Skocz do zawartości

[napęd] z 3x8 na 1x9(10)


Rekomendowane odpowiedzi

Rozglądam się za rowerem dla dziecka, przy którym przez zimę można by podłubać. Trafiłem coś takiego, co mogłoby stanowić bazę:

 

https://m.olx.pl/d/oferta/author-kinetic-asl-rama-16-CID767-IDQ0QkG.html

 

Przeznaczenie roweru - rekreacja, ścieżki rowerowe, ubite drogi leśne. Teren pagórkowaty.

Prędkość przelotowa syna to jakieś 18-20km/h. Nie dokręca na zjazdach:)

Zależy mi więc na uzyskaniu możliwie lekkiego przełożenia na podjazdy, ale żeby na tych twardszych, przy przeciętnej kadencji, dało się trzymać te 20km/h.

Pomyślałem o przerobieniu napędu trzyrzędowego na 1x9 lub 1x10. Z tymże zachowując powyższe parametry, z przodu musiałoby się kręcić coś 28-30t. A z tyłu jakieś 11-42 (np. 10-rzędowe deore 11-42 CS-M4100).

Dałoby radę coś takiego wyrzeźbić? Jak tak przeglądam, to słabo trochę z dostępnością gratów, albo korba z jakichś kosmicznych materiałów za tysiaka..

Uprzejmie proszę o sugestie i ew. ocenę, czy rower, który wstępnie wybrałem nie zawiera jakichś rozwiązań konstrukcyjnych uniemożliwiających taką przeróbkę (dopuszczam zmianę kół na jakieś lekkie 26", może z mniejszą ilością szprych)

 

Dziękuję z góry, pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem coś podobnego dla dzieciaka - trek 3700 z 3x8 na 1x10. Bo nie mógł ogarnąć filozofii napędów 3x i na podjazdach zwykle zostawał ze zbyt twardym przelozeniem. :) Robilem to budżetowo, bo i tak szybko wyrośnie z tej ramy. Kupiłem manetkę i przerzutkę Btwin z Decatlona (przebrandowany Microshift), chińską kasetę 11-40 (bo przerzutka niby obsługuje do 40, ale z 42 chyba powinna sobie poradzić) i chińską korbę z zębatką NW. Przerzutka bez sprzęgła, manetka bez dual release, ale dla rekreacji jak najbardziej sie nadaję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym poszukał rowery który miałby napęd 3x10 lub 3x9 i przykręcane blaty do korby, wtedy za 60 zł wymieniasz przednią zębatkę i po temacie.

Grupa Shimano Alivio 3x9 ma bardzo dobre opinie jako napęd nie do zajechania 😁
Może rower będzie droższy w zakupie ale mniej będzie do dołożenia i wymiany. 
A swoją drogą sprawdź jak syn zapatruje się na kwestie hamulców bo jak kumple mają tarczówki……😂 

Edytowane przez Kettler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...