Skocz do zawartości

[końcówki pancerzy] Jak awaryjnie dorobić końcówki pancerzy


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Temat może zabawny, ale czasem zdarza sie sytuacja, że jest niedziela rano i okazało się, że rozleciała się końcówka pancerza,  a chcemy jechac na umówioną wycieczkę i nie mamy zapasowych. Co można zrobić awaryjnie? Nasuwa się rurka termokurczliwa. Jednak wyszukiwanie w Google dało taki oto wynik :) https://bicycles.stackexchange.com/questions/15930/what-is-a-good-replacement-for-a-cable-end-cap

Czyli wykorzystanie artykułów elektrycznych, tzw. złaczek wielotorowych (kostek) albo złączek do zaprasowania czy skrętnych

 

Cable Connectors

cable crimpers

enter image description here

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby mi się coś takiego zdarzyło, to bym wsadził pancerz bezpośrednio w przelotkę. Przyczyna jest bardzo prosta. Żeby wsadzić taką prowizorkę, trzeba wyciągnąć linkę, więc duża szansa że się rozejdzie i wtedy do wymiany będzie końcówka i linka. No chyba że końcówka przy tylnej przerzutce, wtedy można próbować.

Ja we wszystkich rowerach miałem metalowe końcówki, oprócz dwóch wyjątków. Pierwszy to końcówki w manetce szosowej Shimano. Są tam dedykowane końcówki, znacznie lepsze niż inne, niededykowane rozwiązania. Drugi to końcówka wchodząca w ramę przy przedniej przerzutce. Jest za kołem, pionowo, więc zamontowałem plastikową z uszczelnieniem. Jak tylko kupię taką metalową, to następnym razem wymienię.

Ogólnie żeby nie mieć takich problemów, to tak jak wyżej, polecam metalowe końcówki. A jak nie, to kupować z zapasem. Koszt jest praktycznie zerowy. Ja mam u siebie zapas na kilka rowerów. Jak potrzebuję końcówki na jedną zmianę, to kupuję na dwie zmiany lub chociaż dwie sztuki zapasowe. Tak samo robię ze wszystkimi innymi rzeczami, których kosztu i tak nie odczuję, a można się zdziwić podczas serwisu.

No tak, ale po co zapas, co się może stać? Przykład mało rowerowy, ale bez różnicy. Musiałem przykręcić szafę do ściany ( pozdrawiam projektantów Ikea!). Poprosiłem ojca żeby mi kupił kołki i wkręty. Potrzebowałem sześć, kupił sześć, bo po co jeden więcej. Niedziela, otwory wywiercone, wkładam kołki i co? Panu w sklepie się pomyliło i jeden wrzucił mu się w innym rozmiarze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...