Skocz do zawartości

[główka ramy] dopuszczalny wcisk tolerancja otworu i miski łożyska


Rekomendowane odpowiedzi

Do aluminiowej retro ramy MTB z główką 1 1/8" kupiłem najzwyklejsze łożyska Neco h845:

https://allegro.pl/oferta/neco-h845-czarne-stery-ahead-1-1-8-x34x30-komplet-7830561443

Przy średnicy otworów 33,95 mm i średnicy zewn. miski 34,10 m otrzymujemy wcisk 0,15 mm... czy to nie za dużo ? Nie wystarczy 0,05 - 0,10 mm ???

Niby zgodnie z rysunkiem:

https://imgur.com/a/9PI6W77

gdzie producent dopuszcza aż 0,20 mm wcisku ! Nie chciałbym żeby główka pękła, chyba poszukam łożysk z nieco mniejszą średnicą i tym samym mniejszym wciskiem.

Jakie są Wasze doświadczenia ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie dokładnie tak jak piszesz. Miska nie ma średnicy 34,1 a otwór w główce nie ma średnicy 33,95. Witamy w realnym świecie 😈. Nie da się zrobić czegoś "dokładnie". Zawsze jest jakaś odchyłka. I dlatego w technice stosuje się tzw. tolerancje wymiarowe. Popatrz na ten fragment rysunku: (te małe cyferki jedna nad drugą przy fi 34 obu części)

image.png.5dfbe5668114534727efc5da8ddc9675.png

Oba elementy mają średnice 34mm. Ale poniważ powyżej napisałem co napisałem, to faktyczne średnice będą się lekko różnić od teoretycznego 34mm.

Nie chciałbyś, żeby miska się lużno obracała w otworze w główce. Czyli musi być choćby minimalnie większa. I dlatego producent sterów podaje, że otwór powinien mieć średnicę z tolerancją od 0mm do -0,1 mm. Czyli faktczny otwór będzie miał średncię między 33,9mm do 34mm. Aby miska łożyska wchodziła bez luzu jej średnica jest stolerowana od 0mm do +0,15mm. Czyli faktyczna średnica będzie gdzieś między 34mm a 34,15mm. W skrajnych przypadkach albo miska wejdzie suwliwie (gdy miska i główka będą miały po 34mm) albo z wciskiem 0,25mm (gdy miska będzie miała 34,15 a główka 33,9mm). A zwykle ten wcisk będzie gdzieś posrodku miedzy 0 a 0,25mm.

Raczej nie kupisz "mniejszego" łożyska. Musiałbyś znaleźć producenta, który stosuje "ciaśniejsze" tolerancje. A to kosztuje. Miska musiałaby byc np szlifowana. Wtedy górna granica mogłaby być mniejsza. Ale średnica główki ramy jest jaka jest. I tu nic nie zmienisz. Nie poprawisz tolerancji. Na dodatek nie wiesz, czy gniazdo pod miskę jest idealnie okrągłe (nie jest, bo jak pisałem nie da się zrobić czegoś "idealnie" albo "dokładnie"). Możesz spróbowac znaleźć warsztat który ci dokładnie obrobi (poprawi) ten otwór np. przez honowanie. Ale wtedy usuniesz trochę materiału czy zwiększysz średnice otworu np 34,05-34,1 i stery będą za luźne.

Jak chcesz być super dokładny, to zdobądź dokładny mikrometr i średnicówkę, pomierz średnicę otworu a potem dobieraj stery najlepiej pasujące mierząc wszystkie stery dostępne w sklepie (zabawa w tzw. grupy selekcyjne). Jeśli Ci na to pozwolą oczywiście. Mogą zasugerować zmianę tabletek. Albo uwierz producentowi, że dobrze dobrał tolarancje i wszystko bedzie OK. Ja bym tak zrobił.

Edytowane przez Garlock
  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko co piszesz jest mi dobrze znane.. inżynier, podobnie jak Ty :)

Średnicówka byłaby pożądana, żeby wyznaczyć maks rzeczywiste odchyłki średnic. Mimo wszystko suwmiarką mierzyłem w różnych ułożeniach.

Ponawiam: czy taka tolerancja, zakładając niedoskonałość okręgu i średnic nie jest za duża ?

Choć to bardziej na forum metrologiczne / obróbki metali niż tutaj. Bo jeśli już typowy rowerzysta montuje łożyska to zwraca uwagę jedynie przy zamówieniu, aby zachować standard np ahead, nie wnikając w specyfikacje. Zdejmę lakier z powierzchni zewn. misek i może trochę je oszlifuję.

Jakby nie było Neco to budżetówka i choćby patrząc na wykonanie, obróbkę, krawędzie detali to widać, że tolerancje są dość szerokie, a wykonanie średnio dokładne.

Poniżej przykład pedałów, może żeby nikogo nie urazić elementów "binarnych" :)

Budżetowa taniocha Nexelo (te nowe) i niewiele droższe (używane) VP. W tych pierwszych szczelina pomiędzy osią a korpusem to prawie milimetr, krawędzie odlewu poszarpane i nierówne, w drugich szczelina ok 0,20-0,30 mm, odlew w miarę dokładny.

IMG_20220624_201611.jpg

IMG_20220624_201623.jpg

IMG_20220624_201632.jpg

Edytowane przez szybszy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...