Skocz do zawartości

[strava] Nieciągłości trasy w Stravie


Rekomendowane odpowiedzi

Po jeździe na rowerze każde zatrzymanie to minimalna przerwa w trasie. System przestaje rejestrować poniżej chyba 2kmh, a po ruszeniu zaczyna rejestrować też po jakiejś sekundzie. Te minimalne przerwy są niewidoczne na podsumowaniu jazdy, ale widać je na heatmapie. Niestety, skaluje się to na tyle kiepsko, że im bardziej oddalam obraz, tym bardziej te przerwy się powiększają i w dużym oddaleniu mam już mocno poszatkowany obraz:

image.png.199cbb7e4e8a5399fdd6121e241f4257.png

image.png.03b54e3905856b46e72a53f316d484af.png

(w zbliżeniu te przerwy coraz bardziej się zmniejszają aż stają się ledwie widoczne. Przy oddalaniu za to powiększają się).

Da się coś z tym zrobić? Kombinowałem z jakimiś edytorami gpx, ale nie udało mi się tego wyeliminować. A może znacie jakiś fajny inny soft do robienia heatmap?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej po prostu się nie zatrzymywać? :D

A tak serio to jest Strava na telefonie czy jakiś licznik? Bo w sumie defaultowo Strava łączy wszystkie punkty jednej aktywności, więc nawet jak stracisz sygnał albo się zatrzymasz to ostatni zarejestrowany punkt będzie połączony linią prostą z następnym. 

Edytowane przez kamfan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz ustawiona stop pauza w stravie ? Może masz za wysoka prędkość ustawiona zanim się włączy ponownie po ruszaniu rowerkiem .I zanim nabierzesz prędkości jest pusty przejazd .

Ale w sumie powinno być jak kolega wyżej napisał. Każda przerw strava powinna połączyć sam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, kamfan napisał:

A tak serio to jest Strava na telefonie czy jakiś licznik?

Słuszna uwaga - zapis leci z Garmina 530. Ustawiłem, żeby przerwa była automatyczna przy prędkości mniejszej niż 2kmh (niżej się nie da).

No i zasadniczo tematy są dwa:

1. Co zrobić, żeby garmin nie robił tych przerw (i jeszcze raz - na podsumowaniu trasy ich nie ma, wszystko jest połączone. Dziury są tylko na heatmapie. Co do zasady musza być przerwy, bo jak się kawałek podjedzie tramwajem czy czymś to nie powinno być tego na heatmapie jako przejechane. Ale powinien być też jakiś próg - coś w rodzaju "jeśli odstęp między stop i start jest mniejszy niż X, to połącz i nie rób scen")

2. Jak zedytować te trasy które już są zrobione, żeby się to jakoś po ludzku wyświetlało...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EDIT

Udało mi się zmienić w Garminie autopauzę z 2kmh na "po zatrzymaniu". Może teraz się poprawi. Ale pozostaje i tak temat zedytowania zapisów tras już zrobionych. Żeby nie stracić danych o tętnie, mocy itp powinienem to wyeksportować do .fit, znaleźć jakiś programik, gdzie można zedytować punkty po prostu klikając i przesuwając je na mapie (stestowałem już chyba ze 20 programików, o ile z gpx od biedy da się to zrobić w jednym przesuwając punkty a w drugim dodając timestamp który te przesunięte punkty tracą, to dla plików .fit nie mam nic). Potem kasowanie aktywności ze stravy i ponowne wgranie ze zmodyfikowanego pliku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Odnośnie programów do edycji to pliki FIT możesz bez problemu przekonwertować na GPX i dopiero te pliki edytować.

2. Odnośnie przerw na trasie w heatmapie, po chwili namysłu i tak jak sam zauważyłeś to jest na pewno optymalizacja algorytmu Stravy, żeby nie wyświetlać linii prostych łączących ostatni punkt sprzed przerwy z pierwszym punktem po wznowieniu aktywności. Gdyby to tak działało (tak działa na podsumowaniu aktywności) to heatmapa byłaby mocno zafałszowana i nieczytelna. Jedyna opcja to tak jak zrobiłeś zmniejszyć albo wyłączyć autopauzę w Garminie, ale z dwojga złego wolałbym te przerwy na heatmapie niż szalejące pomiary GPS przy 2 km/h (choć to też w pewnym stopniu jest filtrowane przez algorytmy przy wgrywaniu na Garmin Connect/Stravę).

W sumie wszystko w temacie powiedziane, nic więcej nie zrobisz ;)

Edytowane przez kamfan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż z ciekawości spojrzałem na swoją heatmapę i ja czegoś takiego nie mam. Dla ścisłości znalazłem 2-3 przerwy na trasie MTB robionej z kumplami gdzie pamiętam na pewno, że mieliśmy tam dłuższy postój. Ja mam ustawioną autopauzę na poniżej 3km/h (sugestię takiego ustawienia znalazłem gdzieś tu na forum) i czujnik prędkości na kole. Jak dobrze pamiętam, zaraz jak kupiłem edga530 to ustawiłem autopauzę na "po zatrzymaniu" to nie działało mi to za dobrze. Generalnie moim zdaniem, jeśli na mapie aktywności nie masz przerw to nie ma się co heatmapą przejmować. Jak nałożą ci się jazdy z całego roku to nie powinieneś tego widzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jakąś trasę robię więcej niż raz to nie ma problemu, przerwa nigdy nie wypadnie w tym samym miejscu i kreski się nałożą. Ale jak robię trzycyfrowe trasy to staram się każdorazowo mieć inny ślad. I jak robię zoom-out, żeby zobaczyć gdzie już po kraju jeździłem, to zamiast elegancko wymalowanych tras mam jakąś sieczkę, bo z tymi przerwami beznadziejnie się to skaluje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwidoczniej to taki ficzer stravy, jest cały wątek o tym:

https://communityhub.strava.com/t5/strava-features-chat/gaps-in-heatmap/m-p/2840#M631

Chyba nikt dotąd tego problemu nie rozwiązał. Zacząłem szukać jakiegoś alternatywnego softu do heatmap - są takie które automatycznie ciągną dane ze stravy, no statshunters.com albo veloviewer.com. Ale oba łączą nie tylko punkty tuż obok siebie (czyli dziurki w wykresie tam, gdzie był postój), ale też np stację początkową i końcową pociągu, jeśli się nim gdzieś podjeżdżało. Czyli też bez sensu. Nie wiem co zrobić. Chcę mieć "fajną" heatmapę ale każda jedna jest do bani, tylko w inny sposób...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, provayder napisał:

Ja mam ustawioną autopauzę na poniżej 3km/h (sugestię takiego ustawienia znalazłem gdzieś tu na forum) i czujnik prędkości na kole.

To jest dobra uwaga, czujnik na kole też na pewno poprawi sytuację, bo znacząco szybciej "wybudza" Garmina po postoju.

Cytat

Chyba nikt dotąd tego problemu nie rozwiązał. Zacząłem szukać jakiegoś alternatywnego softu do heatmap - są takie które automatycznie ciągną dane ze stravy, no statshunters.com albo veloviewer.com. Ale oba łączą nie tylko punkty tuż obok siebie (czyli dziurki w wykresie tam, gdzie był postój), ale też np stację początkową i końcową pociągu, jeśli się nim gdzieś podjeżdżało. Czyli też bez sensu. Nie wiem co zrobić. Chcę mieć "fajną" heatmapę ale każda jedna jest do bani, tylko w inny sposób...

To nie jest raczej problem, po prostu są tylko te dwie sensowne opcje algorytmów. Ja korzystam z http://www.jonathanokeeffe.com/strava/map.php W tym wypadku łączy punkty punkty po postojach, ale dla mnie jest optymalna. Zwłaszcza, że jest opcja wyboru podkładu i kolorowania tras w zależności od częstotliwości jazdy daną trasą :)

gc.jpg

Edytowane przez kamfan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamfan - dzięki za link. Niestety, kreski łączące dyskwalifikują go dla mnie :(

Co do algorytmu - nie zgodzę się, że którykolwiek jest optymalny. Przede wszystkim - autopauza oznacza, że nie ma przerwy w ciągłości trasy, więc nie powinno przerwy być na heatmapie. Co innego gdy jest przerwa manualna - wtedy przerwa być powinna. Ja tak mam często - najpierw trasa do stacji pociągu, tam pauza z palca, jadę sobie 100 czy 200km  gdzieś, odpauzowuję i jadę dalej. Łączenie tych dwóch punktów kreskami jest bez sensu. Ale robienie przerwy w wykresie bo stanąłem na światłach na skrzyżowaniu też jest chore - zwłaszcza, że przy oddalaniu widoku na heatmapie ta przerwa urasta proporcjonalnie do jakichś monstrualnych wymiarów (zamiast maleć i stawać się niewidoczną)...

Edytowane przez grissley
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... chyba nie rozumiesz jak działa zapis GPS. W momencie włączenia autopauzy masz przerwę w ciągłości rejestracji współrzędnych GPS, zobacz sobie strukturę pliku GPX (można otworzyć w notatniku). To wyłącznie prosty, sekwencyjny zapis współrzędnych, więc nie ma innej opcji przy jednym pliku GPX/FIT i włączonej autopauzie niż łączenie linią prostą lub wycinanie fragmentów, gdzie sąsiadujące odczyty współrzędnych są oddalone w czasie o ustalony interwał. Po prostu nie ma, zresztą nawet nie ma potrzeby, żeby był :P

Mieszasz rzeczy, algorytmy to jedno, a problem, że skrzyżowaniem i przerwani na wykresie to drugie. To nie wina algorytmu tylko źle skonfigurowanej autopauzy i braku czujnika prędkości na kole. Brak czujnika na kole, zresztą tak samo jak wyższa prędkość autopauzy powoduje, że Garmin zaczyna rejestrować współrzędne kilka-kilkanaście, w skrajnych przypadkach kilkadziesiąt metrów dalej po tym jak faktycznie ruszyłeś, więc wykres na heatmapie jest jak najbardziej OK. Wina leży w konfiguracji garmina. Czujnik na kole, potrafi zmienjszyć ten lag Garmina nawet o kilkadziesiąt procent. U mnie ten problem w ogóle nie występuje a też mam Garmina 530.

Ze skalowaniem tych przerw racja, jak Cię denerwuje to zgłoś błąd do suportu stravy.

Przykład z pociągiem to raczej po prostu powinny być dwie aktywności i po sprawie, myśląc w ten sposób mógłbym cały sezon przejeździć na autopauzie i mieć pretensje, że łączy linią prostą lipcową trasę z Kołobrzegu z wrześniową trasą z Beskidów :D Wsiadasz do pociągu, nie jedziesz w nim na rowerze, więc z definicji zakończyłeś aktywność.

Edytowane przez kamfan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kamfan - plik gpx może być sobie nieomal jaki chce. Dopóki zapisuje współrzędne, prędkość i godzinę, da się z tym zrobić bardzo wiele. Zresztą, zarówno strava jak i garmin zapisują do własnych formatów. Problem jest z algorytmami stravy, które po pierwsze źle skalują, a po drugie źle interpretują zapisy gps. Jeśli zatrzymuję się na postój a potem idę/jadę dalej, to nie ma przerwy w mojej trasie i nie powinienem jej widzieć na heatmapie. Żeby wykryć co było postojem a co przemieszczeniem się na pauzie manualnej (pociągiem, samolotem, autem - nieważne), wystarczy dodać do algorytmu jakiś prosty warunek o którym pisałem wcześniej ("jeśli odległość między punktami które teraz traktujesz jako przerwę jest mniejsza niż np 50m, to połącz na heatmapie linią i żadnej przerwy ma nie być") i już.

Do suportu stravy napisałem, na razie poprosili o zrzuty ekranu. Ale linkowałem wyżej temat z ich forum, ewidentnie problem jest znany od dawna i nikt nic z nim nie robi. Rower to jeszcze pół biedy, ale jak zrobię sobie oddalenie takie, żeby widać było cały kraj to wypraw pieszych nie ma prawie wcale, skalowanie robi z nich raptem parę kresek i kropek (20km pieszo to co najmniej kilka postojów, ergo kilka przerw na heatmapie które przy oddalaniu widoku powiększają się zamiast maleć. Na rowerze to jedna przerwa albo wcale, o ile nie jadę przez miasto).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EDIT

Sprawdziłem jeszcze stronkę ridewithgps.com

Tutaj algorytm pracuje idealnie - dokładnie tak, jak bym tego oczekiwał. Postoje na trasie nie są przerwami, nie ma kresek łączących np dwie stacje kolejowe - wszystko bez zarzutu. Niestety, heatmapa ma tam inne ograniczenia (ogólnie jest mocno siermiężna), a w dodatku to kolejny płatny serwis. Ciągle coś niedobrze - ale jak widać, da się poprawnie interpretować przerwy na trasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...