olx.pl/oferta/tarcza-zebatka-39t-30t-shimano-105-alu-CID767-IDp1dYh.html?ref[0][path][0]=5083907581&ref[0][params][action]=answer&ref[0][params][id]=5083907581&ref[0][params][my_chat]=1&ref[0][params][utm_source]=serviceletterMessage&ref[0][params][utm_medium]=email&ref[0][params][utm_campaign]=link&ref[0][action]=myaccount&ref[0][method]=answer

 

Czy warto to kupować ? Czy lepiej dołożyć na nową zębatkę (38t) które są w cenach w granicy 70-90zl ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Waza napisał:

Skoro planujesz dorżnąć napęd bez zbędnego inwestowania to warto kupić, koronki wyglądają dobrze.

Łańcuch i kasetę mam nową. Zależy mi na tym aby tak 8 tys km wszystko działało dobrze .

A i teraz zauważyłem że tarcze dedykowane są do napędów 10 rzędowych ja w swoim rowerze mam 9rz. To ma jakieś znaczenie ?

Edytowane przez gitanemor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tarcze z OLX powinny swobodnie tyle wytrzymać, o ile nie jeździsz wyłącznie w deszczu;) Trudniej odpowiedzieć na drugie pytanie. Teoretycznie powinno być OK, bo odsunięcie tarcz od siebie wynika z konstrukcji pająka korby, a co za tym idzie wózek przerzutki powinien dobrze układać łańcuch na tarczach. Ale nie miałem do czynienia z tą korbą i może inni koledzy się wypowiedzą. Ja kiedyś miałem problem z korbą MTB XT M760 do której założyłem środkową tarczę od XT M770, ale to wynikało z różnic konstrukcyjnych, wytłaczane aluminium vs stal zatopiona w kompozycie.

Edyta. Ja się rozwodzę a @gtb krótko i na temat :)

Edytowane przez Waza
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...