Skocz do zawartości

[napęd] skrzypienie z okolic napędu - nagranie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

wątek dotyczy roweru Kross Grist 1.0 2018 zakupionego jako używany.

Mam problem z dziwnymi dźwiękami z okolic napędu. Najczęściej dźwięk słychać na twardych przełożeniach, ale nie ma wielkiego znaczenia siła przyłożona do pedałów (wręcz mam wrażenie, że przy dużej sile skrzypienie ustaje). Dźwięk zaczyna się jedynie, gdy pedałuje, ale potrafi trwać krótki czas po zaprzestaniu pedałowania. 

Korbę rozebrałem na części pierwsze i nasmarowałem. Jest to korba ze zintegrowaną osią (SR-Suntour CW16 XCM-AX-BT-D 38/24). Po długim poszukiwaniu znalazłem manual od podobnej korby tego samego producenta (wrzucam w załączniku SRS-TSI-CW-XCRd-01-140514.pdf), w moim zestawie brakowało podkładki falistej, w manualu idzie ona bezpośrednio pod śrubę-sciagacz lewego ramienia. Zastanawiam się, czy tylko jej brak może powodować takie efekty?

Dodatkowo nie zdejmowałem suportu, muszę wyposażyć się w klucz lub zrobić ze starego łańcucha. Być może do tego czasu udałoby się określić, gdzie jeszcze powinienem szukać.

 

Wrzucam playlistę z filmami poglądowy z nagraniem dźwięku:

https://youtube.com/playlist?list=PL7_8eecacOk-Ga0Lc-Hnn6atERHcLbJrz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznaję, zaciekawiłeś mnie 'zrobieniem klucza do suportu ze starego łańcucha'.

 

Niestety, dźwięki w rowerze mogą rozchodzić się i bardzo mylić... Walcząc z podobnymi dźwiękami - dałbym sobie rękę uciąć, że pochodziły one z okolic korby/suportu. A co się okazało? Że to endcapy tylnej piasty były. I nie ma generalnie jednoznacznej rady i porady - rozbierasz po kolei, składasz zgodnie ze sztuką... za którymś razem trafisz :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet takowy klucz dziś zrobiłem, pomysł wziął się z tego, że są łańcuchowe klucze do filtrów oleju.

Przyszła mi podkładka falista, więc ponownie rozebrałem korbę, włożyłem podkładkę tam gdzie miała być, jeszcze raz wyczyściłem wszystko, nasmarowałem, gdzie trzeba, złożyłem, zrobiłem test, bez efektu.

Rozebrałem kompletnie suport, wymyłem stary i nałożyłem nowy smar, zrobiłem test, bez efektu.

Zdemontowałem pedały, rozebrałem, wyczyściłem, nałożyłem nowy smar, zrobiłem test, bez efektu.

Z braku pomysłów pstryknąłem palcem w przednia tarczę hamulcową i tylną, tylna głośniejsza, jakby rezonowała, dokręciłem śrubki, zrobiłem test, jest efekt.

Jutro jadę na dłuższą jazdę, zobaczymy.

Edytowane przez kagan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...