Skocz do zawartości

[Przerzutka tylna Altus RD-M310 SGS] do wolnobiegu


Jendrass

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ to mój pierwszy post, witam wszystkich.

Mam taki problem - mój 26 letni rower trekkingowo-miejski marki Schwin wymaga zmiany przerzutki tylnej. Po przejechaniu ok. 20 tys. (słownie dwudziestu tysięcy) kilometrów tylna przerzutka, współpracująca z 6 biegowym wolnobiegiem, zaczęła "odrobinę niedomagać". Myślałem o dwóch wersjach naprawy tego problemu:

Na bogato: zamiast wolnobiegu kaseta 8-9, ale oznacza to wymianę kół (ew. przeplecenie) i manetek. W dzisiejszych czasach trochę licho to widzę.

Na teraz: wymieniam tylko przerzutkę. I tutaj nie wiem na co. Odrzuciłbym linię SHIMANO TOURNEY i skłaniałbym się raczej do SHIMANO Altus RD-M310. W niektórych sklepach piszą, że ta przerzutka obsługuje od 5 do 8 biegów. Są jeszcze SHIMANO Acera RD-M360 (nie ma danych co obsługi 6 biegów) oraz SHIMANO ACERA RD-M3020 (teoretycznie 6-8 rzędów). 

Pomóżcie, proszę, co zrobić i co wybrać? Jeżdżę rekreacyjnie, miasto i i drogi szutrowe - 30/70% :)

I jeszcze proszę o radę co do linek i pancerzy - teflonowe wkładki w pancerzu czy pancerze smarowane takie jak np. Shimano OT-SP41 (cytat: Pancerze OT-SP41 są najbardziej zaawansowanymi technologicznie pancerzami produkowanymi przez Shimano. W stosunku do niższego modelu (OT-SP40) różnią się tym, że są na całej długości wypełnione smarem, który zwiększa płynność przesuwania linki wewnątrz pancerza.)

Zależy mi bardziej na trwałości niż na cenie.

Załączam zdjęcie obecnej przerzutki i manetki.

manetka.jpg

przerzutka.jpg

Edytowane przez Jendrass
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie beda pasowac. ZObacz tylko czy mocowanie Ci pasuje modelu ktory chcesz kupic.

Kaseta - wiekszy koszt ale jak sam potrafisz to warto. - Przede wszystkim (jak wazysz wiecej niz 80kg i smigasz po nierownym terenie) to oska sie nie gnie  (niezaleznie od ilosci zebatek i innych plusow). No ale to wiekszy koszt o roboty tez wiecej - zwlaszcza ze rama moze nie chciec zmiescic szerszej zebatki  - upewnij sie.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerzutki 737 ukręcały się (łapały luzy, krótsza śruba to mniejsza powierzchnia podparcia ślizgu) przy głównej śrubie, więc w 739 ją poszerzono. Śruba jest dłuższa - górna część przerzutki szersza.

Więc jak już to 739.

Tylko te co są to raczej zajeżdżone egzemplarze, w fatalnym stanie wizualnym.

A co z drugą częścią pytania:

W dniu 9.10.2022 o 20:05, Jendrass napisał:

proszę o radę co do linek i pancerzy - teflonowe wkładki w pancerzu czy pancerze smarowane takie jak np. Shimano OT-SP41 (cytat: Pancerze OT-SP41 są najbardziej zaawansowanymi technologicznie pancerzami produkowanymi przez Shimano. W stosunku do niższego modelu (OT-SP40) różnią się tym, że są na całej długości wypełnione smarem, który zwiększa płynność przesuwania linki wewnątrz pancerza.)

Ktoś z Was ma jakieś doświadczenia?

Brać teflony czy smarowane?

Edytowane przez Jendrass
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takich warunkach użytkowania co masz i przy 6 biegach naprawdę nie ma różnicy co kupisz - dowolną z tych co wspomniałeś, czy Btwin 7-9 z Decatlonu za 55 zl, czy jakąś używkę 8x z wyższych grup (jeżeli umiesz wybrać dobrą używkę), wszystko będzie działało. Ale na kolejne 26 lat bym nie liczył, nie te czasy, nie ta jakość. :) Co dotyczy pancerzy, nie koniecznie kupowac najdroższe, te teflony i smarowania przydają się, kiedy jest potrzebna precyzja dla napędów 10-12x. Na 6x każdy będzie dobry. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...