Skocz do zawartości
  • 0

Kto tu ma pierwszeństwo


Gość Black

Pytanie

Gość Black

Witajcie, 

spotkała mnie ostatnio głupia sytuacja, a mianowicie jadąc rowerem ścieżką rowerową auto "prawdopodobnie" wymusiło mi pierwszeństwo przejazdu. Kierujący autem osobowym  stwierdził, że nie byłem na ścieżce rowerowej, mało tego chciał aby wzywać policję, bo był pewny, że ja musze mu ustąpić pierwszeństwa.. Było pusto, ja miałem włączone światło z przodu, więc wyraźnie mnie widział.   Czy ja mam  ustąpić pierwszeństwa w związku z zasadą prawej ręki? Na moje, to powinien ustąpić mi pierwszeństwa przejazdu, gdyż ja kieruję się prosto i nie zmieniam kierunku jazdy. Jak się mylę to proszę mi to wyjąśnić.

https://zapodaj.net/1e82e125ccdb5.png.html

https://zapodaj.net/ce4eaef9921a0.png.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0


Na przejeździe  rowerów rowerzysta ma pierwszeństwo dopiero jak nań wjedzie ( art. 27 prawa o ruchu drogowym ). Kierowca też ma zachować ostrożność zbliżając się. Co autor miał na myśli w przypadku nadjeżdżającego roweru? Nie wiem. Chcę żyć i nie ryzykuję. Jak samochód mógł się zatrzymać to uważam, że miałeś prawo jechać. Jak się zdenerwował to znaczy, że ostrożności nie zachował. Jak wjechałeś mu w drzwi to już inaczej to widzę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Gość Black

Samochód toczył się z prędkością około 20km/h, miał około 4-6m do przejazdu jak byłem już przed wjazdem na jezdnię z tej nazwijmy to wysepki. Musiałem zwolnić prawie do 0, aby go przepuścić i jeszcze się gapił na mnie, bo mu machnąłem co odwala za manianę. Nie wiem jak to interpretować już. Nawet sam fakt, że byłem ustawiony w kierunku jazdy na wprost temu człowiekowi nie dało do zrozumienia nic. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Gość Black

Art. 27. - [Obowiązki kierującego pojazdem wobec kierującego rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osoby poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch] - Prawo o ruchu drogowym.

Pełna treść

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.988 t.j.Akt obowiązujący

Wersja od: 6 maja 2023 r. do: 30 września 2023 r.

Art. 27. [Obowiązki kierującego pojazdem wobec kierującego rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osoby poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch]

1. 54

 Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, znajdującym się na przejeździe.

1a. 55

 Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, jadącym na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla pieszych i rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.

2. 

(uchylony).

3. 56

 Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez drogę dla pieszych i rowerów lub drogę dla rowerów, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch.

4. 57

 Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.

54 Art. 27 ust. 1 zmieniony przez art. 7 pkt 11 lit. a ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. (Dz.U.2022.1768) zmieniającej nin. ustawę z dniem 21 września 2022 r.

55 Art. 27 ust. 1a zmieniony przez art. 7 pkt 11 lit. b ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. (Dz.U.2022.1768) zmieniającej nin. ustawę z dniem 21 września 2022 r.

56 Art. 27 ust. 3 zmieniony przez art. 7 pkt 11 lit. c ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. (Dz.U.2022.1768) zmieniającej nin. ustawę z dniem 21 września 2022 r.

57 Art. 27 ust. 4 zmieniony przez art. 7 pkt 11 lit. d ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. (Dz.U.2022.1768) zmieniającej nin. ustawę z dniem 21 września 2022 r.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Gość Black

Uwielbiasz takich rowerzystów? Czyli po co są przepisy? Aby były? Nie potrafisz odpowiedzieć na pytanie, to się nie odzywaj. Zapytałem się jak każdy inny na tym forum. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...